skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپی که بالن جاسوسی چین را با هوش مصنوعی شناسایی کرد

تحریریه پیوست

۱۹ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

چندی پیش خبری از پرواز چند بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا منتشر شد. ایالات متحده نهایتا بالن‌ها را سرنگون کرد و با وجود ادعای جاسوسی چین هرگونه فعالیت جاسوسی را رد کرد. استارت‌آپی سینتتیک (Synthetaic) با استفاده از یک ابزار پیشرفته یادگیری ماشینی به نام RAIC مسیر و مبدا بالن‌ جاسوسی چین را شناسایی کرده است.

به گزارش پیوست، تکنولوژی هوش مصنوعی بدون شک مهمترین مبحث صنعت تکنولوژی در چند سال اخیر است و هرروز شرکت‌های جدید با رویکرد متفاوتی از این تکنولوژی بهره‌برداری می‌کنند. استارت‌آپ سینتتیک یکی از این شرکت‌های نوپا است که با استفاده از ابزاری به نام RAIC داده‌های تصاویر را تجزیه و تحلیل می‌کند. این شرکت با شناسایی بالن جاسوسی چین و مسیر حرکت و مبدا آن توجه دولت آمریکا را به خود جلب کرده است.

سینتتیک برای این کار از یک ابزار یادگیری ماشینی به نام RAIC (مخفف دسته بعدی خودکار و سریع تصویر) استفاده کرده است که تصاویر ماهواره‌ای شرکت پلنت لبز (Planet Labs) را برای یافتن بالن جاسوسی چین بررسی می‌کند. جالب اینکه به گفته جسکولسکی، مدیرعامل سینتتیک، این ابزار برای شناسایی بالون از یک نقاشی ساده که به گفته او «حتی کودک چهارساله را هم خجالت‌زده می‌کند» به عنوان هدف استفاده کرده است.

جسکولسکی می‌گوید تنها دو دقیقه زمان برد تا مدل هوش مصنوعی بالن مورد نظر را از بین تصاویر مربوط به میلیون‌ها مایل شناسایی کند.

او می‌گوید: «ما نهایتا سطحی معادل دو برابر تمام سطح زمین را بررسی کردیم زیرا باید در زمان به عقب می‌رفتیم و از موقعیت بالن اطلاعی نداشتیم.» این مدل هوش مصنوعی در نهایت بالن را ۱۳ مرتبه در داده‌های ارائه شده شناسایی کرد که نشان دهنده کنترل دائم پکن روی این ابزار جاسوسی است.

سینتتیک پیش از انتشار اطلاعات، داده‌های خود را با دولت آمریکا در میان گذشته و به گفته مدیرعامل از آن زمان «دولت توجه زیادی» به این شرکت و تکنولوژی هوش مصنوعی آن نشان داده است. او می‌گوید با بررسی داده‌ها این شرکت مسیر کامل بالن از مبدا آن در چین تا ایالات متحده را مشخص کرده است.

به گفته جسکولسکی، تکنولوژی این شرکت را می‌توان در دیگر حوزه‌های دفاعی و اطلاعاتی نیز استفاده کرد.

برای مثال این تکنولوژی می‌تواند تصاویر پیشین ماهواره‌ها را بررسی و «مکان تمامی کشتی‌ها، هواپیما‌ها و حتی پرواز بالن‌ها را در هرکجا و هرزمانی مشخص کند.»

مدیرعامل سینتتیک می‌گوید: «زمانی که اطلاعات پایگاه‌های عظیم داده-ویدیویی‌ها، تصاویری از فضا، تصاویر ثابت، تصاویر پهبادی-به سطح مشخصی می‌رسد، بررسی انسانی برای پیدا کردن اشیا به شدت دشوار می‌شود.» اما RAIC سوزن را در انبار کاه پیدا می‌کند.

منبع: Register

 

 

 

https://pvst.ir/ekg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو