skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هواوی حق اختراع‌های خود را به رقبا واگذار می‌کند

۲۰ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

هواوی، غول فناوری چین روز جمعه اعلام کرد برای بهره‌برداری از منابع جدید درآمدی، حقوق ثبت اختراع‌ خود در حوزه تکنولوژی 5G را به دلیل ضربه سنگین تحریم‌های آمریکا به شرکت اوپو (Oppo) واگذار می‌کند.

به گزارش پیوست هواوی و اوپو، چهارمین سازنده گوشی هوشمند جهان، یک توافق انتقال حق اختراع جهانی را به امضا رساندند که حق اختراع‌های مهم استاندارد سلولی از جمله 5G را شامل می‌شود.

شرکت هواوی بیش از ۱۰۰ هزار حق اختراع در سراسر جهان دارد. این شرکت همچنین یکی از بزرگترین دارندگان حق اختراع در حوزه تکنولوژی 5G، نسل جدید اینترنت فوق‌سریع موبایلی است که صنایع مختلفی از جمله هوش مصنوعی و خودروهای خودران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همزمان با توسعه و شکل‌گیری تکنولوژی‌های جدید سلولی، جامعه جهانی استانداردهایی را برای این تکنولوژی ایجاد می‌کند. این استاندارد‌ها در واقع پروتکل‌ها، مشخصات فنی و طراحی‌هایی را شامل می‌شوند که امکان تعامل شبکه‌های 5G در سراسر جهان و ارتباط گوشی‌های هوشمند با این شبکه‌ها را فراهم می‌کنند.

وظیفه ساخت این استاندارد‌ها برعهده نهادهای تصمیم‌گیرنده صنعتی است و شرکت‌هایی همچون هواوی نیز به ساخت آنها کمک می‌کنند. درنتیجه شرکت‌هایی همچون هواوی در روند کمک به ساخت‌ استاندارد‌ها، تکنولوژی‌هایی را اختراع کرده و سپس حق اختراع آن‌ها را به ثبت می‌رسانند. این اختراعات که اهمیت بالایی برای استاندارد‌هایی همچون 4G و 5G دارند به عنوان «حق اختراع اصلی استاندارد» یا SEP شناخته می‌شوند.

هواوی در مقایسه با رقبایی همچون نوکیا و اریکسون در گذشته کمتر به سراغ واگذاری حق اختراع رفته است.

با این حال از سال ۲۰۱۹، تحریم‌های ایالات متحده باعث شد تا دسترسی هواوی به نیمه‌رساناهای مهمی که برای گوشی‌های هوشمند و دیگر محصولات نیاز است قطع شود. درنتیجه این تحریم‌ها فعالیت شرکت هواوی در حوزه گوشی‌های هوشمند، که در آن زمان رتبه اول را در این بازار داشت، با مشکل جدی مواجه شد.

این غول تکنولوژی چینی می‌گوید از این پس روند فروش حق اختراع به دیگر شرکت‌ها را آغاز خواهد کرد.

طبق بیانیه‌های پیشین هواوی، این شرکت قرار بود از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ چیزی حدود ۱.۲ تا ۱.۳ میلیارد دلار از فروش دارایی‌های ذهنی کسب درآمد کند. هواوی می‌گوید انتظارات درآمدی آنها برای سال ۲۰۲۱ برآورده شده است اما آمار مشخصی از میزان درآمد خود ارائه نکرده است.

تکنولوژی 5G همچنان یکی از موضوعات مهم جدال تکنولوژی چین و ایالات متحده است. هر دو دولت 5G را یکی از تکنولوژی‌های اساسی می‌دانند اما ایالات متحده درمورد تهدید امنیت ملی شرکت هواوی اظهار نگرانی کرده است و از دیگر دولت‌ها خواسته تا این شرکت چینی را از زیرساخت 5G خود حذف کنند.

با این حال، شرکت هواوی اتهامات مربوط به تهدید امنیت ملی را همواره تکذیب کرده است.

منبع: CNBC

https://pvst.ir/don

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو