skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

مینا علیزاده

مینا علیزاده نویسنده میهمان

رجیستری گوشی‌های آیفون ۱۴ همچنان بلاتکلیف

مینا علیزاده
مینا علیزاده
نویسنده میهمان

۱۲ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ آذر ۱۴۰۱

سخنگوی وزارت صمت به‌تازگی از احتمال رجیستری گوش‌های آیفون ۱۴ مانند آیفون ۱۴ پرو، پرومکس و پلاس خبر داده اما دبیر انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد منظور دولت از رجیستری، فقط ثبت آیفون‌هایی است که ورود آنها توسط مسافر انجام شده و هنگام ورود به گمرک اظهار شده است.

به گزارش پیوست، به رغم اعلام خبر سخنگوی وزارت صمت، امید قالیباف، مبنی بر احتمال تعیین تکلیف و رجیستری گوش‌های آیفون ۱۴، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، مهدی عبقری، از عدم رجیستری همه گوشی‌های آیفون خبر داد و گفت این موضوع تنها شامل بخش کوچکی از آیفون ۱۴ اپل در بازار ایران می‌شود.

ابهام در رجیستری آیفون ۱۴

با وجود سابقه پنج‌ساله الزام ثبت تمام گوشی‌ها در سامانه همتا، هنوز گوشی‌های آیفون ۱۴ با گذشت دو ماه از ورود به کشور قابلیت ثبت و رجیستر در سامانه همتا را ندارند. اقدامی که پیش از این تحت عنوان ممنوعیت ورود گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، ممنوعیت ورود گوشی‌های آمریکایی و مواردی از این دست نیز مطرح شده بود.

سخنگوی وزارت صمت چندی پیش درباره احتمال روند رجیستری گوش‌های آیفون ۱۴ طی روزهای آینده خبر داده و گفته است به‌زودی درباره روند رجیستری گوشی‌های آیفون اطلاع‌رسانی می‌شود. این در حالی است که مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، در گفت‌وگو با پیوست با اشاره به اینکه برخی گوشی‌ها شانس رجیستری ندارند می‌گوید: با توجه به صحبت‌های سخنگوی وزارت صمت باید تصریح کرد بین آیفون ۱۴ مسافری و آیفون ۱۴ موجود در بازار تفاوت وجود دارد و منظور دولت از روند رجیستری گوشی آیفون مسافری، گوشی‌هایی است که مسافران به‌ صورت واقعی وارد کرده‌اند و در همان ابتدای ورود، ثبت شده‌اند.

او در ادامه از ممنوعیت ثبت گوشی مسافری در مهرماه خبر داد و با اشاره به تعدادی از گوشی‌های آیفون که دارای کد گمرک هستند می‌گوید: ثبت گوشی مسافری آیفون از تاریخ ۱۰ مهرماه به‌ بعد غیرممکن بوده و به همین دلیل اعلام شده تعدادی گوشی که در زمانی کوتاه در ابتدای مهرماه کد گرفته‌اند با توجه به اینکه دستورالعملی درباره ثبت نشدن گوشی‌های مسافری تعیین نشده بود امکان رجیستر داشته‌اند. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل ادامه می‌دهد: گوشی‌های اندکی که کد گرفته‌اند و دو سیم‌کارته هستند سامانه یک ماه به آنها فرصت می‌دهد که از گوشی استفاده کنند، اما در حال حاضر ماه سوم نیز برای آنها تمدید شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در مورد آیفون‌های ۱۴ موجود در بازار توضیح می‌دهد: بسیاری از فروشندگان تلفن همراه متاسفانه کالایی ارائه می‌دهند که مسافری نیست. اینکه گفته می‌شود رجیستری گوشی‌های آیفون ۱۴ در صف قرار گرفته منظور گوشی‌هایی است که در مدت کوتاهی در مهرماه به شکل مسافری کد دریافت کرده‌اند و گوشی‌های موجود در بازار جزو این دسته نیستند.

آیفون ۱۴ نقل کف بازار

«مردم مثل نقل و نبات آیفون ۱۴ می‌خرند.» این را یکی از فروشندگان پاساژ علاءالدین می‌گوید. او همچنین بیان می‌کند: صحبت‌های دولت درباره رجیستری باعث نوسان در میزان تقاضا می‌شود. این احتمال که سخنگوی وزارت صمت درباره آن صحبت کرده، باعث شده فروش آیفون ۱۴ افزایش پیدا کند.

مدل‌های متفاوت این سری از آیفون قیمت‌های متفاوتی دارد، اما پرتقاضاترین آنها آیفون 14 پرومکس است

مدل‌های متفاوت این سری از آیفون قیمت‌های متفاوتی دارد، اما پرتقاضاترین آنها آیفون آیفون ۱۴ پرومکس است. رنگ بنفش و مشکی این سری ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

این فعال بازار موبایل همچنین درباره قاچاق این گوشی‌ها می‌گوید: این گوشی‌ها از دوبی به عراق منتقل و سپس از طریق شهرهای مرزی غرب کشور وارد بازار موبایل می‌شود.

دو ماه از ورود گوشی‌های آیفون ۱۴ به بازار ایران می‌گذرد و رجیستری آن انجام نشده است. تا اینکه به‌تازگی سخنگوی وزارت صمت اعلام کرده به‌زودی در این باره اطلاع‌رسانی می‌شود.

سری ۱۴ آیفون در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ مطابق با ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ روانه بازار شد و در مدت کوتاهی به بازار ایران هم راه پیدا کرد، اما موضوع در حال حاضر رجیستر این گوشی‌هاست که هنوز پس از گذشت بیش از یک‌ ماه در وضعیت نامعلومی قرار دارد.

https://pvst.ir/dn0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو