skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

احتمال پذیرش رمزارزها در کیش همزمان با جام‌جهانی ۲۰۲۲ قوت گرفت

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

رمزارز در ایران همزمان با جام جهانی

همزمان با برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، امکان استفاده از رمزارزها در جزیره کیش برای گردشگران خارجی فراهم می‌شود.

به گزارش پیوست، به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران، امکان استفاده از ویزا و مستر برای گردشگران بین‌المللی در ایران فراهم نیست، از همین رو تصمیم گرفته شده با توجه به احتمال ورود گردشگر بین‌المللی به جزیره کیش طی دوره برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲، امکان پرداخت‌های بین‌المللی از طریق رمزارزهایی همچون بیت‌کوین برای گردشگران ورودی به جزیره کیش فراهم شود.

عباس آشتیانی، مدیر انجمن بلاک‌چین ایران، با اعلام این خبر در گفت‌وگو با پیوست گفت: تا ۶ ماه آینده، زیرساخت‌های استفاده از رمزارزهای جهان‌روا در کیش آماده و استفاده از این فناوری به صورت آزمایشی در این جزیره امکان‌پذیر خواهد شد.

زمان اجرای پروژه

مدیر انجمن بلاک‌چین درباره برنامه‌ریزی اجرای این پروژه اعلام کرد: شروع این پروژه با سفر رئیس‌جمهوری به قطر کلید خورد و بعد از آن در ماه گذشته هیات قطری به جزیره کیش سفر کرد و طبق توافقی که بین دو کشور صورت گرفت، مراحل اجرایی شدن آن در حال پیگیری است.

آشتیانی در ادامه توضیح داد: با توجه به زیرساخت‌های موجود و پیگیری‌هایی که در حال انجام است می‌توان گفت تا ۶ ماه آینده، این پروژه در حوزه پرداخت آماده بهره‌برداری خواهد بود.

زیرساخت‌های مورد نیاز

یکی از مهم‌ترین دلایل فراگیری رمزارزها، راحتی استفاده و در دسترس بودن این فناوری است. به همین دلیل نیز استفاده از این فناوری به زیرساخت‌ پیچیده‌ای نیاز ندارد. اما اجرای این پروژه در ایران و در جزیره کیش، زیرساخت‌های خود را می‌طلبد.

مدیر انجمن بلاک‌چین در مورد زیرساخت‌های مورد نیاز این پروژه گفت: کشور توانایی پذیرش روش‌های مالی مرسوم مانند ویزا یا مستر را ندارد و برای بهره بردن از پتانسیل رمزارزها در این مورد می‌توانیم از زیرساخت‌های موجود در کشور بهره ببریم و با توسعه آنها شاهد پرداخت‌های رمزارزی در زمان برگزاری جام‌جهانی قطر باشیم.

آشتیانی همچنین در مورد سرمایه در نظر گرفته‌شده برای این پروژه گفت: تاکنون سرمایه مشخص یا سرمایه‌گذارانی برای این پروژه در نظر گرفته نشده است اما متناسب با پروژه و در حین انجام آن، فرایند سرمایه‌گذاری هم صورت می‌گیرد.

به گفته او، خطوط حمل‌ونقل، محل‌های اقامتی و تمام امکانات رفاهی جزیره کیش برای اجرای این پروژه و پذیرایی از گردشگران در حال آماده‌سازی است.

استفاده از رمزارزها برای پرداخت‌های مرتبط با جام‌جهانی هنگام برگزاری بازی‌ها پدیده نوینی نیست و به‌ صورت محدود از زمان جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل شروع شده است. رشد بازار و افزایش محبوبیت رمزارزها در کنار تحریم‌هایی که روسیه با آنها مواجه بود، باعث شد پرداخت‌های رمزارزی در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه به‌ صورت گسترده‌تری استفاده شود.

به گفته آشتیانی، تا به امروز صحبت از رمزارزها به معنی صحبت از پولشویی و ریسک‌های آن بوده اما بر اساس آمار جهانی، کمتر از پنج درصد جرائم مالی، به‌ واسطه رمزارزها رخ داده است و همچنان ۹۵ درصد از جرائم به‌ وسیله شبکه‌های مالی و پول فیات صورت می‌گیرد.

پذیرش رمزارزها ادامه پیدا می‌کند؟

پذیرش رمزارزها و استفاده از آنها برای پرداخت می‌تواند فرصت‌های زیادی را برای کشور به ارمغان آورد اما موفقیت استفاده از رمزارزها در جزیره کیش به مناسبت جام‌جهانی و پذیرایی از گردشگران، می‌تواند تاثیر بسزایی بر تصمیم‌گیری‌های دولت در خصوص پذیرش رمزارزها در آینده بگذارد.

آشتیانی در پاسخ به این سوال که ادامه روند پذیرش رمزارزها چگونه خواهد بود گفت: با توجه به رویکرد سندباکسی که نسبت به حوزه رمزارها و بلاک‌چین وجود دارد، استفاده از رمزارزها در جزیره کیش به‌ صورت آزمایشی ادامه پیدا می‌کند و حتی در آینده انتظار داریم بیشتر از ظرفیت‌های این جزیره در استفاده از رمزارزها و بلاک‌چین استفاده شود.

آشتیانی گفت: با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و شرایط خاص اقتصادی این روزهای ایران، پارامتر اصلی اقتصاد آزاد که پایه آن بلاک‌چین است، باید مورد توجه همه قرار گیرد. این حوزه مانند سایر حوزه‌ها ریسک‌هایی در پی دارد اما نباید از پتانسیل رمزارزها غافل شد و باید ریسک‌های رمزارزها و بلاک‌چین را متناسب با شرایط خودمان بسنجیم و با این پدیده مواجه شویم.

با این همه، در حالی (احتمالاً) اجازه پرداخت از طریق رمزارزها در جزیره کیش داده شده که ممنوعیت این نوع پرداخت در سرزمین مادر همچنان پابرجاست.

https://pvst.ir/cai

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو