skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

برترین تکنولوژی‌هایی که در صنعت مدرن فین‌تک استفاده می‌شود

۲۲ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۱۳ دقیقه

فین‌تک یا فناوری‌های مالی یکی از پویاترین بخش‌های اقتصاد مدرن است. تعداد نوآوری‌هایی که در این زمینه شاهدیم از انتظارات بسیاری از تحلیلگران و کاربران فراتر رفته است. فین‌تک به این دلیل موفق شده که گرایشات سالم تجاری را با مالکان اپلیکیشن‌ها و نیازهای روزمره کاربران ترکیب می‌کند. اثبات این جریان را می‌توان تکامل تکنولوژی بیمه دانست اما فین‌تک به طور کلی مملو از نوآوری‌ها است. بیایید نگاهی به این نو‌آوری‌ها داشته باشیم.

تکنولوژی بیمه به دنبال نجات

آیا تا به حال سعی کردید چیزی را در بخش دولتی یا حتی یک شرکت تجاری تعمیر کنید؟ آیا این کار به شکلی زمان‌بندی شده است؟ مسلما چنین چیزی را تجربه کرده‌اید. زمان، استرس، کاغذ بازی و فرایند‌های اداری از مشکلات این روند هستند. حالا این روند را با اپلیکیشنی مقایسه کنید که هر لحظه در دسترس شما قرار دارد. فرآیند‌های شفاف، دریافت سرویس پیوسته (onbording) و خدمات تقاضای خودکار که باعث می‌شود روش‌های سنتی از کار افتاده جلوه کنند.

تکنولوژی‌های فین‌تک از بخش بیمه مدرن پیشیبانی می‌کنند

تکنولوژی در فین‌تک بر دو ستون استوار است: تحلیل رفتاری و اعمال راه‌حل‌هایی براساس این تحلیل‌ها. این دو، پایه مراقبت از مشتری محسوب می‌شوند.

دیجیتال سازی: بر اساس داده‌های شرکت تحلیلی و مشاوره مکنزی (McKinsey)، از هر 10 شرکت بیمه 9 شرکت برای ورود به قرن 21 به مشکل می‌خورند. نرم‌افزار سنتی و زیرساخت نامناسب IT باعث شده تا روش‌های سنتی محافظت از جان و مال انسان‌ها با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل تکنولوژی بخش فین‌تک به تنهایی بازار را از چنگ آنها در می‌آورد.

تشخیص حروف نوری (OCR). امضای هرگونه مستند قانونی دردسر زیادی دارد. این کار زمان‌بر و پرهزینه است. شرکت‌های تکنولوژی بیمه با دیجیتالی کردن متن می‌توانند به مشتریان جدیدی دسترسی داشته باشند، خدمت مشتری خود را تقویت کنند، توقف در فرایند را کاهش دهند، حاشیه سودی را بهبود بخشند، پیش‌بینی بهتری از بازار داشته باشند و خودکارسازی کنند. مداخله انسانی در کنترل بار مستنداتی که به صورت دستی امضا می‌شوند یا به هر نحوی با مشکل مواجه می‌شود، مستعد خطا و هزینه‌بر است. استفاده از فرایند‌های خودکار به جای نیروی کار انسانی سریعتر و کم هزینه‌تر است و امکان مدیریت بار کاری سنگین را برای کاربران و شرکت‌ها فراهم می‌کند.

هوش مصنوعی (AI): یکی از موثرترین جریان‌ها و نو‌آوری‌های تکنولوژی در بخش فین‌تک، استفاده از هوش مصنوعی برای شرکت‌های بیمه است. هوش مصنوعی مسئولیت شناسایی، جلوگیری از کلاهبرداری، مبارزه با پولشویی و غیره را برعهده دارد. این تکنولوژی حتی در قیمت‌‌گذاری بهینه، تحلیل رفتار مشتری و ریزش مشتری نیز به خوبی کاربرد دارد و به بزرگتر شدن شرکت کمک می‌کند.
یکی از جالب‌ترین شرکت‌هایی که تکنولوژی بیمه را در اختیار متقاضیان می‌گذارد شرکت Shift است. این شرکت نرم‌افزاری براساس هوش مصنوعی که دارد از قابلیت شناسایی کلاهبرداری نیز پشتیبانی می‌کند.

دیگر تکنولوژی جالبی که در این زمینه وجود دارد، پلتفرم Alpaca است. این پلتفرم یک راه‌حل پیش‌بینی قیمت ارائه می‌کند. Alpaca که از سوی بلومبرگ ساخته شده، امکان پردازش میلیون‌ها مستند مالی را فراهم می‌کند؛ همچنین با تعریف الگو‌ تغییرات قیمت را پیش‌بینی می‌کند.

مثال دیگری در این زمینه اپلیکیشن TrueAccord است. این اپلیکیشن یک ابزار قدرتمند در زمینه جمع‌آوری بدهی است. این اپلیکیشن مردم را به پرداخت بدهی تشویق می‌کند. این شرکت می‌تواند به صورت مجازی به هرکسی دسترسی داشته باشد. TrueAccord مدعی است که به لطف پیام‌رسان داخلی و دسترسی بهینه، راه‌حلی برای مشارکت، تعهد و پایبندی مشتریان است.

یادگیری ماشینی (ML): تکنولوژی فین‌تک را می‌توان به عنوان یک ابزار نافذ ترسیم کرد. یادگیری ماشینی با همین ویژگی میلیون‌ها دلار از هزینه‌های بسیاری از شرکت‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین مشکل بسیاری از کاربران را نیز حل می‌کند. یادگیری ماشینی یک شاخه از درخت تنومند هوش مصنوعی است. اپلیکیشن‌ها با استفاده از الگوریتم روی داده‌ها می‌توانند علاوه بر عاشقان تکنولوژی، به بسیاری از کاربران معمولی نیز دسترسی داشته باشند. یک اپلیکیشن می‌تواند خطرات سرمایه‌گذاری را به آنها اطلاع دهد، درخواست‌ها را به صورت خودکار پردازش کند، پیشینه وام را تحلیل کند و پیشنهاداتی را برای سیاست‌های آینده ارائه کند (البته به نفع مالکان اصلی اپلیکیشن.)

قیمت‌گذاری اختصاصی بیمه: بدیهی است که همه متفاوت هستیم. اما در بحث بیمه این موضوع صحت ندارد. هر شخصیت، کاراکتر شغلی، انتخاب شخصی و نحوه زندگی، درآمد خانوار و بسیاری فاکتور‌های دیگر در کنار هم چیزی به نام نقشه‌بندی مشتری را تشکیل می‌دهند. اما این نقشه به مسیر سفر مشتری مربوط نیست. این نقشه نشان می‌دهد که بدست آوردن و حفظ مشتری مورد نظر، چقدر هزینه دارد یا پرداخت درخواست‌های بیمه چقدر پول نیاز دارد؟ مطالعه‌ای توسط شرکت مشاوره Accenture نشان می‌دهد که کاربران حاضرند در ازای خدمات شخصی سازی شده، داده‌های شخصی خود را به اشتراک بگذارند. به این ترتیب شرکت‌ها بازده مالی با ثبات‌تر، ارزیابی خطر بهتر و رضایت مشتری بیشتری خواهند داشت. شرکت‌هایی مثل RGAX به ساخت مدل‌های قیمت‌ گذاری کمک می‌کنند و شرکت هایی مثل Code & Pepper پروژه مورد نظر را به انجام می‌رسانند.

تلماتیکس (Telematics): تلماتیکس نقطه تلاقی راه دور و پردازش خودکار اطلاعات است. «من نبودم، شخص دیگری بود.» شاید این جمله یکی از پرکاربردترین جملات بخش بیمه حمل و نقل باشد. من بی‌ملاحظه رانندگی نمی‌کردم، اولویت جاده با من بود، سبک رانندگی من «خطرناک» نیست. لیست این بهانه‌ها بی‌پایان است. تلماتیکس این مشکلات را رفع می‌کند. به طور کلی سه مدل مختلف برای تنظیم حساب وجود دارد: بیمه کاربر محور (UBI)، پرداخت در هنگام رانندگی (PAYD)، پرداخت براساس نحوه رانندگی (PHYD). به طور کلی مقدار هزینه ماهانه بیمه به نحوه رانندگی افراد، فاصله‌ای که طی می‌کنند و شخصیت آنها بستگی دارد. فاکتور‌هایی مثل مستعد خطا بودن، سن بالا یا پیشینه بیمه در اینجا اهمیت دارد. در واقع شرکت بریتانیایی O2 یک محصول جالب برای بیمه خودرو ارائه کرده است: کاربران درصورت رانندگی امن، هزینه کمتری پرداخت می‌کنند.

بیمه همتا به همتا (P2P): این روش به سرمایه‌گذاری جمعی شبیه است و پوشش جمعی نام دارد. براساس این مدل افرادی که سطح خطر و سبک زندگی مشابهی دارند باید پول خود را به یک استخر مشترک واریز کنند. اگر اتفاق ناخوشایندی رخ دهد، بیمه هزینه را از پول موجود در این استخر پرداخت می‌کند. برخی شرکت‌ها، آسیب جدی (مثل شکستگی یا بیماری مزمن) را پوشش می‌دهند اما برخی شرکت‌ها روی آسیب‌های کوچک نیز تمرکز دارند.

بلاکچین: پس از بخش پرداخت، دومین مورد استفاده از دفتر کل توزیعی در فین‌تک به بخش بیمه مربوط است. این کار امکان ردیابی ادعا‌ها را فراهم کرده و مشکل مدیریت حجم عظیم مستندات را فراهم می‌کند.

قرارداد‌های هوشمند: یک قرارداد به ویژه در بخش تکنولوژی بیمه نیازمند تایید است. یک امضای هوشمند الکترونیکی گزینه خوبی برای جهان فین‌تک‌ها محسوب می‌شود. این تکنولوژی تنها مختص بیمه نیست اما به این بخش نیز کمک می‌کند. شرکت‌ها و مشتریان هر دو برای امضای قرارداد می‌توانند از یک اپلیکیشن یا راه‌حل شخص ثالث استفاده کنند.

تحلیل پیشگویانه: شناسایی خطر لغو توسط مشتریان؛ شناسایی خطر کلاه‌برداری، ارائه درخواست غرامت بیمه یا پیش‌بینی جریان‌ها از جمله کاربرد‌های تحلیل پیشگویانه هستند.

تحلیل گزارش‌ها از جمله گزارشی از سوی شرکت مشاوره Deloitte نشان می‌دهد که مشکل بسیاری از شرکت‌های فین‌تک در پراکندگی داده‌ها نهفته است. هرکسی قادر به جمع‌آوری اطلاعات است. مشکل زمانی پدیدار می‌شود که نرم‌افزاری خودکار باید از این داده‌ها نتیجه گیری کند. هرچه داده‌ها پراکنده تر باشند، ارزش آن برای شرکت کمتر است. راه‌حل‌هایی مثل «یک منبع واحد برای حقیقت»‌ (انبار داده) یا سیستم‌های ETL (استخراج، انتقال، بارگذاری) در این زمینه مفید هستند.

به دلیل ماهیت و حجم خسارت‌ و ادعاهای بسیاری از شرکت‌ها، تکنولوژی بیمه برای آنها ضرورت دارد. حتی اگر این درخواست‌ها ارزش چندانی نداشته باشند اما تعداد‌شان زیاد باشد، شرکت‌های بیمه ممکن است با مشکل مواجه شود. استفاده از راه‌حل‌های تکنولوژی بیمه باعث کاهش مشکلات شده و آنها را از پرتگاه اقتصادی نجات می‌دهد. توسعه نرم‌افزار بیمه نیز به حل این مشکلات کمک می‌کند.

تکنولوژی بیمه بخشی از جهان فین‌تک است اما موضوعات دیگری نیز وجود دارند. بیایید نگاه دقیق‌تری به دیگر موضوعات داشته باشیم.

تکنولوژی پیشرفته؛ فین‌تک به عنوان یک حالت ذهنی

چت‌بات‌ها: چیز‌هایی مثل اختلاف درک، ممکن است حتی اپلیکیشن‌هایی با بهترین طراحی یا تجربه کاربری را با مشکل مواجه کند. چت‌بات‌ها یا دیگر دستیار‌های صوتی و متنی در سال‌های گذشته به بلوغ رسیده‌اند. آنها به ورود مشتری کمک می‌کنند و در خط مقدم خدمات مشتری و دیگر خدمات هستند. چت‌بات‌ها می‌توانند به سوالات پاسخ دهند، مکالمات ساده داشته باشند و به یک پایگاه دانشی در وب‌سایت ارجاع دهند. آنها همچنین هزینه‌های اجرایی را نیز کاهش می‌دهند.

توسعه API (رابط برنامه ریزی اپلیکیشن): بانکداری باز و استفاده از پلتفرم‌های API باعث شده تا مالکان اپلیکیشن فین‌تک و دیگر موسسات با یکدیگر هماهنگ شوند. این امکان بازده مالی را افزایش داده، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و تجربه کاربری را تسهیل می‌کند.

شبکه 5G: این تکنولوژی برای جهان و به ویژه فین‌تک مفید است. به‌روزرسانی لحظه‌ای اپلیکیشن بدون مداخله کاربر، عدم اخلال در استفاده، اقدامات امنیت بیومتریک با چند حالت و اثبات هویت بهینه‌تر از مزایای این تکنولوژی هستند. همه این قابلیت‌ها در حال حاضر آماده و به زودی قابل بهره‌برداری هستند. شرکت‌ها به لطف 5G می‌توانند حجم عظیمی از اپلیکیشن‌های اعطای وام و قرض را بدون مشکل اداره کنند. موضوعی که بانک‌های سرعتی هنوز در پی مدیریت آن هستند و بحران کرونا شرایط را وخیم تر کرده است.

واقعیت مجازی/واقعیت افزوده (VR/AR): استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در جهان فین‌تک این صنعت را منقلب می‌کند. از تصویرسازی داده تا معامله مجازی، از آموزش امور مالی تا پرداخت‌ در واقعیت مجازی، خدمات مشتری، تاسیس شاخه‌های مجازی، جذب مشتری جذاب، همه این قابلیت‌ها از امکانات واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستند. یک شرکت سوئیسی مثال خوبی از پتانسیل واقعیت مجازی در فین‌تک است. شرکت Swissquote در سال 2017 یک اپلیکیشن معامله واقعیت مجازی را معرفی کرد. این اپلیکیشن با استفاده از تکنولوژی ردیابی چشم اطلاعات سهام‌ها را نمایش می‌دهد. همچنین این اپلیکیشن با مقادیری از پیش تعیین شده معاملات را به انجام می‌رساند. تنها کافی است که کاربر چشم خود را روی نمادی که درست روبروی چشمش نمایش داده می‌شود تمرکز کند.

معامله الگوریتمی: طبق اطلاعات شرکت تحقیقاتی Techfunnel، نزدیک به 73 درصد از معاملات توسط ماشین‌ها انجام می‌گیرند. این داده مربوط به چهار سال پیش است. تکنولوژی دائما در حال پیشرفت است و یعنی امروز حدود 80 درصد از معاملات، حداقل براساس برآورد‌های اخیر، خودکار هستند. اپلیکیشن‌هایی مثل MetaTrader4 یا eOption فرایند‌هایی خالی از احساسات انسانی دارند. این اپلیکیشن‌ها قوانینی از پیش تعیین شده دارند که نیازی به نظارت دائم بازار ندارد و خطا را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

تکنولوژی‌های ابری برای فین‌تک

امنیت یکی از مهمترین جنبه‌های هر محصول فین‌تک است و این موضوع باعث بقای اپلیکیشن شما در بازار می‌شود و سپس می‌توانید اعتماد مشتریان را جلب کنید و بازده مالی را افزایش دهید. امنیت را یک سری تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته فراهم می‌کنند.

از آنجایی که ما در وبسایت Codeandpepper از خدمات ابری آمازون برای پشتیبانی از مشتریان استفاده می‌کنیم، اکثر مثال‌ها به پیشنهادات این غول خدمات ابری مربوط می‌شوند.

پایگاه داده دفتر کل کوانتومی از آمازون (QLDB): این پایگاه امکان ردیابی تغییرات را فراهم می‌کند. فرض کنید مقداری داده در اختیار دارید. در طول یک پروژه روی این داده‌ چیز دیگری می‌نویسید. با استفاده از QLDB شما بازهم به کد اصلی دسترسی خواهید داشت. این پایگاه داده مخزنی دارد که نشان می‌دهد چه کسی و چه زمانی داده را اصلاح کرده است. شما همچنین می‌توانید یک فایل نظارتی نیز برای نمایش تولید کنید. این سطح از شفافیت به مدیریت کد، فایل و پروژه کمک می‌کند. با استفاده از QLDB شما به سادگی می‌توانید اصلاحات ناخواسته در داده‌های اپلیکیشن را بررسی کنید. لاگ معاملاتی تغییرات را ثبت کرده و یک تاریخچه کاملا مطمئن در اختیار شما قرار می‌دهد. درنتیجه امنیت و شفافیت پروژه تضمین می‌شود.

خدمات وب آمازون (AWS) و Well-Architected Framework (WAF): این خدمت به دلایل مختلفی برای فین‌تک مناسب است. استفاده از قدرت فضای ابری به سازندگان نرم‌افزار کمک می‌کند تا محصولاتی قوی و ایمن طراحی کنند. دلیل ساخت این چارچوب، امنیت، اعتبار، بازدهی عملکرد و بهینه سازی هزینه است. موضوع اصلی کاغذ بازی‌ها و انجام بار کاری در فضای ابری است.

سازندگان این چارچوب قصد داشتند تکنولوژی معتبر ارائه کنند که امکان فعالیت تجاری مداوم را فراهم سازد. موضوعاتی مثل پاسخ سریع به رخنه‌های امنیتی، ناهنجاری‌های موجود در یکپارچگی داده، محافظت از سیستم و نظارت بر عملکرد در این چارچوب لحاظ شده‌اند. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها در مقابل چنین تهدید‌هایی به مشکل می‌خورند و WAF این مشکل را حل کرده است.

همچنین یک خدمت اضافی به نام WEF نیز وجود دارد که به لنز صنعت خدمات مالی معروف است. این خدمت که به طور خاص برای اپلیکیشن‌های امور مالی طراحی شده در واقع یک لایه امنیتی اضافی است. این لنز بهترین فعالیت‌ها را برای امنیت، حریم خصوصی داده و انعطاف پذیری مشخص می‌کند. به لطف این خدمت برآورده کردن استاندارد‌های قانونی ساده‌تر شده است.

این لنز دستور‌العمل‌هایی برای استفاده از AWS را در اختیار تیم توسعه نرم‌افزاری قرار می‌دهد. به همین دلیل، ساخت، توسعه و توسعه بیشتر آسان و امن‌تر خواهد شد. مدیران ارشد تکنولوژی (CTO)، مهندسان، توسعه‌دهندگان، مسئولان قانونی، متخصصان نظارتی و دیگر متخصصان به صورت روزمره از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

برای تضمین کیفیت

فرایند‌های مربوط به تضمین کیفیت (QA) فراتر از آزمایش انسانی یا خودکار است. QA یک حالت ذهنی است. یعنی نه تنها آزمایش کنندگان بلکه تمام توسعه‌دهندگان باید روی کد و عملکرد کلی اپلیکیشن کار کنند. در رویکردی گسترده‌تر و مدرن، شرکت باید فرایند‌هایی را برای توسعه و کنترل کیفیت مشخص کند. برخی ابزارها از این رویکرد پشتیبانی می‌کنند.

ESLint ابزاری برای تحلیل کیفیت کد است: این ابزار در بسیاری از فعالیت‌ها از توسعه‌دهندگان پشتیبانی می‌کند. در برخی پروژه‌ها، حتی دو توسعه‌دهنده روی کد نظارت می‌کنند تا همه چیز به خوبی انجام شود و سپس ESLint تضمین می‌کند که هیچ چیزی از قلم نیافتاده باشد.

Prettier ابزاری عالی برای فرمت بندی کد است: شما تنها چند چیز را اصلاح می‌کنید و ادامه به عهده برنامه است. این ابزار برای شفاف سازی کد فوق‌العاده است و می‌توان از آن به عنوان یک تنکولوژی فین‌تک استفاده کرد. اگر منطقی فکر کنید مسئله اصلی فین‌تک اعتماد است. اعتماد با اعتبار و اطمینان جلب می‌شود. اعتبار از کیفیت کد منشا می‌گیرد و به همین دلیل از این ابزار استفاده می‌کنند.

Sonarcloud: این ابزار برای تحلیل وضعیت یک کد استفاده می‌شود. شما با استفاده از آن می‌توانید کیفیت را بررسی کرده و بهترین فعالیت‌ها را به اجرا بگذارید.

Lighthouse: لایت‌هاوس از گوگل ابزار قدرتمندی است که قابلیت‌های بسیاری را در خود جا داده است. این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا عملکرد اپلیکیشن، SEO،‌ دسترسی و غیره را بررسی کنید. گوگل این ابزار را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گذاشته است.

Cypress: ابزار فو‌ق‌العاده دیگری برای آزمایش همتا به همتا هرچیزی در یک مرورگر است. این اپلیکیشن می‌تواند نسخه وب یا اپلیکیشن موبایلی باشد.

مسئله بعدی رعایت قانون است. این مسئله شوخی بردار نیست و تمام اپلیکیشن‌ها باید براساس قوانینی اداره شوند که نهاد‌های قانونی آن را مشخص می‌کنند. فین‌تک‌ها باید مطمئن شوند که همه چیز بروز و صحیح است و از امنیت کافی برخوردار است. در این راستا تکنولوژی‌هایی برای اطمینان از رعایت قانون ارائه شده و شرکت آمازون یکی از بازیگران مهم این عرصه است. AWS در چند خدمت خود این فرایند را ساده کرده و تضمین می‌کند که محصول نرم‌افزاری با مقررات محلی همخوانی داشته باشد.

همچنین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمت ابری تکنولوژی‌هایی را در اختیار استارتاپ‌های فین‌تک قرار می‌دهند تا از آن برای تحلیل و پیکربند اپلیکیشن‌های خود استفاده کنند. امنیت و کیفیت اپلیکیشن از ویژگی‌ اصلی فین‌تک‌ها است و شعار اصلی این صنعت این است که بانک‌ها می‌توانند در اقتصاد مدرن نیز به فعالیت خود ادامه دهند.

استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه باید با کمک ابزار‌ها و تکنولوژی‌های مدرن، امنیت، کیفیت و تجربه کاربری دلپذیر را تضمین کنند تا به این ترتیب موفقیت این صنعت مهم ادامه پیدا کند.

منبع: Codeandpepper

https://pvst.ir/a8y

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو