skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اسپیس‌اکس حدود ۱۸۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد

۲۲ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

قیمت هر سهام اسپیس‌اکس،براساس یک پیشنهاد مناقصه‌ای در داخل شرکت، حدود ۹۷ دلار ارزش‌گذاری شد. با احتساب چنین قیمتی، شرکت ماهواره و موشکی ایلان ماسک به گفته افراد مطلع حدود ۱۸۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری می‌شود.

به گزارش پیوست، تیرماه سال گذشته این استارت‌آپ موشکی براساس یک پیشنهاد فروش سهام داخلی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد اما از آن زمان تا به امروز اسپیس‌اکس با پرتاب‌های متعدد موشکی و افزایش تعداد کاربران استارلینک به بیش از ۲ میلیون نفر برآورد ارزش خود را افزایش داده است.

بلومبرگ می‌گوید دومین استارت‌آپ ارزشمند جهان در حال بررسی پیشنهادی برای فروش سهام به ارزش ۵۰۰ تا ۷۵۰ است.

افراد مطلع می‌گویند ارزش سهام پیشنهادی در طول یک هفته گذشته از حدود ۹۵ دلار به ۹۰۷ دلار رسیده است که نشانگر تقاضای بالا برای خرید سهام این شرکت است. علاوه بر تولید موشک‌های قابل استفاده مجدد، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک نیز از جمله مهمترین خدمات این شرکت است و در حال حاضر بخش عمده کره زمین را تحت پوشش خود دارد. استفاده از اینترنت استارلینک در ایران نیز کاربرانی دارد اما این شرکت به طور رسمی در کشور ما فعال نیست و مجوزی نیز برای فعالیت آن صادر نشده است.

فروش سهام به سبکی که امروز در اسپیس‌اکس شاهدش هستیم به کارکنان شرکت اجازه می‌دهد تا پیش از ورود به بازار عمومی بتوانند بخشی از سهام‌های دریافتی خود را به فروش برسانند. سرمایه‌گذاران نیز از این طریق می‌توانند مقدار سهام خود را بیشتر کنند.

بزرگترین فعال خصوصی صنعت فضایی در سال جاری بیش از ۹۰ پرتاب موشک فالکون ۹ و فالکون هوی را با موفقیت به انجام رسانده است. تحلیلگران می‌گویند اسپیس‌اکس امروزه به صورت پیش‌فرض انحصار صنعت پرتاب‌های تجاری را در اختیار دارد و موشک فالکون ۹ موفق‌ترین آنهاست.

استارلینک، خدمت اینترنت ماهواره‌ای اسپیس‌اکس نیز در حال حاضر ۵ هزار ماهواره را در مدار پایینی زمین مستقر کرده است و به بیش از ۲ میلیون کاربر خود اینترنت پرسرعت ارائه می‌دهد. با این در صنعت اینترنت ماهواره‌ای رقابت بیشتری متوجه این شرکت است و علاوه بر پروژه Kuiper آمازون و شرکت وان‌وب در انگلستان، گزارش‌هایی از تلاش چین و تایوان نیز برای ایجاد یک منظومه اینترنت ماهواره‌ای به گوش می‌رسد.

اسپیس‌اکس همچنان یکی از شرکای مهم دولت آمریکا و ناسا برای انجام ماموریت‌های دولتی نیز به حساب می‌آید و در حال حاضر قراردادی چند میلیارد دلاری برای ارسال موشک عظیم استارشیپ با ناسا دارد که می‌تواند فضانوردان را به سطح ماه برساند.

براساس گزارش ماه گذشته بلومبرگ، این شرکت به درآمد حدود ۹ میلیارد دلار در سال رسیده و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۴ درآمد آن به ۱۵ میلیارد دلار افزایش یابد. اسپیس‌اکس در حال مذاکره است تا اواخر سال ۲۰۲۴ به بازار سهامی ورود کرده و عرضه عمومی سهام را کلید بزند.

https://pvst.ir/go5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو