skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

مونا میرزایی نویسنده میهمان

معرفی ۱۲ ابزار حرفه‌ای هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان

مونا میرزایی
نویسنده میهمان

۱۲ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

نقش هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان و توسعه‌ نرم‌افزار، به سرعت در حال گسترش است. این سیستم‌های کدنویسی مبتنی بر AI با ارائه ابزارهای قدرتمند هم برای برنامه‌نویسان باتجربه و هم برای تازه‌واردان در این حوزه، مسیر را هموارتر می‌کنند.

ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان نه تنها روند نوشتن کد را تسریع می‌کنند، بلکه سبب می‌شوند برای مخاطبان بیشتری قابل فهم باشند. همچنین با این برنامه‌ها توانایی افراد و سازمان‌ها نیز گسترش پیدا کرده است.

مهمترین ویژگی‌های ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان را می‌توان به شرح زیر نام برد.

تکمیل و تولید کد: ابزار تکمیل کد مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند به برنامه‌نویسان کمک کند تا کد را سریع‌تر و دقیق‌تر بنویسند. برخی از ابزار‌ها حتی می‌توانند کل توابع یا کلاس‌ها را از یک توضیح ساده تولید کنند.

بررسی و تجزیه و تحلیل کد: از هوش مصنوعی می‌توان برای بررسی خطا‌های احتمالی، آسیب‌پذیری‌های امنیتی و گلوگاه‌های عملکرد استفاده کرد. همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای شناسایی و رفع تکرار کد استفاده کرد.
تست و اشکال زدایی: هوش مصنوعی می‌تواند برای تولید تست و آزمایش خودکار برنامه‌ها استفاده شود. همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای اشکال زدایی برنامه‌ها و شناسایی علت اصلی خطا‌ها استفاده کرد.
توسعه برنامه: از هوش مصنوعی می‌توان برای ساخت برنامه‌های هوشمندتر استفاده کرد که می‌توانند در طول زمان یاد بگیرند و سازگار شوند. به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند برای توسعه ربات‌های گفتگو، دستیاران مجازی و سیستم‌های توصیه استفاده شود.

ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی چیست؟

ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی، برنامه های نرم افزاری تخصصی هستند که برای کمک به توسعه دهندگان در ایجاد و استقرار انواع مدل‌های کد نویسی طراحی شده‌اند. به طور کلی آن‌ها طیف وسیعی از ویژگی‌ها و عملکردهایی را ارائه می‌دهند که وظایف پیچیده مانند پیش پردازش داده‌ها، طراحی معماری مدل و تنظیم پارامترها را ساده می‌کنند.

با استفاده از ابزارهای کدنویسی AI، توسعه‌دهندگان می‌توانند بیشتر روی جنبه‌های اصلی پروژه‌های خود تمرکز کنند. با خودکارسازی وظایف تکراری و وقت‌گیر توسط این برنامه‌ها نه تنها در زمان صرفه‌جویی می‌شود، بلکه دقت و عملکرد مدل‌های پروژه نیز افزایش می‌یابد.

ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی چگونه کار می‌کنند؟

عملکرد درونی ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی شامل ترکیبی از الگوریتم‌ها، تکنیک‌های یادگیری ماشین و کتابخانه‌های گسترده است. این ابزارها اغلب شامل اجزای از پیش ساخته شده، مانند معماری شبکه‌های عصبی و مدل‌های از پیش آموزش‌دیده می‌باشد.

اگر به دنبال بهینه‌سازی گردش کار خود و افزایش کارایی در کدنویسی با کمک هوش مصنوعی هستید؛ ابزارهای مفیدی در این حوزه  قرار گرفته است که ما لیستی از ۱۲ ابزار درجه یک را در این مطلب برای شما معرفی خواهیم کرد.

GitHub Copilot

۱. GitHub Copilot، دستیار هوشمند کدنویسی

ابزار GitHub Copilot که توسط گیت‌هاب با همکاری Open AI توسعه یافته است، یک دستیار کدنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی معرفی شده که برای ارائه پیشنهادات کدنویسی بهینه و تکمیل خودکار مستقیماً در محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) طراحی شده است.

برنامه‌ی Copilot از مدل‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا روی کد‌های طولانی و پیچیده، یک‌سری پیشنهادات و قطعه‌هایی را تولید کند تا برنامه‌نویسان عملکرد سریع‌تر و بهتری داشته باشند.

این ابزار از طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه نویسی و فریم ورک‌ها پشتیبانی می‌کند و یک ابزار همه کاره را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد. از طرفی دیگر GitHub Copilot توسط OpenAI Codex، یک نسخه اصلاح شده از مدل زبان GPT-3 ارائه می‌دهد. Codex روی منتخبی از زبان انگلیسی، مخازن عمومی GitHub و سایر کدهای منبع را در دسترس عموم قرار داده است.

متخصصین در این حوزه با این ابزار مبتنی بر AI، الگوهای کدنویسی جدید و بهترین شیوه‌ها را می‌توانند بیاموزند. تا به عنوان یک پلاگین برای IDE های محبوب مانند Visual Studio Code با جریان‌های کار موجود توسعه دهندگان ادغام شوند.

Amazon CodeWhisperer

۲. Amazon Code-whisperer

ابزار کدنویسی Amazon Code-whisperer مبتنی بر AI است که توسط خدمات وب آمازون (AWS) توسعه یافته است. Code Whisperer کل توابع و بلوک‌های منطقی کد (اغلب شامل حداکثر ۱۰ تا ۱۵ خط کد) را مستقیماً در ویرایشگر کد محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) قرار داده است. این برنامه از چندین زبان برنامه نویسی از جمله پایتون، جاوا، جاوااسکریپت، تایپ‌اسکریپت، سی‌شارپ، Go، Rust، PHP، رابی، Kotlin، سی، C++، Shell scripting، SQL و اسکالا پشتیبانی می‌کند.

همچنین با بسیاری از IDE ها، از جمله JetBrains IDE، Visual Studio Code، AWS Cloud9 سازگار است.

۳. Tabnine، ابزار هوشمند جهت توسعه مدل‌های یادگیری ماشین

Tabnine به عنوان یک دستیار هوش‌مصنوعی قدرتمند توسط Codota توسعه یافته است. از این ابزار برای الگوریتم‌های یادگیری ماشین، پیش‌بینی و پیشنهاد تکمیل کد استفاده می‌شود. هدف آن این است که کدنویسی سریع‌تر، کارآمدتر و کمتر مستعد خطا باشد.

یکی از ویژگی‌های چشمگیر Tabnine سازگاری آن با بیش از ۲۰ زبان برنامه نویسی است.  به همراه قابلیت‌های یکپارچه‌سازی آن با ویرایشگرهای مختلف کد، TabNine به ابزاری همه‌کاره برای توسعه‌دهندگان در پلتفرم‌های مختلف تبدیل شده است.

علاوه بر این، قابلیت‌های یادگیری عمیق (Deep Learning) این ابزار اجازه می‌دهد تا پیشنهادات کد بسیار مرتبط را ارائه دهد و آن را به ابزاری مفید در جعبه ابزار هر برنامه‌نویس تبدیل کند. این مدل می‌تواند کدهای کل خط را بر اساس الگوهای کدنویسی شما تکمیل کند و روند عملکرد تمام کدها را از زبان طبیعی برای کدنویسان ایجاد کند.

مدل‌های Tabnine روی کد منبع باز (open source) با مجوزهای مجاز برای مدل هوش مصنوعی آموزش دیده‌اند. با کد عمومی (MIT، Apache 2.0، BSD-2-Clause، BSD-3-Clause) در اختیار کاربران قرار گرفته و برای یک زبان یا دامنه خاص بهینه‌سازی شده‌اند.

این مدل هوش مصنوعی از الزامات امنیتی و انطباق کد برنامه‌ی شما پشتیبانی می‌کند. همچنین چندین زبان برنامه نویسی از جاوا اسکریپت، پایتون و تایپ اسکریپت گرفته تا زبان های خاص مانند Rust، Go و Bash را پوشش می‌دهد.

PyTorch Lightning

۴. PyTorch Lightning، پلتفرم open source مبتنی بر هوش مصنوعی

AI Lightning که سال گذشته توسط سازندگان PyTorch Lightning به عنوان یک کتابخانه منبع باز Python راه‌اندازی شد، یک رابط کاربری سطح بالا را برای PyTorch فراهم کرده است.

Lightning AI یک پلتفرم منبع باز مبتنی بر هوش مصنوعی است که چارچوب یادگیری عمیق را برای توسعه دهندگان در ساخت اجزای یادگیری ماشین فراهم می‌کند. اینگونه کدنویسان می‌توانند به جریان های کاری ML موجود متصل شوند.

توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای آموزش و استقرار مدل‌های هوش مصنوعی استفاده کنند. PyTorch Lightning در حال حاضر به تحقیقات در موسسات آکادمی پیشرو مجموعه‌های سازمانی مانند آمازون، انویدیا، مایکروسافت، متا و موارد دیگر، همچنین به مدل‌های بنیادی پیشرفته مانند Stable Diffusion و OpenFold  قدرت می‌بخشد.

بنابراین می‌توانید مدل‌های خود را بر روی چندین GPU یا ماشین آموزش قرار دهید. در آن محیط تعدادی ابزار برای ثبت و تجسم پیشرفت آموزش شما قرار می‌گیرد. این ابزار یک جامعه بزرگ و فعال از کاربران و توسعه دهندگان است که شما را پشتیبانی و کمک می‌کنند. تنها عیبی که دارد، لایتنینگ AI یک پلتفرم نسبتا جدیدی است که برای مبتدیان بسیار پیچیده خواهد بود.

Replit Ghostwriter

۵. Replit Ghostwriter دستیار کارآمد و عیب‌یاب برنامه‌نویسان

Ghostwriter به عنوان محصولی از Replit، یکی دیگر از دستیارهای برنامه نویسی تاثیر گذار مبتنی بر هوش مصنوعی است. این برنامه برای کمک به برنامه نویسان در نوشتن کدهای کارآمد و با کیفیت بالا طراحی شده است.

این ابزار به دلیل توانایی در تکمیل کد در زمان واقعی با تایپ توسعه دهنده، کاهش زمان، یافتن خطاها در کد آن را متمایز کرده است. تنها  چیزی که GhostWriter را منحصر به فرد می‌کند، ادغام یکپارچه آن با ویرایشگر کد آنلاین Replit است. به کدنویس‌ها این امکان را می‌دهد که کد خود را در یک مکان مناسب اجرا و اشکال‌زدایی‌ کنند.

این ابزار هوش مصنوعی به طور قابل توجهی فرآیند توسعه را ساده و کدنویسی را برای برنامه‌نویسان در دسترس‌تر و کارآمدتر می‌کند. بهترین ویژگی این دستیار هوش، تکمیل بی‌درنگ کد است که GhostWriter به‌طور خودکار یک نمونه اولیه و پیش الگو از آنچه درنظر دارید به اجرا درمی‌آورد، روندکدگذاری را تسریع، احتمال خطاها را کاهش و نحوی کد زنی را  بدون عیب ارائه می‌دهد.

Kodezi

۶. Kodezi، گرامرلی کدنویسان

Kodezi به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا از هر دستگاهی که به اینترنت متصل است به کد خود دسترسی داشته باشند و روی پروژه‌ها کار کنند. Kodezi که در سال ۲۰۲۲ راه اندازی شد، خود را برای برنامه نویسان همانند برنامه گرامرلی معرفی می‌کند.

Kodezi یک دستیار کدنویسی هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان است که می‌تواند به طور خودکار و همزمان با نوشتن، کد را اشکال زدایی و بهینه سازی کند. از دیگر مزایای این برنامه‌ی هوش مصنوعی، به عنوان یک مترجم برای تبدیل کد از یک زبان به زبان دیگر عمل می‌کند (مثلاً جاوا اسکریپت به پایتون)، و اسناد (Document) کد جدید را تولید می‌کند. این ابزار از چندین زبان از جمله Python، JavaScript، TypeScript، C++، PHP، Java، C#، Ruby پشتیبانی می‌کند.

Kodezi در فوریه ۲۰۲۳ ربات چتی را به نام KodeziChat راه‌اندازی کرد که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد در مورد کد خود سؤال بپرسند، فایل‌ها یا خطوط کد خاصی را بازیابی کنند، راه‌حل‌ها را بیابند و حتی کد را در یک پلتفرم متمرکز بنویسند. این برنامه هم در افزونه کد ویژوال استودیوی Kodezi و هم در نسخه وب IDE موجود است.

CodeGPT

۷. CodeGPT، افزونه قدرتمند VSCode

CodeGPT یک افزونه قدرتمند برای VSCode است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از GPT-3 مستقیماً در ویرایشگر استفاده کنند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند یک خط کد را انتخاب کنند و از CodeGPT بخواهند فرم دیگری از آن را با عملکرد بهتری ارائه دهد.

همچنین ویژگی‌هایی مانند جایگزینی فوری بلوک‌های کد انتخاب‌شده با کد پیشنهادی تولید شده و توانایی بازسازی پاسخ‌ها را دارد. برای استفاده از CodeGPT، باید افزونه را نصب کرده و کلید API خود را پیکربندی کنید.

۸. Bugasura، ردیاب باگ

Bugasura یک ردیاب باگ است که از هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرآیند مدیریت اشکال‌گیری کد بهره گرفته است. این ابزار هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان به طور خودکار توضیحاتی را برای اشکالات مطرح شده نشان می‌دهد، مسائل مرتبط را شناسایی و برطرف می‌کند. بنابراین اطمینان را فراهم می‌کند تا توسعه دهندگان به سرعت راه‌حل‌های مناسب را پیدا کنند.

با این کار نیاز به وارد کردن دستی داده‌ها را از بین می‌برند و باعث صرفه‌جویی در وقت و تلاش ارزشمند کاربران می‌شوند. ردیاب اشکال‌گیر مبتنی بر هوش مصنوعی را می‌توان با AWS، گیت‌هاب، Zendesk، جیرا، آسانا و دیگر پلتفرم‌ها برای عملکردهای مختلف را ادغام کند. Bugasura همچنین Issue Reporters را به عنوان افزونه کروم و برنامه اندروید در دسترس قرار می‌دهد.

۹. Sourcegraph Cody، مترجم هوشمند زبان‌های برنامه‌نویسی

Sourcegraph Cody یک دستیار کدنویسی مجهز به هوش مصنوعی برای برنامه‌نویسان است که از پایگاه کد شما به عنوان مرجعی برای نوشتن و اصلاح کد استفاده می‌کند. کدی ترکیبی از هوش مصنوعی (به ویژه مدل های زبان بزرگ یا LLM)، جستجوی Sourcegraph و هوش کد منبع گراف، برای ارائه پاسخ استفاده می‌کند.

با Cody، توسعه‌دهندگان می‌توانند کد boilerplate، حل‌کننده‌های API و موارد دیگر را تولید کنند که همگی متناسب با زمینه و سبک پروژه‌شان باشد. علاوه بر این، Cody می تواند به طور خودکار مسائلی مانند خطاها، مشکلات خوانایی، و موارد کنترل نشده را شناسایی و به آنها رسیدگی کند.

Cody با عملکرد اصلی خود،ویژگی‌هایی مانند تکمیل کد، ترجمه کد بین زبان‌های برنامه نویسی، تجزیه و تحلیل کد برای اشکالات و خطاهای احتمالی و توضیح بلوک‌های کد را ارائه می‌دهد. این ابزار همچنین از درخواست‌های مبتنی بر چت مستقیم برای تولید کد جدید دستورالعمل‌های درون خطی و همچنین بهبود کدها را پشتیبانی می‌کند.

۱۰. AskCodi

AskCodi یک دستیار مکالمه با OpenAI Codex است، که طیف وسیعی از وظایف مانند پاسخ دادن به سؤالات، ارائه پیشنهادات و درگیر شدن در گفتگوهای تعاملی را پشتیبانی می‌کند.این برنامه به کاربران امکان می‌دهد، کد را تولید، آزمایش یا مستندسازی کنند.

هوش مصنوعی AskCodi برای برنامه‌نویسان با جداسازی کدهای مبتنی بر پروژه و زبان، مکان یابی کدهای قبلی را آسان‌تر می‌کند. این ابزار با بیش از ۵۰ زبان برنامه نویسی از جمله زبان‌های محبوب مانند جاوا اسکریپت، پایتون، روبی، HTML و CSS پشتیبانی می‌کند.

همچنین به طور یکپارچه با انواع IDE، مانند VS Code و PyCharm ادغام می‌شود. علاوه بر زبان انگلیسی، AskCodi از چندین زبان طبیعی از جمله آلمانی، لهستانی و اسپانیایی حمایت می‌کند.

۱۱.CodeWP

CodeWP یک مدل هوش مصنوعی مولد برای برنامه‌نویسان است، که به طور خاص برای توسعه وردپرس طراحی شده است. با حالت‌های PHP، JS، WooCommerce و بسیاری از افزونه‌های محبوب عمل می‌کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی اختصاصی CodeWP می‌توانند به سرعت قطعه‌های کد متناسب با نیازهای شما را تولید کنند.

این ابزار طیف وسیعی از ویژگی های مفید را ارائه می‌دهد، از جمله ایجاد ساده WP_Queries، تولید انواع مختلف توابع و یکپارچه‌سازی با فیلترها و اقدامات WooCommerce. را در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد.

علاوه بر این، CodeWP می‌تواند به خودکارسازی گردش‌های کاری پیچیده بر اساس مقادیر ACF و موارد دیگر کمک کند. به کاربران این امکان را می‌دهد که به راحتی با ابزار CodeWP کد تولید شده خود را ذخیره کرده و آن را در قالب JSON برای پیاده‌سازی آسان در افزونه‌های قطعه کد، فایل‌های functions.php، تم‌ها و پروژه‌هایی را اجرا کنند.

۱۲. CodePeer

هوش مصنوعی CodePeer برای برنامه‌نویسان یک ابزار تجزیه و تحلیل استاتیک است که توسط AdaCore به طور خاص برای زبان برنامه نویسی Ada توسعه یافته است. این به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا با انجام تجزیه و تحلیل عمیق و استفاده از تکنیک‌های تأیید رسمی، مسائل و آسیب پذیری‌های احتمالی را در کد خود شناسایی کنند.

این مدل هوش کد منبع برنامه را بررسی می‌کند و گزارش‌های مفصلی را ارائه می‌دهد، اشکالات احتمالی، ناهنجاری‌های جریان داده و نقض استانداردهای کدگذاری را برجسته می‌کند. با شناسایی مشکلات در مراحل اولیه توسعه، CodePeer به بهبود قابلیت اطمینان، ایمنی و امنیت برنامه های Ada کمک می‌کند.

قابلیت‌های پیشرفته این ابزار آنالیز استاتیکی، که به آن اجازه می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از مسائل بالقوه را شناسایی کند و به طور یکپارچه با محیط توسعه و مجموعه ابزار AdaCore یکی می‌شود.

ما انواع مختلفی از ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی را برای شما معرفی کردیم که در دسترس هستند. هر کدام برای مراحل مختلف فرآیند توسعه هوش مصنوعی پاسخی را ارائه می‌دهند.

برخی از انواع رایج عبارتند از:

محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE): این ابزارها یک محیط توسعه جامع با ویژگی هایی مانند ویرایشگرهای کد، ابزارهای اشکال زدایی و قابلیت های مدیریت پروژه است.

چارچوب‌ها و کتابخانه‌ها: چارچوب‌های محبوبی مانند TensorFlow، PyTorch و scikit-learn عملکردها و ساختارهای از پیش ساخته‌شده‌ای را برای ساخت مدل‌های هوش مصنوعی ارائه می‌دهند.

ابزارهای AutoML (یادگیری ماشین خودکار): همین طور فرآیند انتخاب مدل، تنظیم هایپرپارامتر و مهندسی، ویژگی‌ها را خودکار و به راحتی برای علاقمندان در این حوزه قرار می‌دهد.

ابزارهای حاشیه‌نویسی و برچسب‌گذاری داده‌ها: این ابزارها به برچسب گذاری و حاشیه نویسی مجموعه داده‌های بزرگ کمک می‌کنند، که گامی مهم در آموزش مدل‌های هوش مصنوعی است.

ابزارهای استقرار و نظارت: پس از آموزش مدل‌ها، ابزارهای استقرار و نظارت به ادغام راه حل‌های هوش مصنوعی در محیط‌های تولید و پیگیری عملکرد آنها کمک می‌کند.

https://pvst.ir/g2i

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو