skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس هیات مدیره «قاصدک رسانه کاسپین»:مدل انحصار طلبی اسنپ‌فود تغییر کرده است

سمانه سمیع تحریریه

۱۵ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رئیس هیات مدیره «قاصدک رسانه کاسپین» معتقد است بر عکس آنچه مدیران اسنپ مطرح می‌کنند، اسنپ‌فود همچنان رویکردی ضدرقابتی و انحصاری را پیش گرفته‌ و این بار با رویکرد تشویق رستوران‌‌دارها باعث قطع همکاری آنها با سایر پلتفرم‌های آنلاین می‌شوند.

به گزارش پیوست علیرضا خدابخش رئیس هیات مدیره  «قاصدک رسانه کاسپین» که چند سالی است با استارت‌آپ‌ قاصدک فود در زمینه سفارش اینترنتی غذا در برخی شهرها فعالیت می‌کنند می‌‌گوید: هلدینگ قاصدک در سال ۸۸ تاسیس شد و کسب و کارهایی مثل قاصدک۲۴، قاصدک SMS  و قاصدک فود زیرمجموعه هلدینگ قاصدک هستند.

ما در قاصدک فود از سال ۹۴ وارد حوزه تحویل غذا شدیم و در قزوین، زیباشهر و همدان کارمان را توسعه دادیم. در حال حاضر حدود ۶۰۰ رستوران در قزوین و صد رستوران در زیباشهر از اپلیکیشن قاصدک‌فود استفاده می‌کنند. به زودی در چند شهر دیگر نیز کارمان را آغاز می‌کنیم، اما چالش رقیبی مثل اسنپ که انحصار طلب است کار ما را دشوار کرده است.

او توضیح می‌دهد: متاسفانه برخلاف آنچه مدیران اسنپ ادعا می‌کنند اسنپ‌فود همچنان انحصار طلب است، اما با این تفاوت که در گذشته این موارد را در قراردادها ذکر می‌کرد، اما حالا بدون اینکه اسناد کتبی از خود به جای بگذارد این کار را از طریق مذاکره‌های تلفنی با رستوران‌ها انجام می‌دهد.

خدابخش ادامه می‌‌دهد: در برخی شهرها که فعالیت می‌کردیم تعداد رستوران‌هایمان به شدت کم شده است. چون رستوران‌دارها دائم با تماس‌هایی از سمت اسنپ فود مواجه هستند و با وعده وعیدهای اسنپ با ما قطع همکاری می‌کنند.

علیرضا خدابخش رئیس هیات مدیره قاصدک فود

خدابخش ادامه می‌‌دهد: در همدان هم فعالیت می‌کردیم اما حالا تعداد رستوران‌هایمان به شدت کم شده است. چون رستوران‌دارها دائم با تماس‌هایی از سمت اسنپ فود مواجه هستند و با وعده وعیدهای اسنپ با ما قطع همکاری می‌کنند.

تغییر شکل انحصار

او در این باره توضیح می‌دهد: اوایل اسنپ فود برای رستوران‌هایی که با اپلیکیشنی غیر از خودش همکاری می‌کردند، جریمه در نظر می‌گرفت و این مورد رسما در قرارداد آنها ذکر شده بود. اما بعدا با وجود تدابیر شورای رقابت و جلوگیری از اعمال ضد رقابتی در کشور، حالا اسنپ به‌صورتی تلفنی، رستوران‌ها را تطمیع می‌کند و پاداش می‌دهد. با وعده‌هایی مثل اینکه اگر فقط با من کار کنید پیک رایگان خواهید داشت یا کمیسیون کمتری پرداخت می‌کنید یا برایتان تبلیغ و تخفیف در جهت افزایش فروش می‌گذاریم و غیره.

رویکرد فعلی اسنپ‌فود حالا جریمه نیست، بلکه تشویق رستوران‌هاست اما هدف همان هدف قبلی یعنی انحصار است. من تاکید می‌کنم رقابت کسب و کارها به نفع همه (کاربران و رستوران دارها) است و سود کاربران در رقابت بین پلتفرم‌هاست. اگر توانسته‌ایم در برخی شهرها موفق شویم چون مردم آن شهر تمایل دارند که کسب و کار بومی شهرشان رشد کند و همه چیز در تهران متمرکز نباشد.

سود کاربر در رقابت بین پلتفرم‌ها

طبق گفته خدابخش در حال حاضر مشکل قاصدک چندان کمبود سرمایه نیست و چالش آنها رفتارهای ضدرقابتی اسنپ‌فود است. او تشریح می‌کند: شاید در ابتدا رستوران‌دارها گمان کنند که وعده‌های اسنپ به نفع آنهاست اما در طولانی مدت و حذف رقبا، انحصار ایجاد شده به خود آنها و کاربران لطمه می‌زند. اسنپ با این نوع رفتارها قبلا هم باعث تعطیلی کسب و کارهایی شده است. حالا که برای رفتن به برخی شهرها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و می‌دانیم اسنپ یکه‌تاز بازار بسیاری از شهرها است می‌دانیم قدم سنگینی برداشته‌ایم. اما از آنجا که به نرم‌افزار و زیرساخت‌هایمان اطمینان داریم امیدواریم بتوانیم در این راه چالش اسنپ را پشت سر بگذاریم یا اینکه اسنپ تغییری اساسی و واقعی در رویکرد خود بدهد.

https://pvst.ir/gm4
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو