skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

سهم بخش ارتباطات از اقتصاد کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۳ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد سهم بخش اطلاعات و ارتباطات از اقتصاد کشور در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده و از ۱.۱ درصد در سال ۹۹ به ۰.۹ درصد در سال ۱۴۰۰ و ۰.۷ درصد در سال ۱۴۰۱ رسیده است. همچنین با وجود اینکه رشد در این بخش ادامه دارد شیب این رشد، کاهشی بوده است.

به گزارش پیوست، آن‌طور که بانک مرکزی در گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران اعلام کرده، بخش اطلاعات و ارتباطات در سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۰.۱ درصد رشد کرده است. رشد این بخش در فصل بهار ۱۱.۱ درصد بوده اما روند آن در فصل‌های تابستان و پاییز کاهشی دنبال شده و به ترتیب ارقام ۶.۹ درصد و ۶.۸ درصد برای این دو فصل به ثبت رسیده است. رشد این بخش در فصل زمستان نیز ۱۵.۶ درصد بوده است.

این رشد در سال ۱۴۰۰ عدد ۱۳.۱ درصد را نشان می‌دهد و در سال پیش از آن یعنی ۹۹ رشد بخش ارتباطات ۳۴.۱ درصد بوده است که می‌توان آن را به همه‌گیری کرونا مرتبط دانست.

با وجود این، نگاهی به گروه‌های دیگر محاسبه‌شده در رشد اقتصادی مشخص می‌کند گروه اطلاعات و ارتباطات در سال گذشته پس از گروه «فعالیت‌های مربوط به تامین جا و غذا» با رشد ۲۲.۸ درصدی، بیشترین رشد را داشته است.

سهم این بخش در کل رشد اقتصادی البته کاهش پیدا کرده است. در حالی که در سال ۱۴۰۰،‌ ۰.۴ درصد رشد اقتصادی به بخش ارتباطات اختصاص داشت، این میزان در سال پیش ۰.۵ درصد بوده است. البته سال ۱۴۰۰ رشد تولید ناخالص داخلی ۴.۴ درصد بوده اما سال پیش، عدد ۴ درصد را نشان می‌دهد.

ارزش واقعی این بخش در اقتصاد در سال ۱۴۰۱ به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ نیز ۶۸ هزار و ۳۶۲ میلیارد تومان بوده است، عددی که در سال ۱۴۰۰، ۶۲ هزار و ۲۰۸ میلیارد تومان را نشان می‌دهد.

همه اینها در شرایطی رخ داده است که سهم بخش ارتباطات از کل GDP کاهش یافته و از ۰.۹ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۰.۷ درصد در سال ۱۴۰۱ رسیده است. روند طی‌شده در این شاخص نشان از روند نزولی در سال‌های گذشته دارد، به طوری که در سال ۹۹ سهم بخش ارتباطات از تولید ناخالص داخلی ۱.۱ درصد بوده است.

https://pvst.ir/fux
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو