skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هشدار انجمن بلاک‌چین نسبت به قطع درگاه‌ پرداخت صرافی‌های رمزارزی

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۲ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

انجمن بلاک‌چین ایران در بیانیه‌ای نسبت به قطع درگاه‌ پرداخت صرافی‌های رمزارزی فاقد اینماد از ۲۴ آبان اعتراض کرد و آن را مصداق سوزاندن پیکر نیمه‌جان اقتصاد دیجیتال دانست و نسبت به پیامد‌های چنین تصمیمی هشدار داد.

به گزارش پیوست، انجمن بلاک‌چین ایران بیانیه‌ای را در رابطه با قطع پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد از ۲۴ آبان ماه و تقابل شاپرک و بانک مرکزی با کسب‌وکارهای حوزه تبادل رمزارزها در سال توسعه اقتصاد دانش‌بنیان صادر کرد.

انجمن بلاک‌چین ایران در این بیانیه با اشاره به اینکه در چند روز اخیر با توجه به وضعیت ملتهب جامعه و تاثیرات مخرب کندی و فیلترینگ اینترنت بر کسب‌وکارهای آنلاین، شاهد موج جدیدی از تهدیدها و هشدارها جهت اعمال محدودیت‌ها برای کسب‌وکارهای حوزه تبادل رمزارزها در کشور هستیم، این موضوع را مصداق سوزاندن پیکر نیمه جان اقتصاد دیجیتال و در نتیجه خروج سرمایه‌های انسانی و اقتصادی از کشور دانست.

در این بیانیه آمده است: در حالی شاپرک در نامه‌ای خطاب به پرداخت‌یاران اعلام کرده که در چارچوب قوانین و مقررات مربوط، ارائه درگاه پرداخت مجازی به کسب‌وکارهای اینترنتی توسط شرکت‌های پرداخت‌ و پرداخت‌یارها صرفا برای دارندگان اینماد امکان پذیر است که هیچ‌گونه اقدامی جهت اعطای اینماد به کسب‌وکارهای رمزارزی انجام نشده است و خود اینماد هرگز کارایی برای هدف تعیین شده خود را نداشته است.

این انجمن در رابطه با قطع درگاه‌ پرداخت صرافی‌های رمزارزی اشاره کرده است که برای کسب‌وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال که سرعت تغییرات در آنها بالا است، رویکرد مجوز محورانه سنتی هرگز پاسخ‌گوی تنظیم‌گری نخواهد بود و در سند ابلاغی مرکزملی فضای مجازی به آن تاکید شده است و انجمن بارها درباره مکانیزم‌های خود انتظامی اطلاع‌رسانی کرده است.

این بیانیه در رابطه با قطع درگاه‌ پرداخت صرافی‌های رمزارزی با تاکید براینکه جست‌وجوی عوامل کاهش ارزش پول ملی و ارتباط آن به حوزه تبادل اشتباه است، اشاره کرده است که حجم تبادلات شفاف سکوهای تبادل نشان از تاثیر جزیی آن در اقتصاد کشور دارد و از طرفی محدودیت‌هایی در برداشت از آنها مدتی است در حال اجرا است. کسب‌وکارهای رمزارزی با وجود تمام بی‌مهری‌ها، نهایت تلاش خود را برای حفظ حقوق کاربران و جلوگیری از تخلف انجام دادند و حتی با ردیف تعرفه تعیین شده اختصاصی مشمول پرداخت شفاف مالیات نیز هستند.

انجمن بلاکچین نسبت به عواقب چنین تصمیماتی هشدار داده است و خروج گسترده دارایی به پلتفرم‌های خارج از کشور و در معرض خطر مسدود شدن قرار گرفتن میلیاردها دلار از سرمایه‌کاربران ایرانی و قطع درآمد مالیاتی دولت از این حوزه، رونق بازار زیرزمینی تبادل رمزارز و افزایش جرائم و کلاهبرداری‌های این حوزه و ایجاد موجی از نارضایتی، نابودی کامل کسب‌وکارهای حوزه تبادل رمزارز به واسطه نبود ابزار استاندارد در گردش مالی، از بین رفتن ظرفیت و فرصت‌های این حوزه در زمینه اشتغال نیروهای انسانی شاغل و خروج نخبگان و مهاجرت کسب‌وکارهای حوزه تبادل به کشورهای خارجی را از پیامدهای منفی این تصمیم دانسته است.

این انجمن در پایان نیز اشاره کرده است که به دلیل محدودیت‌های قانونی در امکان دریافت اینماد، علاوه‌بر حوزه تبادل رمزارز، کسب‌وکارهای دیگری مانند لندتک، تامین مالی جمعی و سلامت نیز با خطر تعطیلی روبه‌رو خواهند شد.

https://pvst.ir/dim
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو