skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مجلس با تشکیل سازمان پدافند غیرعامل موافقت کرد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۵ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۱

مجلس ©عکس از خانه ملت

نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل موافقت کردند.

به گزارش پیوست، امروز (۵ تیر ۱۴۰۱) نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل، به کلیات این طرح رأی مثبت دادند. این طرح به صورت دوشوری در مجلس بررسی خواهد شد و سپس به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع داده خواهد شد.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در مورد این طرح توضیح داد: این طرح با حضور کارشناسان دستگاه‌های ذی‌ربط، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و نهادهای مرتبط بررسی شد. طرح کنونی مربوط به تشکیل سازمان پدافند غیرعامل است؛ این سازمان مسئول ارائه سیاست‌ها و طرح‌ها و نظارت بر آنها در جهت مبارزه با تهدیدهای غیرعامل، غیرنظامی و تهدید در موضوعات غیرمتعارف است.

او ادامه داد: تهدید در حوزه مسائل نظامی تا تهدیداتی که زیرساخت‌های کشور مانند صنعت آب، برق و… را هدف قرار می‌دهد در زمره مسائلی محسوب می‌شود که این سازمان به آنها می‌پردازد. در گفت‌وگوهای مختلفی که طی سال‌های گذشته انجام شده این سازمان ذیل ستاد کل نیروهای مسلح تعریف شده اما به دلیل شمول گسترده ماموریت‌هایش وزارتخانه‌های مختلف نیز با آن ارتباط دارند و به نوعی همه ساختارهای کشور باید پدافند غیرعامل را مورد توجه قرار دهند.

عمویی در توضیح طرح پیش رو افزود: بر اساس طرح فعلی کمیته دائمی تشکیل خواهد شد، همه دستگاه‌های کشوری و لشکری در آن عضو بوده، اساسنامه آن نیز به تصویب رهبر انقلاب خواهد رسید. همچنین کلیه دستگاه‌ها نیز مکلف خواهند شد برخی از طرح‌های تملک دارایی خودشان را ذیل برنامه‌ریزی سازمان پدافند غیرعامل انجام دهند. در هر دستگاهی مسئول اجرای سیاست پدافند غیرعامل، مسئول آن دستگاه است لذا ساختار جدیدی ذیل دستگاه‌ها ایجاد نمی‌شود.

جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر در مجلس، یکی از نمایندگانی بود که با کارآمد دانستن تشکیلات فعلی پدافند غیرعامل، با تشکیل این سازمان مخالفت کرد. نیک‌بین گفت: اگر سازمان پدافند غیرعامل یک سال دیگر هم تشکیل شود اتفاقی نمی‌افتد. وقت مجلس نباید صرف این‌گونه موارد شود.

محدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در پاسخ به نیک‌بین گفت: پدافند غیرعامل از موضوعات حیاتی کشور است، چند وقت قبل مشکلاتی در سامانه سوخت کشور رخ داد که از موضوعات مربوط به پدافند غیرعامل بود. حمله سایبری در شهرداری تهران هم مربوط به همین مساله است.

https://pvst.ir/clt
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو