skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شرکت هوش مصنوعی ماسک با تسلا و توییتر ارتباط نزدیکی دارد

۲۴ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و مالک توییتر، روز جمعه گفت که xAI، استارت‌آپ هوش مصنوعی جدیدش، در حوزه «نرم‌افزار هوش مصنوعی» و «تراشه» با خودروسازی تحت مدیریت او همکاری می‌کند.

به گزارش پیوست، ماسک در اسپیس توییتری شب گذشته که با حضور دیگر بنیان‌گذاران xAI برگزار شد و در ابتدای آن تمام اعضا خود را معرفی کردند گفت که xAI از داده‌های توییتر برای آموزش سیستم‌ها و محصولات هوش مصنوعی «فوق‌العاده کنجکاو» استفاده می‌کند.

شرکت xAI توسط یک گروه ۱۲ نفره، از جمله خود ایلان ماسک، آغاز به کار کرده و دیگر اعضای این شرکت در تیم‌های هوش مصنوعی دیگری از جمله دیپ‌مایند و اوپن‌ای‌آی سابقه کار دارند.

به نقل از CNBC، او مشخص نکرد که توییتر برای ارائه داده‌هایش به شرکت‌های هوش مصنوعی یا xAI چقدر هزینه دریافت می‌کند.

تیم‌بنیان‌گذار xAI چه کسانی هستند؟

علاوه بر ایلان ماسک که حالا xAI را به تسلا، اسپیس‌اکس، نورالینک و بورینگ‌ کامپانی تحت مدیریتش اضافه می‌کند یازده نفر دیگر هم در جمع تیم اصلی و بنیان‌گذار این شرکت حضور دارند:

 • ایگور بابوشکین: مهندس سابق تحقیق در شرکت دیپ‌مایند گوگل و اوپن‌ای‌آی.
 • یاهوای (تونی) وو: محقق سابق گوگل و از محققان دانشگاه استنفورد. او همچنین دوره‌های کارآموزی را در دیپ‌مایند و اوپن‌ای‌آی گذرانده است.
 • کایل کاسیک: مهندس سابق اوپن‌ای‌آی و مهندس نرم‌افزار یک شرکت پلتفرم‌های شبیه‌سازی مهندسی ابری به نام آن‌اسکیل (OnScale).
 • منیوئل کرویس: مهندس سابق نرم‌افزار شرکت گوگل و دیپ‌مایند.
 • گرگ ینگ: محقق سابق بخش تحقیقات مایکروسافت.
 • زیهانگ دای: محقق سابق شرکت گوگل.
 • توبی پوهلن: مهندس سابق تحقیقات در شرکت گوگل به مدت شش سال.
 • کریستین سگدی: مهندس و محقق سابق گوگل به مدت ۱۲ سال.
 • گودونگ ژانگ: محقق سابق دیپ‌مایند. او همچنین دوره کارآموزی خود را در گوگل برین (Google Brain) و بخش تحقیقاتی مایکروسافت (Microsoft Research) سپری کرده و مدرک D خود را از دانشگاه تورنتو دریافت کرده است.
 • جیمی با: استادیار دانشگاه تورنتو که با تدریس جفری هینتون (پدرخوانده هوش مصنوعی) به مطالعه این تکنولوژی پرداخته است.
 • راس ناردین: مدیر سابق برنامه فنی در بخش ابرکامپیوتر و یادگیری ماشینی شرکت تسلا.

شرکت‌های تحت مدیریت ایلان ماسک معمولا رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند. برای مثال تسلا، اسپیس‌اکس و بورینگ کامپانی ارتباط کاری با یکدیگر دارند و برخی از تراکنش‌های بین آنها در مستندات مالی تسلا که در اختیار کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) قرار گرفته فاش شده‌اند.

از نگاه ماسک توییتر نیز یکی از مهم‌ترین منابع اطلاعاتی برای هوش مصنوعی و درنتیجه منبع ارزشمندی برای xAI محسوب می‌شود. او که برای خرید این شبکه اجتماعی بیش از ۱۳ میلیارد دلار از بانک‌های آمریکایی وام دریافت کرد در کسب درآمد از آن، با طرح‌هایی مثل اشتراک بلو و تیک‌آبی، موفقیت چشمگیری نداشته است.

به نظر می‌رسد که ایلان ماسک اهمیت توییتر در آموزش ابزارهای هوش مصنوعی را منبع جدید ارزش‌آفرینی برای این پلتفرم می‌داند و اقدامات اخیرش برای محدود کردن دسترسی نشان دهنده چنین رویکردی است.

تمام شرکت‌های هوش مصنوعی از داده‌های توییتر استفاده می‌کنند

ماسک در اسپیس توییتری شب گذشته (۱۴ جولای)، بدون اشاره به مدارک، مدعی شد که «تمام سازمان‌های هوش مصنوعی روز زمین» از داده‌های توییتر برای آموزش استفاده کرده‌اند و «در تمامی موارد غیرقانونی.»

مشخص نیست که استخراج داده‌ توسط دیگر شرکت‌ها دقیقا کدام قانون را نقض می‌کند اما توییتر ابتدای ماه جاری میلادی در ایالت تگزاس از چهار شرکت که نام آنها فاش نشده به دلیل استخراج داده شکایت کرد.

همچنین در پی ادعای ماسک مبنی بر «استخراج دیوانه‌‌وار (اطلاعات)»، این شبکه اجتماعی چند هفته پیش تعداد توییت‌هایی که می‌توانید بخوانید را محدود کرد. او می‌گوید: «چندین شرکت در حال استخراج تمام توییت‌های تاریخ هستند، و سعی دارند این کار را تقریبا در بازه چند روز انجام دهند. همین مساله سیستم را به زانو در آورده بود. همین باعث شد تا ما اقدام کنیم.»

ماسک در همین اسپیس از ناراحتی پیش آمده به دلیل محدودیت برای خواندن عذرخواهی کرد.

او در رابطه با استخراج گسترده داده‌های توییتر از سوی توسعه دهندگان هوش مصنوعی گفت «ما هم از توییت‌های عمومی-مشخصا بدون هیچ‌چیز خصوصی-برای آموزش استفاده می‌کنیم، درست مثل کاری که دیگران کردند.»

ماسک می‌گوید داده‌های توییتر برای «آموزش متنی» و «آموزش عکس و ویدیو» جذاب است. با این حال او معتقد است که هوش مصنوعی به چیزی فراتر از داده‌های انسانی نیاز دارد و امیدوار است xAI بتواند دنباله اپلیکیشن آلفا زیرو (Alpha Zero) از شرکت دیپ‌مایند گوگل باشد که توانست با بازی کردن در مقابل خودش در سه بازی شترنج، شوگی و گو مهارت پیدا کند.

ارتباط نزدیک xAI و تسلا در تراشه و هوش مصنوعی

به گفته مدیرعامل تسلا این شرکت در حال ساخت تراشه اختصاصی است. البته ماسک می‌گوید: «من آنچه تسلا تولید می‌کند را یک GPU (پردازنده گرافیکی) نمی‌دانم اما می‌توان آن را همسان با GPU دانست.»

او در ادارمه به سخت‌افزار ماشینی تسلا اشاره کرد که از ‌سیستم‌های دستیار رانندگی خودرو پشتیبانی می‌کند. این سیستم‌ها به عنوان اتوپایلوت و قابلیت خودران کامل در ایالات متحده شناخته می‌شود.

تسلا مدت‌ها است که برای ساخت تاکسی روباتی یا خودروهای کاملا خودران تلاش می‌کند. ماسک در گذشته اعلام کرده بود که یک نمونه اولیه تسلا می‌توانند تا پایان سال ۲۰۱۷ تمام آمریکا را رانندگی کند. در سال ۲۰۱۹ این شرکت میلیارد‌ها دلار برای ساخت خودروهای تاکسی خودران، معروف به روبوتاکسی، و ورود آنها به جاده‌های آمریکا جذب سرمایه کرد. با یان حال تا به امروز هنوز هیچکدام از خودروهای تسلا امکان رانندگی کاملا خودران را نداشته و به نظارت انسانی نیاز دارند.

ماسک در اسپیس توییتری شب گذشته گفت که سخت‌افزار ۴ تسلا که در حال حاضر فرایند تولید را پشت سر گذاشته «سه تا پنج مرتبه توانمندتر از سخت‌افزار ۳ است» و به گفته او طی چند سال آینده این شرکت نسل پنجم این سخت‌افزار را نیز روانه بازار می‌کند که «چهار تا پنج مرتبه توانمندتر از نسخه فعلی است.»

ماسک همچنین درمورد ابر کامپیوتر دوجو (Dojo) از شرکت تسلا اشاره کرد که برای یادگیری ماشینی و آموزش دید کامپیوتری هوش مصنوعی استفاده می‌شود. شرکت تسلا با استفاده از کلیپ‌های ویدیویی و داده‌های مشتریان خود نرم‌افزار را تقویت کرده و یا قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌کند.

ماسک می‌گوید که مدل زبانی هوش مصنوعی xAI که در آینده عرضه می‌شود قادر است عاری از نزاکت سیاسی است. مالک توییتر که پیش از این چند مرتبه به «روشنفکری» و ارزش‌های پراگرسیو حمله کرده است، می‌گوید: « به نظر من هوش مصنوعی ما پاسخ‌هایی را در اختیار مردم قرار می‌دهد که شاید حتی بحث‌برانگیز به نظر بیایند حتی با اینکه در واقع درست هستند.»

به گفته ماسک xAI باید بر توسعه نوعی تکنولوژی تمرکز کند که «علاوه بر اینترنت، جهانی فیزیکی را هم درک کند» و از نظر او داده‌های رانندگی تسلا در این حوزه به این شرکت کمک می‌کنند.

والتر ایزاکسون، مولف زندگی نامه‌ای در مورد ماسک که به زودی منتشر می‌شود، در رابطه با روبات انسان‌نمای آپتیموس از او سوال کرده و ماسک می گوید این روبات هنوز «در مراحل اولیه» است و تیم تسلا باید راهکاری تعبیه کنند تا کاربر به سادگی بتواند آن را خاموش کند. تسلا در سپتامبر ۲۰۲۲ نمونه‌ای از این روبات انسان نما را در روز هوش مصنوعی خود به نمایش گذاشت.

با وجود سابقه طولانی ایلان ماسک در حوزه هوش مصنوعی، او هنوز نتوانسته ردپای پررنگی در این عرصه تکنولوژی از خود به جای بگذارد. ماسک که از بنیان‌گذاران اوپن‌ای‌آی بود پس از مدتی به دلیل اختلاف نگاه از این شرکت جدا شد و در ماه‌های اخیر چندین مرتبه درمورد خطرات جدی هوش مصنوعی هشدار داده است.

https://pvst.ir/ffa

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو