skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارمندان در ساعاتی از روز بازدهی کمتری دارند

۵ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

مطالعه‌ای که در مجله علمی PLOS ONE منتشر شده نشان می‌دهد بهره‌وری و دقت کارکنان در ساعات بعدازظهر کمتر می‌شود.

به گزارش پیوست، محققان در این مطالعه ۸۰۰ کارمند اداری و غیر دورکار را به مدت دو سال مطالعه کردند.

برخلاف دیگر مطالعات انجام‌گرفته روی بهره‌وری، این مطالعه بر ارزیابی فردی یا بازخورد مدیران متکی نیست. محققان این مطالعه برای ارزیابی بهره‌وری از معیارهایی مثل سرعت تایپ، فعالیت ماوس و خطاهای تایپی استفاده کرده‌اند.

بر اساس این مطالعه، به طور کلی خطاهای تایپی در ساعات بعدازظهر بیشتری می‌شود و بعدازظهر جمعه نیز به طور خاص فعالیت کامپیوترها کمتر شده و غلط املایی بیشتر از همیشه است (روز جمعه در بسیاری از کشور‌ها آخرین روز کاری هفته است).

تهیون رو، یکی از مولفان این مطالعه و استادیار دانشکده اپیدمیلوژی و آمار زیستی دانشگاه A&M تگزاس، می‌گوید: «این مطالعه با یافته‌های دیگری که نشان می‌دهد تعداد کارهای انجام‌شده کارکنان از دوشنبه تا چهارشنبه افزایش یافته و سپس در روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش می‌یابد، همخوانی دارد.»

همچنین به گفته مولفان، شواهد روز افزونی نشان می‌دهد فضای کار باید امکان انعطاف‌پذیری بیشتر را فراهم کند.

تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر کارکنان از چنین تغییری استقبال می‌کنند. بر اساس تحقیقات شرکت Monster، اکثریت ۶۱ درصدی کارکنان می‌گویند کار در یک هفته فشرده را ترجیح می‌دهند و ۳۳ درصد هم حاضرند به شرایط فعالیت فشرده و روزهای کاری کمتر در هفته تغییر شغل دهند.

مولفان این مطالعه می‌گویند: «شرایط کاری انعطاف‌پذیری مثل کار ترکیبی یا چهار روز کار در هفته می‌تواند آثار منفی هفته‌های طولانی را کاهش دهد و باعث بهبود سلامت و بهره‌وری کارکنان شود.»

همین مساله باعث شده تعداد بیشتری از کارفرمایان در روزهای جمعه امکان دورکاری را برای کارکنان خود فراهم کنند یا با فشرده‌تر کردن ساعات کاری دیگر روزهای هفته، روز جمعه را تعطیل کنند.

https://pvst.ir/fsm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو