skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هوش مصنوعی یک فرصت سرمایه‌گذاری هزار میلیارد دلاری است که بزرگترین حباب جهان می‌شود

۲۶ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مدیرعامل شرکت هوش مصنوعی استیبلیتی ای‌آی (Stability AI) که به صورت منبع باز فعالیت می‌کند می‌گوید هوش مصنوعی به بزرگترین حباب جهان تبدیل می‌شود. با این حال او معتقد است که این تکنولوژی حتی اهمیت بیشتری از 5G داشته و از این رو به هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

به گزارش پیوست به نقل از CNBC، عماد ماستک مدیرعامل استیبلیتی ای‌آی در تماسی با تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری UBS پیرامون هوش مصنوعی گفت: «به نظر من این بزرگترین حباب دوران خواهد بود.» او افزود که هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه است و هنوز برای استفاده گسترده در صنایعی مثل بانکداری آماده نیست.

او گفت: «من آن را حباب ‘دات ای‌آی’ (dot AI)می‌نامم و هنوز حتی آغاز هم نشده است.»

در اینجا دات ای‌آی برگرفته از نام حباب بزرگ دات کام است که در ابتدای قرن ۲۱ منفجر شد. حباب دات‌کام با سرازیر شدن سیل سرمایه به اولین شرکت‌های اینترنتی (عمدتا بدون توجیه اقتصادی) شکل گرفت و پس از فروپاشی آن تنها بزرگانی مثل گوگل باقی ماندند.

استیبلتی ای‌آی شرکتی است که یکی از محبوب‌ترین ابزارهای مولد هوش مصنوعی به نام استیبل دیفیوژن (Stable Diffusion) را تولید کرده است. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد که با دستورهای متنی، تصاویر واقع‌گرایانه تولید کنند.

استیبل دیفیوژن بیش از یک میلیون کاربر دارد و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران مختلف جذب سرمایه کرده است.

ماستک، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت، پیش از این به ادعاهای نادرست درمورد پس زمینه، افتخارات و همکاری‌های خود متهم شده است. او در یک پست وبلاگی طولانی چنین اتهاماتی را رد کرده است.

هوش مصنوعی مولد به دلیل قابلیت تولید متون انسان‌مانند و محتوای تصویری واقع‌گرایانه در پاسخ به دستور‌های کاربران مدتی است که ذهن اساتید دانشگاه، مدیران و حتی دانش آموزان را به خود مشغول کرده است.

البته که هوش مصنوعی سابقه طولانی داشته و در حوزه‌های مختلفی از جمله مرور آنلاین، پلتفرم‌های شبکه اجتماعی و دستیارهای خانگی به کار رفته است. علاوه بر کاربرد‌هایی که این تکنولوژی برای مصرف کنندگان دارد، هوش مصنوعی در حوزه درمان، حمل و نقل، روباتیک، علوم، آموزش، امورمالی، دفاعی و دیگر صنایع استفاده می‌شود.

با این حال شکل جدید این تکنولوژی که به تازگی به شهرت رسیده هوش مصنوعی مولد (Generative AI) است که در ابزارهایی پرطرفداری از جمله ChatGPT شاهدش هستیم. علاوه بر از ChatGPT از شرکت اوپن‌ای‌آی، شرکت گوگل نیز با بارد و مایکروسافت نیز با بینگ‌چت چنین ابزاری را ارائه می‌کنند و مولد‌های تصویری مثل Dall-E، استیبل‌ دیفیوژن و میدجرنی نیز به همین طریق تصاویر واقع‌گرایانه تولید می‌کنند.

ماستک می‌گوید سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای هوش مصنوعی احتمالا هزار میلیارد دلار است «زیرا به عنوان زیرساختی برای دانش از 5G اهمیت بیشتری دارد» و به عقیده او بانک‌هایی مثل UBS باید به دلیل حجم عظیم بازارش از این تکنولوژی استفاده کنند.

اما به گفته او هوش مصنوعی هنوز در «مراحل اولیه» توسعه است و به اندازه کافی برای استفاده گسترده در صنایعی مثل خدمات امور مالی «اماده نیست» اما ارزش آن روشن است.

او در ادامه به از ریزش ۱۰۰ میلیارد دلاری سهام گوگل در نتیجه عملکرد اشتباه چت‌بات بارد و ارائه اطلاعات نادرست در ویدیو تبلیغاتی اشاره کرد. گوگل در حال حاضر برای ساخت ابزارهای برتر هوش مصنوعی رقابت سختی با مایکروسافت دارد.

ماستک می‌گوید: «به نظرم این واقعیت دارد. به نظر من فرصت‌های قابل سرمایه‌گذاری زیادی وجود ندارد و خواهید دید که مردم از بهترین تولید کنندگان چیپ به سمت شرکت‌هایی می‌روند که از آن برای اثرگذاری بر پیچیده‌ترین و ساده‌ترین چیز‌ها به خوبی استفاده می‌کنند و خواهید دید که بازار کسانی که چنین عملکردی ندارند را مجازات می‌کند.»

او افزود: «این یکی از بزرگترین سبک‌های سرمایه‌گذاری پنج سال آینده خواهد بود.»

 

https://pvst.ir/fg2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو