skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

برای ورود به فناوری بلاک‌چین باید از دانشگاه‌ها شروع کرد

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۶ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ مرداد ۱۴۰۱

چهارمین رویداد بلاک‌دی

فعالان حوزه بلاک‌چین بر این باورند که برای ورود به حوزه بلاک‌چین و توسعه ایران در این حوزه، باید با تربیت نیروی انسانی و توسعه دانش‌ پایه این کار را از دانشگاه‌ها آغاز کرد.

به گزارش پیوست، محمد طهرانی، بنیان‌گذار آزمایشگاه بلاک‌چین دانشگاه خاتم، در چهارمین رویداد بلاک‌دی درباره این آزمایشگاه گفت: «این آزمایشگاه در سال ۱۳۹۷ با هدف انجام کارهای پژهشی در حوزه بلاک‌چین تاسیس شد. واقعیت این است که فعالان کمی وارد حوزه‌های پژوهشی بلاک‌چین شده‌اند و هدف ما این بود که نیروی انسانی تربیت کنیم و دانش پایه را با استفاده از پایان‌نامه‌های کارشناسی و دکتری توسعه بدهیم.»

طهرانی افزود: «وقتی ما قصد ورود به یک فناوری مانند بلاک‌چین را داریم، نمی‌توانیم با نگاه از بالا به پایین وارد این فناوری شویم. اگر می‌خواهیم ورودمان به این فناوری موفقیت‌آمیز باشد، باید از کف میدان که برنامه‌نویسان و دانشجویان هستند شروع کنیم.»

مصطفی‌ نقی‌پورفر، دبیر انجمن فین‌تک ایران، در ادامه در رابطه با وضعیت بلاک‌چین ایران نسبت به دنیا گفت: «ما بسیار عقب افتاده‌ایم. البته که زود شروع کردیم اما در برخی از حوزه‌ها کسب‌وکارهای زیادی ایجاد شد که متناسب با نیاز کشور نبود.»

او ادامه داد: «هفت سال پیش رویدادهایی داشتیم که در آنها به طور منظم در مورد بلاک‌چین صحبت می‌کردیم اما متاسفانه‌ در سال‌های گذشته شاهد رفتارهای سلبی بودیم و ترمزمان کشیده شد و این در حالی‌ بود که می‌توانستیم هاب بلاک‌چین خاورمیانه باشیم چراکه پتانسیل نیروی انسانی خیلی خوبی داریم. اما حالا نیروی انسانی ما هم در حال خروج از کشور است.»

دبیر انجمن فین‌تک تاکید کرد: «اگر رگولاتور رفتار خود را عوض نکند، جای نگرانی بسیاری وجود دارد. طبق پیش‌بینی‌ها و آمار تا سال ۲۰۳۰ بلاک‌چین برای کسب‌وکارها ارزشی ۳.۵ تریلیون دلاری ایجاد می‌کند و سهم ما باید یک درصد باشد و این در حالی است که ما با این عدد فاصله خیلی زیادی داریم.»

او ادامه داد: «هرچند تصویب قانون دانش‌بنیان بارقه‌هایی از امید ایجاد کرد اما اگر از سوی رگولاتور و مجلس و سایر نهادها رفتارهای حمایتی انجام نشود، بیشتر عقب خواهیم افتاد.»

محمدرضا قدوسی، مدیر استارت‌اپ استدیو چینووا، در ادامه با بیان این مطلب که که ما در مسائل فنی مشکلی نداریم گفت: «کسب‌وکارها ساخته نمی‌شوند مگر اینکه اکوسیستم ساخته شود و افرادی جذب شوند که علاوه بر کار فریلنس، می‌توانند برای خودشان نیز کسب‌وکار راه بیندازند.»

او با اشاره به اینکه ما فرصت‌های بسیار زیادی را از دست دادیم افزود: «برای این فرصت‌های ازدست‌رفته یا باید غمگین بود یا کاری کرد. من فکر نمی‌کنم راهکار این باشد که مواردی را که خارج از ایران انجام شده پیاده‌سازی کنیم. به جای آن باید سراغ ایده‌های بکر رفت.»

قدوسی در پایان گفت: «تجربه شخصی نشان می‌دهد نباید از رگولاتور اجازه گرفت و باید در برابرش جسارت کرد. باید رفت و مرزها را جابه‌جا کرد و البته هزینه این جسارت را نیز پرداخت کرد.»

 

https://pvst.ir/ctu
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو