skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

واتساپ بخش کسب و کار‌های خود را راه‌اندازی می‌کند

۲۵ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

واتساپ پیام‌رسان متعلق به فیس‌بوک یک ویژگی جدید را معرفی کرد و براساس آن کاربران می‌توانند برای اولین بار در این اپلیکیشن فروشگاه‌ها و خدمات مورد نیاز خود جستجو کنند. این ویژگی به صورت آزمایشی در سائوپائولو برزیل راه اندازی شده و فیس‌بوک با این قابلیت گام دیگری در راستای توسعه خدمات تجارت الکترونیکی برداشته است.

مت ایدما، نماینده ارشد بخش پیام‌رسان تجاری فیس‌بوک، در مصاحبه‌ای گفت: «این می‌تواند راه اصلی مردم برای آغاز فرایند تجاری در واتساپ باشد.»

واتساپ برخلاف فیس‌بوک و اینستاگرام تبلیغاتی در داخل اپلیکیشن ندارد. ایدما می‌گوید که کسب و کار‌ها پیشتر شماره واتساپ خود را در بسته‌بندی یا وب‌سایت یا تبلیغات فیسبوکی منتشر می‌کردند تا مشتریان از طریق واتساپ با آنها در ارتباط باشند.

این شرکت پیام‌رسان همچنین یک اپلیکیشن تخصصی را برای شرکت‌های کوچک و یک API، یا نوعی رابط نرم‌افزاری را نیز برای شرکت‌های بزرگ در نظر گرفته تا سیستم‌های خود را به آن متصل کنند.

با توسعه تجارت الکترونیکی در دوران پاندمی، فیس‌بوک قابلیت‌های خرید درون اپلیکیشنی را در اپلیکیشن‌های خود افزایش داده است. زاکربرگ در ماه ژوئن اعلام کرد که قابلیت فروشگاه‌های فیس‌بوک در چند کشور به واتساپ خواهد آمد. واتساپ نیز در سال‌های اخیر ابزارهای فروشی مثل کاتالوگ محصولات و بسته‌های خرید را به اپلیکیشن خود اضافه کرده است.

واتساپ می‌گوید که در آزمایش این قابلیت جدید هزاران کسب و کار در حوزه‌‌هایی مثل غذا، خرده فروشی و خدمات محلی حضور خواهند داشت. ایدما می‌گوید که هند و اندونزی نامزد‌های خوبی برای توسعه این قابلیت به دیگر کشورها هستند.

این شرکت که پیشتر به دلیل به‌روزرسانی‌های حریم خصوصی مورد انتقال قرار داشت و به دلیل رخنه‌های حریم خصوصی از سوی رگولاتوری محافظت از داده ایرلند جریمه شد می‌گوید که از مکان یا نتیجه جستجوی مردم در این بخش تجاری اطلاعی نخواهد داشت و اطلاعات آن را ذخیره نمی‌کند.

ایدما همچنین احتمال اضافه شدن تبلیغات درون اپلیکیشنی در واتساپ را رد نکرد.

او می‌گوید: «مسلما احتمال تبلیغات که مدل اصلی تجارت فیس‌بوک است وجود دارد، به نظر من در طولانی مدت این موضوع به شکلی وارد مدل تجاری واتساپ خواهد شد.» واتساپ می‌گوید که در حال حاضر بیش از یک میلیون کسب و کار از تبلیغات «کلیک به واتساپ» در فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده می‌کنند و کاربران را به سمت این اپلیکیشن پیام‌رسان هدایت می کنند.

ایدما می گوید واتساپ که سال 2014 به قیمت 19 میلیارد دلار از سوی فیسبوک خریداری شد به سمت پولی کردن خدمات خود نرفته و برای مدل‌های بدون تبلیغات مثل ساخت نرم‌افزاری که به مدیریت خدمات کسب و کار‌ها در اکوسیستم اپلیکیشنی فیس‌بوک کمک کند مشتاق است.

منبع: Reuters

https://pvst.ir/ay7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو