skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

متاورس فعلا مرکز توجه متا نیست، زاکربرگ روی هوش مصنوعی متمرکز می‌شود

تحریریه پیوست

۲۰ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

به گفته اندرو بازورت، مدیر ارشد تکنولوژی متا یا همان فیسبوک سابق، مارک زاکربرگ مدیرعامل این شرکت تا حد زیادی پروژه آواتارهای متاورسی خود را رها کرده است. متا تا به امروز میلیارد‌ها دلار روی متاورس و پروژه‌های مرتبط با آن هزینه کرده است اما به گفته بازورت به تازگی هوش مصنوعی مولد در مرکز توجه زاکربرگ قرار گرفته است.

به گزارش پیوست، به نظر توجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری به هوش مصنوعی باعث شده تا شرکت‌های تکنولوژی از جمله متا محصولات اصلی خود را رها کرده و بار دیگر برای جذب سرمایه به سراغ ماجراجویی جدیدی بروند.

این شرکت که در سال ۲۰۲۱ نام خود را از فیسبوک به متا تغییر داد و مارک زاکربرگ از برنامه‌های خود برای تبدیل آن به یک شرکت «متاورس» گفت، به نظر برای همسو شدن با جدید‌ترین موج تکنولوژی اسباب‌بازی قبلی خود را کنار گذاشته و روی هوش مصنوعی متمرکز شده است.

متا ابتدای اسفند ماه سال گذشته از انتشار یک مدل زبانی عظیم خبر داد که قرار است به هسته نرم‌افزاری یک سیستم هوش مصنوعی جدید تبدیل شود. چند روز پیش هم این شرکت بار دیگر با رونمایی از توانمندی بزرگی در حوزه هوش مصنوعی بسیاری را حیرت زده کرد. متا می‌گوید که هوش مصنوعی این شرکت می‌تواند اشیائی که پیش از آن مشاهده نکرده را هم در تصاویر شناسایی کند.

تیم جدید هوش مصنوعی و به حاشیه رفتن متاورس

قمار متاورسی زاکربرگ به نظر از مرکز توجه او و تیم مدیریتش خارج شده است. بازورت با اشاره به تمرکز بیشتر تیم مدیریتی و زاکربرگ برروی هوش مصنوعی می‌گوید: «ما بیش از یک دهه روی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و یکی از موسسات پیشرو تحقیقاتی در جهان را در اختیار داریم. ما بدون شک سازمان تحقیقاتی بزرگی با صد‌ها نفر را در اختیار داریم.»

این شرکت در ماه فوریه ۲۰۲۳ اعلام کرد که با یک تیم محصول جدید برروی هوش مصنوعی مولد تمرکز خواهد کرد. زاکربرگ در یک پست فیسبوکی گفت که این گروه جدید تحت مدیریت کریس کاکس، مدیر ارشد محصول متا، به ساخت تجربیات جدید و خلاق برای محصولات مختلف متا اختصاص می‌یابد. اما این در حالی بود که شرکت‌های بزرگ از جمله گوگل و مایکروسافت با معرفی ابزارهای هوش مصنوعی از متا جلو تر بودند.

بازورت می‌گوید که بیشتر وقت او و دیگر مدیران از جمله مارک زاکربرگ در حال حاضر برروی هوش مصنوعی متمرکز است: «من، زاکربرگ و کریس کاکس [مدیر ارشد محصولی] بیشتر وقتمان را برای این حوزه صرف می‌کنیم.» با این تفاسیر می‌توان گفت که حداقل در حال حاضر و تا زمانی که موج دیگری متا را به سمت و سوی جدید بکشاند، این شرکت متاورسی چندان هم به جهان متاورسی خود توجه نمی‌کند.

هرایزن وردز (Horizon Worlds) جهانی مجازی ساخته شرکت متا است که کاربران می‌توانند با آواتارهایی در آن حضور پیدا کرده و با یکدیگر ارتباط بگیرند و حتی فعالیت‌های حرفه‌ای و کاری خود را در آن پیگیری کنند. با این حال نمای جهان مجازی زاکربرگ نتوانست توجه کاربران را به خود جلب کند و حتی تصاویر این جهان مجازی به سوژه خنده کاربران شبکه اجتماعی تبدیل شد.

کابوس تبلیغاتی

با توجه به گفته‌های بازورت اگرچه متاورس و جهان مجازی تا حدی برای این شرکت به حاشیه رفته و هوش مصنوعی مولد به مرکز توجه تبدیل شده است اما قرار بر رها کردن این پروژه پرهزینه نیست و هوش‌مصنوعی می‌تواند در آینده به بهبود جهان مجازی آنها کمک کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که با توجه به تحقیقات گسترده متا در حوزه هوش مصنوعی، LLaMA، مدل زبانی عظیم متا، از قدرت بالایی برخوردار است و به گفته بازورت: «در آینده شاید بتوانید جهانی که می‌خواهید بسازید را توصیف کرده و مدل زبانی عظیم آن جهان را برای شما تولید کنید.»

اما متا در کوتاه مدت قرار است از هوش مصنوعی برای پایان دادن به کابوس تبلیغاتی خود استفاده کند. با وجود ماجراجویی‌های بسیاری هنوز هم درآمد اصلی متا از بخش تبلیغات این شرکت تامین می‌شود. بازورت می‌گوید فیسبوک، واستاپ و اینستاگرام توسعه هوش مصنوعی مولد برای خریداران تبلیغات را در اولویت قرار داده‌اند.

منبع: Futurism

https://pvst.ir/ekj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو