skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مهدی خدادادی مدیرعامل دکترساینا:

اجرای نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی تا ۵ آذر ماه ۸۰ درصد محقق شده است

۲۳ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رد درخواست وزیر بهداشت برای توقف شش‌ماهه در اجرای نسخه الکترونیکی از سوی رئیس‌جمهور موجب شده تا پروژه نسخه الکترونیکی طبق زمان‌بندی‌های تعیین‌شده برای آن از سوی مجلس از اول دی‌ماه اجرایی شود، حال مدیرعامل دکتر ساینا نیز در اظهارنظری می‌گوید برای اجرایی کردن نسخه الکترونیکی، در حقیقت راهی جز مشخص کردن زمان و تاریخ دقیق برای اجرای آن وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی دکتر ساینا، اجرای برنامه نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در سازمان بیمه سلامت تا پایان آبان ۱۴۰۰ به طور متوسط در کشور به ۶۵ درصد و در آذر به حدود ۷۴ رسیده است.

اجرای برنامه نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی به عنوان پیش‌نیازی برای تشکیل و تکمیل پرونده الکترونیکی سلامت در دو سال اخیر به طور جدی پیگیری شده است. اجرای برنامه نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی به عنوان پیش‌نیازی برای تشکیل و تکمیل پرونده الکترونیکی سلامت در دو سال اخیر به طور جدی پیگیری شده است. این یکی از برنامه‌هایی بود که اجرایشان طبق قانون بر عهده وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر پایه گذاشته شد تا به دور از تعارض منافع بتوانند این برنامه بزرگ ملی را اجرایی کنند.

نتیجه سپردن اجرای این برنامه به سازمان‌های بیمه‌گر پایه طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۹ این شد که نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی تا پنجم آذر ۱۴۰۰ در ۲۲ استان بیش از ۸۰ درصد محقق شده است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های اعلام‌شده، از اول دی باید این طرح به صورت یکپارچه اجرایی شود.

مهدی خدادادی مدیرعامل دکترساینا با اشاره به این موضوع و مصوبه مجلس مبنی بر اینکه از یکم دی هیچ‌گونه خدمات سلامتی بدون نسخه الکترونیکی اجرایی نخواهد شد می‌گوید: «اجباری شدن نسخه الکترونیکی ما را به فضای کاملاً الکترونیکی نسخه وارد می‌کند اما نکته‌ای که درباره این موضوع وجود دارد توجه به دو حوزه نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی است. نسخه‌نویسی را پزشک انجام می‌دهد و نسخه‌پیچی موضوعی است که معمولاً از سوی داروخانه یا مراکز پاراکلینیکی پیگیری می‌شود.»

او حذف دفترچه بیمه کاغذی را کمک شایانی به توسعه نسخه‌نویسی آنلاین می‌داند و معتقد است: «شروع رکورد سلامت، نسخه و نسخه‌پیچی است. اما ساختاری که نیاز است این اطلاعات را ثبت و ضبط کند و در مراحل بعد مورد استفاده قرار بگیرد اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. سامانه پرونده الکترونیکی سلامت (سپاس) بیش از یک دهه است که رونمایی شده اما متاسفانه به دلیل چابک نبودن همچنان کارایی لازم را در این حوزه ندارد.»

مدیرعامل دکترساینا با ذکر این نکته که در حال حاضر، تبادل دیتا از یک دریچه واحد صورت نمی‌گیرد گفت: «در حال حاضر ثبت و ضبط این دیتا از طریق کدملی انجام می‌شود، هرچند اگر برنامه‌ریزی درستی شده بود، این ثبت و ضبط به طور کامل از طریق درگاه سپاس انجام می‌شد.»

دکتر ساینا
مهدی خدادادی مدیرعامل دکترساینا

نگاهی به جریان زیرساخت‌های توسعه نسخه الکترونیکی

او همچنین با بررسی این موضوع که آیا اساساً زیرساخت‌های اجرای برنامه‌های نسخه الکترونیکی در کشور فراهم است یا خیر گفت: «این زیرساخت‌ها تا حد مناسبی فراهم است، اما بررسی میزان فراگیری این موضوع با توجه به مقاومتی که جامعه پزشکی برای تغییر دارد نیز باید به طور جداگانه مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. با این حال در حقیقت هیچ موضوعی مگر تعیین زمان و تاریخ مشخص نمی‌تواند به اجرایی شدن موضوع نسخه الکترونیکی کمک کند.»

خدادادی با اشاره به اینکه همچنان برخی پزشکان اکانت بیمه خود را دریافت نکرده‌اند گفت: «برخی مراکز درمانی همچنان به سامانه‌های مشخص‌شده متصل نیستند؛ برای مثال اگر به مراکز درمانی مراجعه کنید و پزشک نسخه‌ای بنویسد که تزریقات دارد، در صورت مراجعه بیمار به مرکزی دیگر، همچنان امکان بررسی اجزای نسخه و توضیحات آن از طرف مراکز دیگر وجود ندارد. این موضوع به معنی نبود زیرساخت نیست، بلکه مراکز درمانی همچنان آموزش‌های لازم برای استفاده از این امکانات را ندیده‌اند یا شرایط برقراری ارتباط برایشان وجود ندارد.»

مدیرعامل دکترساینا در بخش دیگری از توضیحات خود با اشاره به اینکه با استفاده از فرایند نسخه الکترونیکی، حجم داروها، میزان تجویز و همه مسائل مرتبط با آن، بیش از گذشته قابل رصد است گفت: «این موضوع باعث کاهش پرداخت یارانه دولت روی داروهای خاص خواهد شد و کاملاً قابل کنترل، رهگیری و بررسی است.»

https://pvst.ir/bgp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو