skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۱۸ هزار پزشک در کمتر از یک ماه از اپلیکیشن «مداریو» استفاده کرده‌اند

سمانه سمیع تحریریه

۲۸ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مداریو به عنوان اپ موبایلی نسخه نویسی آنلاین در کمتر از یک ماه طبق گفته مدیرعاملش، توانسته ۱۸ هزار کاربر پزشک را جذب کند. این تعداد پزشک تقریباً ۱۰ درصد جامعه استفاده‌کننده از سرویس‌های آنلاین نسخه‌نویسی را شامل می‌شوند.

به گزارش پیوست، طبق الزام دولت از ابتدای دی‌ماه تمامی مراکز پزشکی و درمانی باید طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی را در زیرمجموعه‌های خود پیاده کنند و دیگر پزشکان نمی‌توانند نسخه کاغذی بنویسند. حال شاهین طبری، مدیرعامل پدیدار، در گفت‌وگو با پیوست پیش‌بینی می‌کند تعداد کاربران این اپلیکیشن تا بهار ۱۴۰۱ به ۶۰ هزار کاربر برسد.

پروژه سلامت الکترونیکی یکی از پروژه‌های اولویت‌دار دولت الکترونیکی به شمار می‌آید که شورای اجرایی فناوری اطلاعات از دولت دوازدهم تاکنون به صورت جدی اجرایی شدن آن را پیگیری کرده است. نسخه‌نویسی الکترونیکی و نسخه‌پیچی الکترونیکی یکی از مراحل نهایی اجرایی شدن این پروژه به شمار می‌آید. ماه گذشته که وزیر بهداشت طی نامه‌ای از رئیس‌جمهوری، سید ابراهیم رئیسی خواست تا اجرای این پروژه را به مدت شش ماه به تاخیر بیندازد، او با این درخواست مخالفت کرد، از همین رو مقرر شده است تا این پروژه به صورت کامل از اول دی‌ اجرایی شود.

طبری همچنین در مورد افزایش نصب اپلیکیشن مداریو با اشاره به حذف نسخه کاغذی از ابتدای دی‌ می‌گوید: «اپ موبایل مداریو در اصل به عنوان مکملی برای نسخه وب طراحی شده است که پزشکان بتوانند حتی در شرایطی که پشت لپ‌تاپ نیستند به مشاهده تاریخچه نسخ بیمار دسترسی داشته باشند و بر اساس مستندات بالینی، نسخه درمانی بیمار را صادر کنند.»

طبق آمار سازمان نظام پزشکی، حدوداْ ۲۰۰ هزار پزشک تا به امروز در ایران شماره نظام گرفته‌اند و برآوردهای صورت‌گرفته نشان می‌دهد حداکثر حدود ۱۲۰ هزار تا ۱۶۰ هزار پزشک در کشور فعالیت می‌کنند، از همین رو تمامی آنان از این پس باید از سرویس‌های مخصوص نسخه‌نویسی الکترونیکی استفاده کنند. پیشتر اعلام شده بود اجرای برنامه نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در سازمان بیمه سلامت تا پایان آبان ۱۴۰۰ به طور متوسط در کشور به ۶۵ درصد و در آذر به حدود ۷۴ رسیده است. همچنین اعلام شده است نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی تا پنجم آذر ۱۴۰۰ در ۲۲ استان بیش از ۸۰ درصد تحقق یافته است.

به گفته طبری، در حال حاضر وزارت بهداشت و بیمه‌ها در حال ایجاد زیرساخت‌های لازم هستند و مداریو نیز تلاش کرده تا با ارائه اپلیکیشن گام بزرگی در جهت راحتی استفاده پزشکان از اپلیکیشن مداریو بردارد: «رفتارپژوهی پزشکان در دوره نسخه کاغذی نشان می‌دهد پزشکان حتی در مهمانی و سفر هم سربرگ و مهر همراه خود دارند و آنها ترجیح می‌دهند نسخه خود را حتی در محیط‌های درمانی هم از طریق اپلیکیشن موبایل صادر کنند.»

طبری شاخصه و تمایز مداریو را نسبت به رقبای دولتی خود مثل بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی، هوشمند بودن خدمات مداریو می‌داند: «پزشکان با استفاده از اپلیکیشن مداریو تنها از یک اپلیکیشن واحد استفاده می‌کنند و فقط با وارد کردن کد ملی بیمار وارد بخش مربوط به بیمه او می‌شوند. در حقیقت پزشکان با مداریو نیاز به استفاده جداگانه از پلتفرم بیمه سلامت و بیمه تامین‌ اجتماعی ندارند.»

https://pvst.ir/bho
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو