skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خرید ویدئویی آنلاین از چین به آمریکا سرایت کرد

۶ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

جریان خرید از پخش زنده آنلاین در کشور‌های مختلف در حال شهرت گرفتن است. مفهومی که ابتدا در چین به شهرت رسید حالا به آمریکا هم نفوذ کرده و جای خود را در بازار عظیم خرید آنلاین باز کرده است. توفانی که از چین شروع شد حالا به اپلیکیشن‌های آمریکایی از جمله Whatnot، فلیپ (Flip) و NTWRK سرایت کرده و در حال جذب صندوق‌های سرمایه است.

به گزارش پیوست، چین بخش عظیمی از بازار خرید‌های اینچنینی را به خود اختصاص داده و طبق اعلام شرکت تحلیل بازار مک‌کینزی (McKinsey)، فروش در پخش زنده ۲۰ درصد از تمام فروش‌های این منطقه یعنی حدود ۱۷۱ میلیارد دلار را در ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است. در حالی که بازار فروش استریم زنده آمریکا تنها کسری از این مبلغ یعنی حدود ۱۱ میلیارد دلار در ۲۰۲۱ است اما با توجه به سرعت رشد بالا و جذب بازیگران بزرگ در حوزه تجارت الکترونیکی و خرده‌فروشی آینده روشنی در پیش دارد.

از ژانویه تا اواسط نوامبر، طبق اعلام شرکت Sensor Tower، دانلود پنج اپلیکیشن برتر این حوزه به ۲.۷ میلیون بار رسیده که نسبت به همین دوره در سال ۲۰۲۰ رشدی هشت درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که در همین مدت دانلود اپلیکیشن‌های خرده‌فروشی مثل آمازون، والمارت و ویش کاهش یافته است. رندی نلسون، رئیس بخش چشم‌انداز‌های شرکت Sensor Tower، می‌گوید این جریان‌ها نشان می‌دهد اپلیکیشن‌های خرید از پخش زنده یا لایو استریم رو به رشد هستند و اپلیکیشن‌های خرده‌فروشی به «نقطه اشباع» رسیده‌اند.

غول‌های شبکه اجتماعی در تلاش‌اند خودشان را به این قطار متصل کنند. اینستاگرام استریم‌های زنده‌ای برای نوامبر و دسامبر راه‌اندازی کرد و فیس‌بوک هم در آگوست ۲۰۲۰ یک ابزار خرید آنلاین برای استفاده کسب‌وکارها ارائه کرد. تیک‌تاک در سپتامبر قابلیت خرید زنده را اضافه کرد و قصد دارد از پتانسیل ویدئو‌های آنباکس و بررسی محصولی استفاده کند. یوتیوب هم در ۱۵ نوامبر یک هفته را به خرید در استریم‌های زنده اختصاص داد. این سرمایه‌گذاری‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ و کوچک به این تجارت علاقه‌مند شده‌اند.

با وجود علاقه بازیگران بزرگ، اپلیکیشن‌های اختصاصی خرید از لایو استریم پیروزهای اصلی این رقابت خواهند بود. این اپلیکیشن‌ها با تمرکز ویژه بر تجارت و یکپارچه‌سازی خرید و مشاهده به طور مستقیم و انحصاری از این حوزه سود می‌برند.

یکی از اپلیکیشن‌های بزرگ این صنعت Whatnot است که روی اقلام نوین و پرطرفدار و کارت‌های بسیبال و کامیک‌ها تمرکز دارد؛ در واقع اقلامی که قشر خاصی از عاشقان تکنولوژی و فعالان مجازی به آن علاقه دارند. طبق اعلام شرکت سنسور تاور (Sensor Tower)، سال گذشته این شرکت مستقر در لس‌آنجلس بیش از ۶۰ هزار کاربر جدید را از ژانویه تا نوامبر جذب کرده است، اما امسال این این شرکت در همین دوره حدود ۸۰۵ هزار کاربر جدید را جذب پلتفرم خود کرده است.

همان‌طور که انتظار می‌رود، موفقیت‌های این شرکت تنها به جذب کاربر محدود نمی‌شود و وات‌نات (Whatnot) با جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه ارزش خود را به ۱.۵ میلیارد دلار رسانده است. آنو هاری‌هاران (Anu Hariharan)، یکی از شرکای صندوق سرمایه Y Combinator Continuity، از جمله سرمایه‌گذاران اصلی این شرکت، طی بیانیه‌ای در ماه مه، وات‌نات را «ای‌بی ۲.۰» نامید.

فلیپ (Flip) یکی دیگر از اپلیکیشن‌های این حوزه است که در آن کاربران می‌توانند محصولات زیبایی و آرایشی را مشاهده کنند و به فروش برسانند. این شرکت هم در سری A جذب بودجه خود در پایان آگوست، ۲۸ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. نور آقا (Noor Agha) مدیرعامل و بنیان‌گذار فلیپ می‌گوید برند‌های متعددی می‌خواهند با فعالان این اپلیکیشن کار کنند.

رشد سریع این اپلیکیشن باعث شده تا امید به توسعه بین‌المللی در ۲۰۲۲ افزایش پیدا کند. آقا می‌گوید قصد دارد پس از آوریل در هر سه‌ ماه حداقل در یک یا دو کشور جدید فعال شود.

او توضیح می‌دهد: «ما می‌خواهیم اولین گزینه همه در تمام امور مربوط به زیبایی و مراقبت از پوست باشیم. نه به این دلیل که بازاریابی‌مان خوب است، اما پیش از همه به این دلیل که اینجا اولین جایی است که تمام اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری را دریافت می‌کنید و کسی شما را برای خریدن چیزی فریب نمی‌دهد.»

اپلیکیشن دیگری به نام NTWRK هم اپلیکیشن دیگری در این حوزه برای هنرمندان و طراحان است. این اپلیکیشن راند B سرمایه‌گذاری خود در سپتامبر را با ۵۰ میلیون دلار جذب سرمایه به پایان رساند. درآمد این شرکت از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ بیش از ۳۰۰ درصد رشد کرده است. موکشا فیتزگیبونز، نماینده این شرکت، رشد ۳۰۰ درصدی را به افزایش شهرت این حوزه و استفاده از هنرمندان مشهور نسبت داده است.

فیتزگیبونز می‌گوید: «ما در حال آموزش مخاطبان آمریکای شمالی در مورد ارزش خرید آنلاین هستیم. این صنعت در چین بسیار عظیم است اما اینجا هنوز بازار نوپایی است.»

حتی شبکه‌های فروش سنتی هم به این روش روی آورده‌اند. گروه خرده‌فروشی Qurate حالا در خدماتی مثل Amazon Fire TV ،Roku، اپل تی‌وی و اندروید تی‌وی و اپلیکیشن اختصاصی خود به استریم زنده مشغول است.

به نظر نمی‌رسد که سرعت رشد در این حوزه کمتر شود. مک‌کینزی برآورد کرده که تا ۲۰۲۲، فروش حاصل از استریم زنده در چین به ۴۲۳ میلیارد دلار برسد. این بازار تا سال ۲۰۲۳ می‌تواند بازار خود را در آمریکا دو برابر کند و با توجه به جریان فعلی به حجم بازار ۲۵ میلیارد دلار برسد.

این شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران آنها با توجه به تجربیات شخصی و این اطلاعات چشم‌انداز روشنی را برای این بخش پیش‌بینی می‌کنند. حتی با فروکش کردن بحران کرونا هم روند افزایش کاربران ادامه دارد.

منبع: Protocol

https://pvst.ir/baa

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو