skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

متخصص هوش مصنوعی: ChatGPT تحولی انقلابی با ضریب هوشی صفر است

۱۴ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سیستم‌های هوش مصنوعی مولد از جمله ChatGPT، DALL-E و Midjourney صنایع مختلفی را در معرض تحولاتی انقلابی قرار می‌دهند. پاسکال کافمن، متخصص هوش مصنوعی، می‌گوید این ابزارها برای تولید متن و تصویر کاربرد دارند اما با آنچه تصور می‌شود در آینده می‌توانند ایجاد کنند فاصله زیادی دارند.

به گزارش پیوست، کافمن، بنیان‌گذار شرکت Starmind.ai و Mindfire Group، می‌گوید هوش حقیقی به معنای حل مشکلاتی است که پیش از این مشاهده نشده‌اند. او معتقد است با اینکه کارهایی مثل پردازش زبان طبیعی به راحتی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما مدل‌های بزرگ زبانی از جمله GPT-3 تفاوت بسیاری با هوش انسانی دارند. در واقع این مدل‌ها در مواجهه با چالش‌های بی‌سابقه به مشکل می‌خورند.

برای مثال، از آنجا که این سیستم‌ها محتوای شعر و کدنویسی را مشاهده کرده و بر اساس آن آموزش دیده‌اند، می‌توانند شعری بنویسند یا کد کامپیوتری تولید کنند اما کارهای خاصی مثل درک شوخی یا احساس دلسوزی در توان آنها نیست.

کافمن می‌گوید: «برخی عبارت AI را معادل یک نوآوری فوق‌العاده می‌دانند. پس هرگاه چیز فوق‌العاده‌ای ظهور می‌کند نامش را AI می‌گذارند. اما وقتی نگاه دقیق و علمی داشته باشید، می‌توانید هوش را تعریف و ارزیابی کنید. هوش به معنای توانایی شما در مقابل مشکلات ناشناخته و مسائلی است که پیش از این با آن مواجه نشده‌اید. آیا می‌توانید یک مساله کاملاً جدید را حل کنید؟ مدل‌های زبانی عظیم از جمله ChatGPT توانایی ارتباط با چیزی که قبلاً مشاهده نکرده باشند را ندارند. در نتیجه هوش آن صفر است.»

با این حال کافمن معترف است مدل‌های مولد اخیر با وجود محدودیت‌هایی که دارند پیشرفت بزرگی در توانمندی هوش مصنوعی محسوب می‌شوند و می‌توانند چند صنعت را متحول کنند. او به توانایی این مدل‌ها در تولید محتوای خلاق و تصویری اشاره می‌کند که هزینه را کاهش و بازدهی را افزایش می‌دهد. او همچنین معتقد است این مدل‌ها برای یک مساله راه‌حل‌های بیشتری را نسبت به انسان ارائه می‌کنند که دلیلش هم دسترسی آنها به حجم زیادی از اطلاعات است.

او معتقد است هوش مصنوعی در صنایع مختلفی مثل فیلمسازی و تصویرسازی کاربرد زیادی دارد و با هزینه کم و سرعت بالا می‌تواند محتوای مجازی را تولید کند. او همچنین بر این باور است که تکنولوژی‌های هوش مصنوعی می‌توانند جای مشاغل خلاق را بگیرند.

او با اشاره به پیشرفت‌های شرکت خود می‌گوید Mindfire توانسته است با حل ۳۰ درصد از پازل‌های تست IQ هوش مصنوعی رکورد جهانی را بشکند. این رکورد پیش از این حدود ۲۰ درصد بوده است.

به گفته او نسخه جدید تکنولوژی اوپن‌ای‌آی یا همان GPT-4 و چندجانبه بودن این مدل پردازش زبانی طبیعی گام مهمی برای پیشرفت این صنعت است. کافمن همچنین معتقد است مدل‌های هوش مصنوعی جدید از جمله GPT-3 و GPT-4 «انقلاب مفیدی» برپا می‌کنند که پیشرفت تکنولوژی را سرعت می‌بخشد.

کافمن می‌گوید: «این واقعاً یک انقلاب است و پیشرفت به سمت هوش مصنوعی هم سطح انسان را سرعت می‌بخشد.»

او در عین حال معتقد است چنین مدل‌هایی مسیر مستقیم رسیدن به هوش عمومی مصنوعی (AGI) (کامپیوتری با هوشی در سطح انسان) را طی نمی‌کنند.

منبع: ZDNet

https://pvst.ir/ej3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو