skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

موتور جست‌وجوی روسی یاندکس رفع فیلتر شد؛ روس‌ها به ایران می‌آیند؟

علی مومنی علی مومنی تحریریه

۲ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳ مرداد ۱۴۰۱

یاندکس

همزمان با سفر وزیر ارتباطات به روسیه، موتور جست‌وجوی روسی یاندکس رفع فیلتر شد. سال ۹۴ وزیر ارتباطات وقت ایران و روسیه توافق کرده بودند دفتر این شرکت در ایران تاسیس شود اما یک روز پس از اعلام این خبر، یاندکس این مساله را تکذیب کرد. حالا انگار سفر وزیر ارتباطات دولت سیزدهم به روسیه، توانسته پای این غول فناوری روسیه را به اینترنت ایران باز کند.

به گزارش پیوست، چند روز پیش عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سفرش به روسیه گفته بود باید زمینه فعالیت پلتفرم‌های ایرانی و روسی در دو کشور فراهم شود. پیش از این نیز ابراهیم رئیسی، ابتدای تیر ماه امسال، لایحه «موافقت‌نامه همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین دولت ایران و روسیه» را به مجلس فرستاده بود تا نمایندگان آن را تصویب کنند.

پس از این اتفاقات، موتور جست‌وجوی روسی Yandex امروز بعد از مدت‌ها در ایران رفع فیلتر شده است. یاندکس در ساعات ابتدایی رفع فیلترش برای بعضی از کاربران با قابلیت Family Search اجباری که مشابه Safe Search در گوگل است در دسترس بود اما مدتی بعد رفع شد و تا به این لحظه، بازنگشته است.

با جست‌وجوی دو عبارت یکسان در گوگل و یاندکس، متوجه تفاوت در نتایج خواهید شد.

ماجرای حضور یاندکس در ایران سابقه‌ای طولانی‌تر دارد. سال ۱۳۹۴ وزیر ارتباطات وقت روسیه به ایران آمد و با محمود واعظی، وزیر ارتباطات دولت یازدهم، دیدار کرد. واعظی پس از این دیدار گفت: «در این نشست با وزیر ارتباطات روسیه توافق کردیم تا موتور جست‌وجوی یاندکس در ایران دفتر داشته باشد و بتواند به مردم ایران سرویس بهتر ارائه دهد.» او یک روز پس از این خبر حضورش در ایران را تکذیب کرد.

یاندکس که مدیرعاملش به آن «سیلیکون‌ولی روسیه» می‌گوید حدود نیمی از بازار موتورهای جست‌وجوی روسیه را در اختیار دارد و در حوزه‌های دیگر مرتبط با فناوری نیز فعالیت می‌کند. البته رابطه این غول فناوری روسی با دولت پوتین، ایده‌آل نیست. پوتین زمانی که اینترنت را «پروژه CIA»‌ معرفی کرد، این شرکت را نیز به نفوذ غرب در آن متهم کرد.

یاندکس
مدیرعامل یاندکس و پوتین

طبق گفته‌های زارع‌پور در سفرش به روسیه، بعید است رفع فیلتر یاندکس در ایران، تنها تکه پازل حضور شرکت‌های فناوری‌محور روسی در ایران باشد. باید منتظر ماند و دید اینترنت و بازار فناوری اطلاعات در ایران در آینده تا چه حد تحت تاثیر شرکت‌های همسایه شمالی‌مان قرار خواهد گرفت.

https://pvst.ir/csr
علی مومنی
علی مومنیتحریریه

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو