skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ناسا ارتباطات لیزری از ایستگاه فضایی را آزمایش می‌کند

۸ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

ناسا ارتباطات لیزری را در ایستگاه فضایی آزمایش می‌کند. این آژانس به زودی تکنولوژی ILLUMA-T (ترمینال یکپارچه تقویت‌کننده و مودم کاربری LCRD برای مدار پایینی زمین) را به ایستگاه فضایی ارسال می‌کند و پازل ارتباطات دوطرفه لیزری کامل می‌شود.

به گزارش پیوست، ناسا در دسامبر ۲۰۲۱ اولین بخش این پازل به نام LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) را راه‌اندازی کرد و پس از ارسال ILLUMA-T امکان ارتباط دوطرفه برقرار می‌شود.

سیستم‌های ارتباطات لیزری با استفاده از نور نامرئی مادون قرمز با نرخ تبادل بالایی داده را ارسال و دریافت می‌کنند. درنتیجه افزایش نرخ تبادل، فضانوردان می‌توانند تصاویر و ویدیو‌های بیشتری را در یک مرتبه ارسال کنند.

براساس پست وبلاگی ناسا، ILLUMA-T قرار است با موشک اسپیس‌اکس به ایستگاه فضایی پرتاب شود. بدری یونس، نایب‌رئیس سابق برنامه SCaN ناسا، می‌گوید: «ارتباطات لیزری راهکار انعطاف‌پذیر و پرسرعتی برای بازگرداندن داده از فضا است. ما این تکنولوژی را در نزدیک زمین، در ماه و عمق فضا مستقر خواهیم کرد.»

افزون بر افزایش نرخ ارسال اطلاعات، مصرف انرژی سیستم‌های لیزری هم کاهش چشمگیری داشته و این مساله برای سفینه فضایی با انرژی محدود از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس از استقرار  ILLUMA-T، تیم ناسا آزمایش اولیه و بررسی‌های داخل مدار را آغاز می‌کند و بعد از آن اولین اشعه به زمین ارسال می‌شود.

مت مگزمن، نایب رئیس پروژه ILLUMA-T، می‌گوید: «پس از نصب ILLUMA-T  در ایستگاه فضایی، این ترمینال داده‌های با کیفیت از جمله تصاویر و ویدیو‌ها را با نرخ ۱.۲ گیگابیت بر ثانیه به LCRD ارسال می‌کند.»

 

https://pvst.ir/ftv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو