skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تحلیلگران از رکود بازار داغ هوش مصنوعی مولد در سال آینده می‌گویند

۱۸ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

به گفته تحلیلگران، هزینه بالای نگهداری و اجرا و قانون‌گذاری‌ها باعث می‌شوند تا بازار داغ و پر جنب و جوش هوش مصنوعی مولد در سال آینده با یک محک جدی روبرو شود. به گفته این شرکت باید در انتظار اولین پرونده‌ها و اولین چالش‌های هوش مصنوعی در سال آینده باشیم و در این بین شرکت‌های کوچک بیشتر از همه زیر بار هزینه‌های جدید کمر خم می‌کنند.

به گزارش پیوست به نقل از CNBC، شرکت تحقیقاتی CCS در پیش‌بینی خود برای آینده صنعت تکنولوژی در سال ۲۰۲۴ و پس از آن، از موانعی برای هوش مصنوعی خبر می‌دهد.

مهمترین پیش‌بینی CCS Insight برای سال ۲۰۲۴، آب سردی بر سر بازار هوش مصنوعی مولد است که از مرحله بازار پر جنب‌وجوش عبور کرده و با واقعیت‌هایی در حوزه هزینه، خطر و پیچیدگی مواجه می‌شود.

بن وود، تحلیل ارشد CCS Insight، پیش از انتشار پیش‌بینی‌های این شرکت در مصاحبه‌ای با CNBC گفت: «واقعیت این است که در حال حاضر همه از جمله گوگل، آمامزون، کوالکام، متا، درمورد هوش مصنوعی مولد صحبت می‌کنند. ما طرفدار هوش مصنوعی هستیم و از نظرمان این تکنولوژی تاثیر مهمی بر اقتصاد دارد، از نظر ما تاثیر مهمی بر جامعه خواهد داشت و برای بهره‌وری فوق‌العاده است، اما هیجان در سال ۲۰۲۳ به حدی بالا است که از نظر ما یک بزرگ‌نمایی است و برای نفوذ در بازار باید از موانع زیادی عبور کرد.»

مدل‌های هوش مصنوعی مولد از جمله ChatGPT از شرکت اوپن‌ای‌آی، گوگل بارد، Claude از شرکت آنتروپیک و پلتفرم Synthesia از شرکتی با همین نام، قدرت رایانشی زیادی را برای حل کردن مدل‌های پیچیده ریاضی نیاز دارند.

شرکت‌ها برای اجرای اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی به چیپ‌های قدرتمند نیاز دارند. هوش مصنوعی مولد معمولا از پردازنده‌های قدرتمند گرافیکی ساخته انویدیا استفاده می‌کند و شرکت‌های بزرگ و کوچک از همین منبع بهره می‌گیرند.

همچنین،‌ تعداد روز افزونی از شرکت‌ها از جمله آمازون، گوگل، علی‌بابا، متا و اوپن‌ای‌آی، در حال طراحی چیپ اختصاصی برای خود هستند.

وود می‌گوید: «هزینه بکارگیری و نگهداری از هوش مصنوعی مولد بسیار سنگین است که برای شرکت‌های بزرگ منطقی به نظر می‌رسد اما برای بسیاری از سازمان‌ها، بسیاری از توسعه‌دهندگان، این هزینه بیش از بالا است.»

موانعی بر سر راه مقررات هوش مصنوعی اتحادیه اروپا

تحلیلگران CCS Insights همچنین پیش‌بینی می‌کند که مقررات هوش مصنوعی اتحادیه اروپا نیز با موانعی روبرو خواهد شد.

اتحادیه اروپا اولین بازیگر بزرگی است که مقرراتی را برای تکنولوژی هوش مصنوعی در نظر گرفته است-اما سرعت پیشرفت هوش مصنوعی احتمالا به چندین مرحله اصلاح و تغییر این قوانین منجر می‌شود.

وود می‌گوید: «این مقررات تا اواخر ۲۰۲۴ شکل نهایی ندارد، درنتیجه صنعت باید گام‌های اولیه را در خودتنظیم‌گری بردارد.»

هوش مصنوعی مولد امسال توجه بسیاری از عاشقان تکنولوژی، فعالان سرمایه‌گذاری جسورانه و هیئت مدیره‌ها را به خود جلب کرده و طبیعی است که توانایی این ابزار در تولید متون انسان مانند بسیاری را به خود خیره کرده است.

این تکنولوژی برای تولید محتوای متعددی از جمله متن موسیقی و حتی مقالات استفاده می‌شود.

اما با وجود فواید زیادی که برای آن پیش‌‌بینی می‌شود، دولت‌ و جوامع مختلف نگرانی‌هایی درمورد رشد و توسعه سریع این تکنولوژی دارند.

چندین دولت مختلف در سرتاسر جهان خواستار قانون‌گذاری این حوزه هستند.

اتحادیه اروپا در حال تصویب قانون هوش مصنوعی است، مقرراتی با نگاه به خطرات این تکنولوژی که موضوعاتی مثل تشخیص چهره لحظه‌ای را در معرض ممنوعیت قرار می‌دهد.

درمورد مدل‌های بزرگ زبانی، از جمله آنچه قلب تپنده ChatGPT را تشکیل می‌دهد،‌ توسعه دهندگان باید پیش از عرضه عمومی آن را در اختیار گروهی مستقل برای بازبینی قرار دهند. چنین الزامی بسیاری را در جامعه هوش مصنوعی نگران کرده و فعالان این حوزه در این مورد بسیار محتاط و مرموز عمل می‌کنند.

با این حال، چندین شرکت توسعه دهنده مدل‌های بنیادی هوش مصنوعی می‌گویند که از این مقررات استقبال می‌کنند و این تکنولوژی باید با محدودیت‌هایی مواجه شود و انتقاد از آن مشکلی ندارد. اما رویکرد آنها به قانون‌گذاری هوش مصنوعی متفاوت است.

سم‌ آلتمن، مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، در ماه ژوئن خواستار یک گروه مستقل دولتی برای بررسی پیچیدگی‌های هوش مصنوعی اعطای مجوز به آن شد.

اما گوگل از سوی دیگر در اظهارنظری به اداره ملی ارتباطات و اطلاعات گفت که یک «رویگرد چند لایه با حضور چند سهام‌دار نسبت به حاکمیت هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهد.»

هشدار درمورد محتوای هوش مصنوعی

CCS Insight می‌گوید موتورهای جستجو به زودی ممکن است هشداری را برای محتوای ساخته هوش مصنوعی در نظر گرفته و آن را از محتوای ساخته انسان تفکیک کنند.

هرروزه تعداد زیادی محتوای خبری توسط هوش مصنوعی مولد تولید می‌شود که معمولا با خطاها و حتی اطلاعات وارونه همراه است.

طبق اعلام NewsGuard، سیستمی که به سایت‌های خبر و اطلاعات امتیاز می‌دهد، ۴۹ وبسایت با محتوایی که کاملا ساخته هوش مصنوعی است در حال فعالیت هستند.

CCS Insight معتقد است که همین مساله باعث می‌شود تا سازندگان موتور جستجو لیبل‌هایی را برای محتوای هوش مصنوعی در نظر بگیرند، درست همانطور که شبکه‌های اجتماعی پیش از این لیبلی را برای محتوای مربوط به کووید-۱۹ در نظر می‌گرفتند.

باید در انتظار مبارزه با جرایم هوش مصنوعی باشیم

طبق پیش‌بینی CCS Insight، سال آینده با اولین دستگیری‌ها در حوزه جعل هویت مبتنی بر هوش مصنوعی روبرو می‌شویم.

به گفته این شرکت، پلیس اوایل سال ۲۰۲۴ فردی را که از هوش مصنوعی برای جعل هویت دیگری استفاده کرده دستگیر می‌کند.

CCS Insight می‌گوید: «مدل‌های بنیادی تولید تصویر و تقلید صدا را می‌توان با استفاده از مطالب عمومی برای جعل هویت فرد دیگری آموزش داد و درنتیجه دیپ‌فیک‌ها مقرون‌به‌صرفه و واقع‌گرایانه‌تر می‌شوند. این مساله تاثیرات متعددی از جمله آسیب به روابط فردی، کلاهبرداری بانکی، بیمه و مزایا را در پی دارد.»

https://pvst.ir/g41

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو