skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

صندوق نوآوری ۲۲ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تزریق کرده است

سمانه سمیع تحریریه

۳۰ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱ دی ۱۴۰۰

رویداد چالش‌های ملی آلودگی هوا و ریزگردها با رویکرد توجه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش فناوری در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. در این رویداد عنوان شد تاکنون ۲۲ هزار میلیارد تومان از سوی دولت به طور مستقیم و غیرمستقیم به شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه تزریق شده است.

به گزارش پیوست، حمیدرضا شاهوردی مشاور عالی رئیس هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در رویداد چالش‌های ملی آلودگی‌ هوا و ریزگردها گفت: «استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای غلبه بر چالش آلودگی هوا و ریزگردها می‌تواند مقابله با بحران آلودگی هوا را سرعت ببخشد و صندوق نوآوری وظیفه ایجاد ارتباط بین بخش حاکمیتی و شرکت‌های مرتبط به این حوزه را دارد.»

او در ادامه شناسایی و ارزیابی توان فناوری، نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری رویدادها در این اکوسیستم را از وظایف مهم صندوق برشمرد و خاطرنشان کرد: «تاکنون حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تزریق شده و صندوق همچنان در تلاش است حمایت‌های خود را از همه لحاظ در اختیار شرکت‌های فناورانه حوزه رفع آلودگی هوا و ریزگردها بگذارد.»

در ادامه سید محمدمهدی میرزایی قمی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم نیز گفت: «بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان با معضل آلودگی هوا روبه‌رو شده‌اند اما آن را با استفاده از تکنولوژی‌های روز برطرف کرده‌اند.»

میرزایی باور دارد حل مشکل آلودگی هوا نیاز به سرمایه و بودجه دارد، اما این مبالغ هزینه نیستند و طبق آمارهای آژانس محیط‌زیست آمریکا، به ازای هر یک دلار هزینه‌ای که صرف کاهش آلودگی هوا شود مبلغ ۳۰ دلار عایدی و منفعت نصیب دولت می‌شود: «با کاهش آلودگی هوا هزینه‌هایی مثل هزینه درمان، هزینه ترافیک، از دست رفتن زمان و غیره کاهش می‌یابد و جامعه‌ای سالم‌تر شکل می‌گیرد.»

نیاز به زیرساخت‌ها و استانداردهای جدید

میرزایی همچنین از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه خواست به زیرساخت‌های مورد نیاز برای رفع آلودگی هوا توجه ویژه کنند و مسائلی مثل ساخت ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی و کاهش هزینه‌های خودروها و موتورسیکلت‌های برقی را مد نظر قرار دهند.

در این زمینه سید مجتبی شفیعی معاون حمل‌ونقل شهرداری تهران هم توضیح داد: «آلودگی هوا موضوعی گسترده است که تمام ارگان‌های مربوطه باید در آن سهیم شوند. وزارتخانه‌ها و نیروگاه‌های مرتبط باید در زمینه تولید و استفاده از سوخت‌ استانداردهای مناسب را رعایت کنند و شهرداری نیز موثرترین اقدامات در این زمینه را مورد مطالعه قرار داده است.»

شفیعی اولویت مدیریت شهری در شهرداری‌ها را توجه به آلودگی هوا که موضوعی حیاتی است دانست که با حمایت مجلس در حال پیگیری آن هستند؛ اما مشکل عمده را تحریم‌ها و مشکل در تامین منابع مالی برشمرد: «سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسبی در این حوزه اتخاذ شده و ما هیچ مشکلی در اجرای برنامه‌های این بخش نداریم اما مشکل بودجه است. اگر بودجه کافی برای آن تامین نشود با خسارات جبران‌ناپذیری مثل انواع و اقسام بیماری‌های روحی و جسمی افراد و از بین رفتن طبیعت روبه‌رو خواهیم شد.» شفیعی همچنین نقش فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان را در کاهش آلودگی هوا غیرقابل انکار خواند.

رفع آلودگی هوا عزم و اراده می‌خواهد

در ادامه سمیه رفیعی نماینده مجلس تهران و رئیس فراکسیون محیط‌زیست با اشاره به اینکه موضوع آلودگی هوا موضوع تازه‌ای نیست تاکید کرد که آلودگی هوا عزم اراده و اقدام برای حل موضوع می‌خواهد: «باور به توان داخلی، حمایت‌ از استارت‌آپ‌های خلاق در این حوزه و بومی‌سازی است که می‌تواند مشکل را حل کند اما در حقیقت گلوگاه آلودگی هوا بحث سوخت است و تدوین استاندارد‌های سوخت که باید از سوی وزارت نفت انجام شود از بدیهی‌ترین وظایف وزارتخانه‌های مرتبط است.»

«حمیدرضا طهوری» مشاور وزیر در امور فناوری هم گفت کلیدی‌ترین اقدامات از طرف دولت در حال انجام است اما به طور حتم حضور بخش خصوصی در کنار دولت الزامی است و دولت نمی‌تواند به تنهایی از عهده هزینه‌های سنگین مبحث آلودگی هوا بربیاید: «دولت می‌تواند تا حدودی تسهیلات، و تسهیلات با سود کم بدهد اما ما به ایده‌های نو و خلاقانه و استارت‌آپ‌های توانمند در این حوزه نیاز داریم. سیاست‌های رفع بحران آلودگی هوا در تمام کشورها یکی است اما مشکل در نحوه اجرا کردن آن دستورالعمل‌هاست.»

طهوری در ادامه با ابراز نارضایتی از استانداردهای تولید سوخت و استفاده از مازوت عنوان کرد: «در تابستان برق و در زمستان گاز نداریم و این مصائب را باید با راهکارهای خلاقانه و بومی‌سازی و توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور حل کرد.»

در آخرین بخش رویداد نصرالله جهانگرد عضو هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تمرکز بر تصحیح مدل‌های اقتصادی را از مهم‌ترین وظایف دولت برشمرد: «به نظر می‌رسد دولت نباید فقط دستورالعمل صادر کند و بایستی نگاهی ریزبینانه و دقیق به کل امور داشته باشد. اینکه فقط دولت دستور بدهد که هزینه‌ها زیاد نشود راهکار نیست و باید به راه‌های جدید در این زمینه فکر کند. در واقع با دستور مشکلی حل نمی‌شود.»

این رویداد در کنار نمایشگاهی با حضور استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیانی همچون شریف کاوش‌نگر، اداک صنعت پلیمر، مهندسی نوآوران تکساز صنعت و غیره پایان یافت.

https://pvst.ir/bi8
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو