skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

شهره شعبان نویسنده میهمان

زبان بدن موثر برای رهبران و مدیران: چگونه می‌توان با قدرت ارتباط برقرار کرد

شهره شعبان
نویسنده میهمان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

زبان بدن موثر برای رهبران و مدیران

زبان بدن یکی از جنبه‌های مهم ارتباط برای رهبران و مدیران است. رهبری به معنای برقراری ارتباط موثر با دیگران است و زبان بدن مدیران و رهبران باید در ایجاد ارتباط و افزایش کیفیت آن موثر باشد. زبان بدن رهبران و مدیران باید ویژگی‌هایی مانند اعتماد به نفس، اصالت و صداقت، همدلی، کنترل و تسلط در عین حال سازگاری و انعطاف را در زمان‌های مناسب نشان دهد.

زبان بدن Body Language به ارتباط غیرکلامی گفته می‌شود که ما از آن برای انتقال اطلاعات، افکار و احساسات از طریق حرکات و حرکات فیزیکی استفاده می‌کنیم. این می‌تواند شامل حالات چهره، حرکات دست، وضعیت بدن، تماس چشمی و لحن صدا باشد.

دانستن زبان بدن کمک می‌کند تا بتوانید غیر از کلام و گفتار از روش دیگری نیز برای رساندن منظور خود استفاده کنید. اما اینکه اطلاع از مهارت‌های زبان بدن تا چه اندازه می‌تواند در برقراری ارتباط با قدرت بالا و همچنین الهام بخشی به دیگران مؤثر باشد، موضوعی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

زبان بدن یکی از جنبه‌های مهم ارتباط است زیرا می‌تواند پیامی را قوی‌تر از کلمات به تنهایی منتقل کند. به عنوان مثال، ممکن است فردی یک چیز بگوید، اما زبان بدن او ممکن است پیام دیگری را منتقل کند. همچنین می‌تواند به تقویت پیامی که به صورت شفاهی منتقل می‌شود کمک کند.

زبان بدن می‌تواند عمدی یا غیرعمدی باشد و می‌تواند بر اساس زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی متفاوت باشد. همچنین می‌تواند توسط افراد مختلف به طور متفاوتی تفسیر شود، به همین دلیل مهم است که مراقب نحوه ارتباط غیرکلامی خود باشید.

به طور خلاصه، زبان بدن شکلی از ارتباط غیرکلامی است که شامل حرکات و ژست‌های فیزیکی است و می‌تواند اطلاعات، افکار و احساسات را قوی‌تر از کلمات به تنهایی منتقل کند.

 نقش زبان بدن برای رهبران و مدیران

زبان بدن برای رهبران و مدیران اهمیت زیادی دارد و لازم است رهبران و مدیران هم خودشان از حالات و روش‌های زبان بدن آگاه باشند و هم بتوانند آن را در اطرافیان و تیم خود نیز تشخیص دهند.

نکته مهمی که در همین ابتدا باید به آن اشاره کرد، تفاوت کمی است که بین این حرکات و نشانه‌ها در جوامع مختلف وجود دارد که البته با شناسایی و اطلاع از آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که رهبران کشور‌ها، سازمان‌ها و تیم‌هایی که می‌شناسید، می‌خواهند از طریق زبان بدن چه نکاتی را با شما در میان بگذارند و یا از حرکتشان چه برداشتی می‌توان کرد. ما در ادامه به مواردی که جزیی از زبان بدن به شمار می‌آیند اشاره خواهیم کرد به این ترتیب چنانچه رهبری گروهی را بر عهده دارید با اطلاع از این حرکات و تقویتشان می‌توانید گروه و تیم خود را به شکل بهتری رهبری کنید.

زبان بدن در رهبران و مدیران باید بتواند ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

اعتماد به نفس: رهبران باید قد بلند بایستند و از حالت باز استفاده کنند. آن‌ها باید تماس چشمی داشته باشند و از بی‌قراری یا خمیدن خودداری کنند. این نشان دهنده اعتماد به نفس و اعتماد به نفس است.

اصالت: رهبران باید از حرکات و حالات چهره واقعی استفاده کنند که منعکس‌کننده احساسات و نیات آن‌ها باشد. این به ایجاد اعتماد و اعتبار کمک می‌کند.

همدلی: رهبران باید از مهارت‌های گوش دادن فعال استفاده کنند و همدلی را از طریق زبان بدن خود منتقل کنند. این شامل تکان دادن سر، حفظ تماس چشمی و استفاده از زبان بدن باز و آرام است.

کنترل: رهبران باید از ژست‌ها و حرکات کنترل شده برای انتقال حس آرامش و خونسردی استفاده کنند. این می‌تواند به کاهش اضطراب و تنش در محل کار کمک کند.

سازگاری: رهبران باید بتوانند زبان بدن خود را بر اساس موقعیت و افرادی که با آن‌ها در تعامل هستند تنظیم کنند. این می‌تواند به ایجاد رابطه و تقویت روابط مثبت کمک کند.

انواع تکنیک‌های زبان بدن

انواع مختلفی از تکنیک‌های زبان بدن وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای انتقال پیام‌ها و احساسات مختلف استفاده کرد. موارد زیر مثال‌هایی از این تکنیک‌ها هستند که می‌توان از آنها در انتقال پیام توسط زبان بدن برای مدیران و رهبران نیز استفاده کرد.
حالات چهره: حالات صورت می‌تواند طیف وسیعی از احساسات از جمله شادی، غم، عصبانیت و تعجب را به شما منتقل کند. به عنوان مثال، یک لبخند واقعی می‌تواند گرما و صمیمیت را منتقل کند، در حالی که یک خنده می‌تواند نشان دهنده عدم تأیید یا ناامیدی باشد.
تماس چشمی: تماس چشمی می‌تواند نشان دهنده اعتماد به نفس و توجه باشد یا می‌تواند ناراحتی و عصبی بودن را منتقل کند. تماس مستقیم چشمی به طور کلی به عنوان نشانه‌ای از صداقت و صراحت دیده می‌شود.
ژست‌ها: از حرکات دست می‌توان برای تأکید بر نقاط یا برای انتقال احساسات استفاده کرد. به عنوان مثال، یک حرکت شست به بالا می‌تواند بیانگر تأیید یا موافقت باشد، در حالی که بالا انداختن‌شانه می‌تواند نشان دهنده عدم اطمینان یا بی‌تفاوتی باشد.
وضعیت بدن: وضعیت بدن می‌تواند نشان دهنده اعتماد به نفس، تسلط یا تسلیم باشد. صاف بایستید و‌شانه‌هایتان به عقب می‌تواند نشان دهنده اعتماد به نفس و اقتدار باشد، در حالی که خمیدگی می‌تواند نشان دهنده کمبود اعتماد به نفس باشد.
لحن صدا: لحن صدا می‌تواند طیف گسترده‌ای از احساسات و نگرش‌ها از جمله اشتیاق، طعنه و خشم را منتقل کند. لحن آرام و یکنواخت می‌تواند نشان دهنده اعتماد به نفس و کنترل باشد، در حالی که لحن بلند یا ضعیف می‌تواند ناامیدی یا عصبانیت را منتقل کند.
نزدیکی: نزدیکی فیزیکی به دیگران می‌تواند پیام‌های مختلفی را نیز منتقل کند. برای مثال، ‌ایستادن بیش از حد نزدیک به کسی را می‌توان پرخاشگر یا مزاحم دانست، در حالی که‌ایستادن خیلی دور می‌تواند به عنوان بی‌علاقگی تلقی شود.

این‌ها تنها چند نمونه از تکنیک‌های زبان بدن هستند که می‌توان از آن‌ها برای انتقال پیام‌ها و احساسات مختلف استفاده کرد. مهم است که از زبان بدن خود آگاه باشید و از آن برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران استفاده کنید.

اطلاع از مهارت‌های زبان بدن، کمک می‌کند تا شما به عنوان رهبر بتوانید کاری کنید تا مردم به طور غریزی آن‌ها را در شما پیدا کرده و جلبتان شوند. این نشانه‌ها و حرکات عموماً به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند و شناخت هر دوی ان‌ها برای رهبران و مدیران ضروری است. در ادامه به این دو مورد خواهیم پرداخت.

نشانه صمیمیت و مراقبت

ارتباطات غیر کلامی که با استفاده از حرکات بدن و به شکلی صمیمی و دوستانه صورت می‌گیرد، اغلب کمتر مورد توجه رهبران است اما می‌تواند نقش مؤثر و قابل توجهی در برقراری ارتباط با گروه مخاطب داشته باشد. هنگامی که شما با صمیمیت بیشتر و یا به شکلی اجتماعی با اعضای گروه و تیم خود برخورد می‌کنید، محیطی صمیمانه را به وجود می‌آورید که سبب می‌شود همکاری هم تیمی‌ها با هم بیشتر و بهتر شده عملکردی که انتظارش را دارید با نتیجه‌ای بهتر انجام شود.

به عنوان مثال در بیان تأثیر نقش زبان بدن برای رهبران می‌توان به این مورد اشاره کرد که با یادگیری و استفاده از این حالات می‌توانند با نتایج بهتری در عملکرد خود مواجه شوند.

لبخند زدن

برای اطلاع از مهارت‌های زبان بدن لازم است با نوع و ویزگی هر یک از آن‌ها آشنا باشید. لبخند زدن یکی از آن‌ها به شمار می‌آید که رهبران موفق با انجام درست و به موقع آن توانسته‌اند، حس مطلوب و مثبتی در افراد به وجود آورند. لبخند زدن به موقع در حین صحبت کردن و یا هنگامی که به چشمان مخاطب خود نگاه می‌کنید سبب می‌شود تا شما فردی قابل تعامل، تعاون‌پذیر و قابل اعتماد به نظر برسید.

حرکات سر

یکی دیگر از حرکاتی که جزء زبان بدن به شمار می‌آید تکان دادن سر هنگامی است که یکی از افراد گروه و یا تیم و مخاطب شما اقدام به صحبت کرده است. این واکنش کمک می‌کند تا آن‌ها ترغیب شوند به صحبت خود با شما ادامه داده و نگرش و ایده‌هایشان را با شما در میان بگذارند.

به عنوان مثال چنانچه در هنگام ارتباط کلامی، سر خود را به علامت تأیید تکان دهید، می‌توانید به افزایش میزان مشارکت اطرافیان در فواصل معین زمانی کمک کنید.

کج کردن سر به یک سمت نشان می‌دهد شما به موضوع علاقمند و نسبت به آن کنجکاوید. همچنین به عنوان رهبری که هدایت یک تیم و یا گروه را در دست دارد، کج و متمایل کردن سر به مخاطب می‌فعماند که شما از همصحبتی و شنیدن سخنان وی لذت می‌برید. حال اگر در این میان تماس چشمی هم با مخاطب برقرار کنید. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که مایل به ادامه گفتگو با تیم و گروه خود هستید.

زبان بدن موثر برای رهبران و مدیران

قرار دادن بدن در یک حالت مشخص

حتماً به طور ناخوداگاه برای شما هم پیش آمده است که وقتی به صحبت و همنشینی با فردی علاقمندید، موقعیت قرارگیری بدن خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنید که در راستای مخاطب قرار داشته باشد. در چنین شرایطی بدن حالتی رو به جلو خواهد داشت. همین حالت کمک می‌کند تا دید و نگرش مثبتی را در مخاطب خود ایجاد کرده و گفت و گوی بهتری با وی داشته باشید. البته خلاف این حالت نیز وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که هم صحبتی با طرف مقابل برای شما لذتبخش نیست، بدن حالتی خاص پیدا کرده و بیشتر به سمت عقب متمایل می‌شود و با این حالت نشان می‌دهید که علاقه‌ای به ادامه صحبت نداشته و خواهان اتمام ارتباط کلامی با فرد مذکور هستید.

علاوه بر این حالاتی که ذکر کردیم، کار‌هایی هستند که لازم است رهبران و یا لیدر‌هایی که هدایت یک گروه و یا تیم را بر عهده دارند به آن توجه کنند.

برای روشن شدن این موضوع و اشاره به این موضوعات لازم است به این نکته اشاره کنیم که باید هر چیز که مانعی بین شما و اعضای تیم و گروهتان به شمار می‌آید را از میان بردارید. به عنوان مثال در تیم‌های کوچکتر از کنار گذاشتن گوشی تلفن همراه و خاموش کردن ان و یا کنار گذاشتن لپ‌تاپ و. . شروع کنید. به طوری که نشان دهید واقعا تمامی حواس شما به مخاطب‌تان است. نکته مهم این است که چنانچه می‌خواهید میزان مشارکت را در سازمان خود تقویت کنید و نتایج خوبی از آن به دست‌آورید، لازم است عمل و نیت شما با هم یکسان باشد.

نشانه‌های قدرت

از دیگر موارد نقش زبان بدن برای رهبران و مدیران می‌توان به نشانه‌های قدرت اشاره کرد. حرکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد کمک می‌کنند تا شما فرد قدرتمند و با اعتماد بنفسی نشان داده شوید.

بر نحوه ایستادن خود تمرکز کنید

اگر به فیلم‌ها و سریال‌هایی که در مورد رهبران و مدیران مقتدر ساخته شده نگاه کرده باشید، به خوبی می‌توانید متوجه زبان بدن آن‌ها که نمایی از قدرت و اعتماد به نفس را به نمایش می‌گذارد، شوید. به عنوان مثال هنگامی که در مقابل تیم و گروه و یا دسته از مردم قرار دارید، روی نحوه ایستادن خود تمرکز داشته و به آن دقت کنید. ایستادن و دست‌ها را به طرفین باز کردن و یا قرار دادن آن‌ها بر روی میز می‌تواند نمایی از قدرت و توانمندی در شما را به نمایش بگذارد.

جالب است بدانید گرفتن این ژست به مدت دو دقیقه سبب می‌شود تا ترشح هورمون تستوسترون در بدن افزایش یافته و در مقابل، میزان هورمون کورتیزول که در زمان داشتن استرس و اضطراب ترشح می‌شود، کاهش پیدا کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تظاهر به قدرت کردن نیز کمک می‌کند تا بتوانید بر اوضاع مسلط شوید.

دست دادن محکم را فراموش نکنید

دست دادن در ابتدای ورود به یک محیط و همچنین در پایان کار و یا بستن قرارداد و … یکی از نشانه‌های زبان بدن برای رهبران و مدیران به شمار می‌آید. انجام این حرکت در بدو ورود می‌تواند فروتنی و اعتماد بنفس رهبران را نشان دهد. در پایان هر دیدار و قرار کاری و. . نیز محکم دست دادن به همراه لبخند زدن کمک می‌کند تا بتوانید تأثیر بیشتری بر روی مخاطب خود بگذارید.

استفاده از دست‌ها به هنگام صحبت

ممکن است بسیاری از افراد و یا روانشناسان با تکان دادن دست‌ها به هنگام صحبت کردن موافق نباشند و حرکت بیش از حد ان‌ها را نشانه‌ای بر اضطراب و استرس داشتن فرد تلقی کنند. اما تکان دادن به موقع و به اندازه دست‌ها در هنگام صحبت کردن، به یک رهبر و یا مدیر کمک می‌کند تا بتواند شخصیت اجرایی خود را تقویت کند.

به عنوان مثال زبان بدن و رفتار سیاستمداران در کمپین‌های انتخاباتی را به خاطر بیاورید، هر یک از این افراد از زبان بدن خاص خود استفاده می‌کنند ولی آن‌هایی موفق ترند که می‌دانند از چه حرکاتی برای نفوذ بیشتر در قلب و روح مخاطب خود استفاده کنند.

در ادامه ذکر این نکته لازم است که اطلاع از تأثیر زبان بدن کمک می‌کند شما فردی کاریزماتیک معرفی شده و بتوانید بر مخاطب خود تأثیر بیشتری بگذارید. مضاف بر اینکه اطلاع از مهارت‌های زبان بدن به شما کمک می‌کند تا در امور بازاریابی، تبلیغات، فروش، سخنرانی و … موفق عمل کنید.

https://pvst.ir/eun

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو