skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پس از گذشت حدود ۳ماه:

آیا شرکت پست راه‌حلی برای قبول مرسولات طلا و فلزات گرانبها دارد؟

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۴ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

حدود سه ماه از ممنوعیت قبول مرسولات طلا و فلزات گرانبها توسط شرکت پست می‌گذرد و حالا مدیرعامل شرکت پست اعلام کرد که در تعامل با اتحادیه‌های کسب‌وکارها مجازی و طلا با طراحی فرآیند اختصاصی برای قبول و ارسال مرسولات گرانبها این ممنوعیت تا یک ماه آینده برطرف می‌شود. دراین مورد عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی تاکید کرد که آخرین جلسه اتحادیه با شرکت پست یک ماه پیش بود و هنوز اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده است.کسب‌وکارهای این حوزه هم چون سایت آنلاین ساعتچی با انتقاد از چنین ممنوعیتی اعلام کرده که بخشی عمده‌ای از سفارش‌های آنها مربوط به شهرستان است و حالا با ایجاد این ممنوعیت ۹۰ درصد سفارش‌های خود را از دست دادند.

به گزارش پیوست، اواخر فروردین ماه بخشنامه‌ای توسط مدیر کل مهندسی عملیات و امور پیمانکاران پستی به ادارات کل پست استان‌ها و مناطق پستی صادر شد که براساس آن تمام واحدهای پستی تا اطلاع ثانوی از قبول مرسولات حاوی فلزات گران‌بها نظیر طلا، نقره، پلاتین و سکه و سنگ‌های قیمتی نظیر الماس، برلیان و یاقوت منع شدند.

دلیل این ممنوعیت هم شرایط خاص قبول این مرسولات، مشکلات موجود در تشخیص مرسولات قیمتی طلا و جواهر و نبود زیرساخت‌های لازم اعلام شد. در این مورد همچنین رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی پست هم در گفت‌وگو با پیوست براین موضوع تاکید داشت و گفت: «به دلیل افزایش غیرمنتظره حجم مرسولات، شبکه پستی جهت پاسخگویی به حجم نیازهای ارتباطی مردم با محدودیت‌های مختلفی در زمینه‌های زیر ساختی، وسایط نقلیه، نیروی انسانی و غیره مواجه شد.»

رمضانعلی سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت پست

او ادامه داد: «به عنوان مثال در فرآیند رهسپاری و توزیع مجبور شدیم از امکانات و ناوگان بخش خصوصی بهره ببریم که این مسئله گاه مشکلاتی را در تأمین امنیت مرسولات پستی به وجود می‌آورد.»

به گفته سبحانی‌فر با توجه به چالش‌های موجود در زمینه قبول و توزیع مرسولات گرانبها نظیر طلا و جواهر و همچنین مشکلاتی که در زمینه تشخیص اصالت اینگونه مرسولات برای متصدیان وجود داشت، شرکت پست تصمیم گرفت تا به صورت موقت محدودیت‌هایی را برای این پذیرش مرسولات اعمال کند.

سبحانی‌فر تاکید کرد که برای تهیه و طراحی فرآیند اختصاصی برای قبول و ارسال مرسولات گرانبها تاکیدهای لازم انجام شده و طبق برنامه‌ریزی انجام شده ظرف یک ماه آینده و براساس تعاملات انجام شده با اتحادیه‌های صنف طلا و جواهر و کسب‌و‌کارهای مجازی این محدودیت برطرف خواهد شد.

البته صحبت‌های سبحانی‌فر در حالی است که به گفته رضا الفت‌نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی آخرین جلسه با شرکت پست و وزارت ارتباطات یک ماه پیش بود و قرار بود شرکت پست راه‌حلی ارائه دهد؛ اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است. به نظر می‌رسد تعیین تکلیف این حوزه به دولت بعد برسد.

او با بیان اینکه از زمانی که شرکت پست چنین بخشنامه‌ای به زیرمجموعه‌های خود ارسال کرد، اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی با وزارت ارتباطات و شرکت پست نامه‌نگاری و جلساتی برگزار کرد، به پیوست گفت: «پس از پیگیری ما تنها چند جلسه برگزار شد و تاکنون اتفاق خاصی نیفتاد. آخرین جلسه بیش از یک ماه پیش برگزار شد و همکاران در شرکت پست قرار بود در این زمینه راه‌حلی ارائه دهند؛ اما خبری نشد.»

او همچنین بیان کرد: «تصور ما این است که دوستان در شرکت پست باید اقداماتی از جمله اقدامات امنیتی و حفاظتی داخل شبکه پست انجام دهند. وگرنه کسب‌وکارها و اتحادیه نمی‌توانند در این حوزه اقدامی صورت دهند. تازه پس از دوسال ضوابط فروش آنلاین طلا و نقره و جواهرات تصویب و ابلاغ شد. الان ما هم به کسب‌وکارهای این حوزه مجوز می‌دهیم و تعدادشان در حال افزایش است.»

آنطور که الفت‌نسب می‌گوید با اینکه کسب‌وکار راه‌اندازی می‌شود؛ اما نمی‌تواند بسته خود را ارسال کند و اگر کسب‌وکار نتواند از شرکت پست بسته خود را ارسال کند با روش‌هایی که گاه امن نیستند، این کار را انجام می‌دهد.

 

بخش عمده‌ای از سفارش‌ها لغو شده است

سایت آنلاین برند ساعتچی هم از جمله فروشگاه آنلاین طلا و جواهر است که با ایجاد چنین ممنوعیتی بخش عمده‌ای از سفارش‌های خود را از دست دادند.

هاتف ساعتچی که ریاست برند ساعتچی را به عهده دارد، با اشاره به اینکه مشتریان این برند در تهران به صورت حضوری در شعب خرید خود را انجام می‌دهند و عمده سفارش‌ها از شهرستان‌ها است که از فروشگاه آنلاین خرید می‌کنند؛ اما با صدور این بخشنامه این سفارش‌ها لغو شده است، به پیوست گفت: «از اسفندماه سال گذشته مرسوله‌های ما را اداره پست برای ارسال به شهرستان‌ها قبول نکرد. تمام بسته‌های ما لغو شد. یعنی پس از ابلاغ آیین‌نامه خرید و فروش طلا در فضای مجازی بلافاصله چنین بخشنامه‌ای صادر شد. به این صورت ما ۹۰ درصد سفارش‌های خود را از اسفندماه تا به امروز از دست دادیم.»

او ادامه داد: «در صورتی سفارش شهرستان قبول می‌کنیم که مشتری با مبالغ بالا خرید را انجام دهد. در این صورت بسته را توسط پرسنل خودمان با وسایل حمل و نقل ارسال می‌کنیم. الان متاسفانه بخش عمده‌ای از کسب‌وکار ما لغو شده است.»

ساعتچی درمورد اینکه بعد از این ممنوعیت آیا با شرکت پست یا وزارت ارتباطات مذاکره کردند، گفت: «من به نمایندگی از برندمان و از طرف اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی کارگروه تشکیل دادند و با شرکت پست مذاکره کردیم. ما به شرکت پست و آقای وزیر نامه رسمی ارسال کردیم؛ اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.»

https://pvst.ir/ahi
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو