skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دریافت مالیات بر ارث الکترونیکی می‌شود

۲۴ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کارگروه تعامل پذیری

فرایند شناسایی دارایی‌های افراد متوفی برای وصول مالیات بر ارث طبق مصوبه آخرین جلسه سال ۱۴۰۰ کارگروه تعامل‌پذیری، الکترونیکی می‌شود و سازمان امور مالیاتی با اتصال به سامانه‌های مختلف امکان شناسایی دارایی‌های افراد فوت‌شده را پیدا خواهد کرد.

به گزارش پیوست، سازمان امور مالیاتی از کارگروه تعامل‌پذیری خواسته بود برای ارائه خدمات الکترونیکی مالیات بر ارث امکان دریافت اطلاعات از پایگاه‌های اطلاعات پایه را برای این سازمان فراهم کند. از همین رو در آخرین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری مقرر شد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قالب یک سرویس، شامل ورودی کد ملی متوفی و در خروجی فهرست املاک متعلق به متوفی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.

البته در شرایط فعلی این سرویس فقط آن دسته از املاکی که قبلاً برای آنها سند تک‌برگ دفتر الکترونیکی املاک صادر شده باشد یا اطلاعات املاک دفترچه‌ای در سامانه سازمان اسناد مشخصات هویتی آن تکمیل شده باشد پاسخ داده خواهد شد. در اصل این سامانه قابلیت پاسخ برای اسنادی که با قول‌نامه‌ها یا اسناد قدیمی یا دستی صادر شده باشد را ندارد.

همچنین آن دسته از املاک دفترچه‌ای که اطلاعات هویتی مالک فاقد کد ملی است بر اساس سرویس استعلام اسناد ملکی صحت‌سنجی سند استعلام می‌شود.

از سویی اطلاعات مربوط به سهام متوفی در شرکت‌های غیربورسی، ثبت‌شده در سازمان ثبت اسناد و املاک با سرویس استعلام میزان سهام توفی با همکاری دبیرخانه تنظیم و در جلسه بعدی کارگروه تصویب خواهد شد.

بانک مرکزی نیز باید سرویس استعلام صندوق امانات شامل ورودی کد ملی متوفی و خروجی بلی یا خیر را فراهم کند همچنین در صورت خروجی بلی، فهرست صندوق امانات شامل نام بانک و شعبه را اعلام می‌کند. علاوه بر این، باید سرویس استعلام موجودی حساب‌های بانکی متوفی در زمان مشخص مقرر سرویس تجمیعی توسط مرکز ملی تبادل اطلاعات با هکماری بانک‌ها و موسسات مالی شامل ورودی شماره شبای حساب متوفی و زمان و در خروجی مقدار عددی موجودی حساب در زمان استعلام‌شده بازگشت داده شود.

سرویس استعلام گردش حساب بانکی متوفی نیز یکی دیگر از سرویس‌هایی است که بانک مرکزی باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد، در این سرویس شماره شبای متوفی، بازه زمانی گردش و برگشت لیست واریز و برداشت حساب در بازه زمانی استعلام ارائه می‌شود.

در جلسه کارگروه تعامل‌پذیری مقرر شد سازمان بهزیستی، کمیته امداد با شناسایی محل زندگی افراد تحت تکفل خود، علاوه بر اینکه اطلاعات محل سکونت این افراد را از طریق پایگاه اطلاعات ثبت احوال و همچنین پایگاه اطلاعات املاک به‌روز نگه می‌دارند، اطلاعات مورد نیاز ارائه‌دهندگان خدمات عمومی برای اعمال تعرفه تکلیفی را در اختیار آنان قرار دهند.

https://pvst.ir/c2h

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو