skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: نهاد ناظر بر VODها را مشخص می‌کنیم

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

©عکس از جماران

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون اینکه به ساترا یا نهاد دیگری اشاره کند از مشخص شدن تکلیف نهاد ناظر بر VODها برای نظارت بر محتوای این پلتفرم‌ها خبر داد.

به گزارش پیوست، عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در برنامه جهان‌آرا که شبکه تلویزیونی افق پخش می‌شود از «ترویح بی‌حجابی» در VODها انتقاد کرد و از مشخص شدن تکلیف نهاد مسئول این پلتفرم‌ها سخن گفت. خسروپناه در این رابطه گفت: «در نظارت بر برخی فعالیت‌ها مانند سریال‌های خانگی کم‌کاری کردیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه نقش دارد. مثلا یکی از مشکلات این بود که مسئولیت اصلی VODها معلوم نبود. ما کاری که با کمک بعضی از عزیزان شروع کردیم این است که در حال مشخص کردن این تکلیف هستیم که دستگاه‌ها مشخصی بیاید و نظارت کند.»

او ادامه داد: «الان مشکل چندانی در سریال‌های تلویزیون نداریم اما سوال این است سریال‌های خانگی که ساخته می‌شود آیا فرهنگ حجاب را ترویج می‌کند یا بی‌حجابی را؟ بعضی از این فیلم‌ها تحکیم خانواده را زیر سوال می‌برد.»

اختلاف‌ها بر سر نهاد ناظر بر VODها از زمان رونق گرفتن کسب‌وکارهای این حوزه همواره وجود داشته است. از سویی وزارت ارشاد  خود را مسئول نظارت بر این پلتفر‌م‌ها می‌داند و از سویی ساترا به عنوان نهاد زیرمجموعه سازمان صداوسیما برای نظارت بر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر برای خود وجاهت قانونی قائل است. منتقدان ساترا اما باور دارند این نهاد از لحاظ قانونی مجاز به دخالت در امور VODها نیست.

علاوه بر این منتقدان می‌گویند با توجه به اینکه پلتفرم «تلوبیون» متعلق به سازمان صداوسیما است، ساترا به عنوان نهاد زیرمجموعه این سازمان نمی‌تواند بر تلوبیون نظارت کند و از این حیث نیز تعارض منافع وجود دارد.

از سویی دیگر ساترا به تازگی نهادی به نام «رصتا» تاسیس کرده که سعید مقایسه،‌ رئیس ساترا می‌گوید نهادی صنفی است که رویکرد آن خودتنظیم‌گری مشارکتی است. فعالان بخش خصوصی اما با تشکیل رصتا مخالف‌اند و باور دارند و این تصمیم را ضدصنفی می‌دانند.

به نظر می‌رسد شورای عالی انقلاب فرهنگی قصد دارد از لحاظ قانونی نیز جایگاه ساترا را به عنوان نهاد ناظر و تنظیم‌گر VODها تثبیت کند. در این صورت باید منتظر ماند و دید این پلتفرم‌ها چه واکنشی در برابر این مساله نشان خواهند داد.

https://pvst.ir/esh
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو