skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد

تراکنش‌های شاپرک و شتاب در ۲۸ اسفند رکورد زد

تحریریه پیوست

۲ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بانک مرکزی در گزارشی از وضعیت شبکه بانکی کشور در روزهای پایانی سال گذشته اعلام کرد تنها در روز ۲۸ اسفند ۹۹ تعداد ۳۲۵ میلیون تراکنش در شاپرک و ۲۵۳ میلیون تراکنش در شتاب با پایداری ۹۹.۹ درصد انجام شده است.

به گزارش پیوست، در گزارش بانک مرکزی با اشاره به چالش‌هایی که با پایان سال ۹۹ و آغاز سال ۱۴۰۰ پیش روی شبکه بانکی وجود داشت و همچنین کبیسه بودن سال ۹۹، اقدامات معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی با همکاری شرکت‌های مرتبط حوزه فن‌آوری در این زمینه برشمرده شده است که از جمله آنها می‌توان به ظرفیت‌سازی در حوزه‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، شبکه و نیروی انسانی، برگزاری مانورهای مختلف، تست‌های پمپاژ، پایش‌های لحظه‌ای و برخط و پشتیبانی و رفع اختلالات در کوتاه‌ترین زمان اشاره کرد. همچنین مدیریت حساب‌های سپرده بلندمدت که احتمال داشت با تغییر سال دچار مشکل شوند، یکی درگیر از اقدامات این بانک بوده است.

در این گزارش، افزایش تراکنش‌ها در ماه پایانی سال گذشته «بسیار بی‌سابقه» عنوان شده و آمده است: «از ۱ اسفند ۹۹ به بعد روند افزایش تراکنش‌ها به طور متناوب صعودی بود؛ هر روز به‌جز جمعه ها بالای ۲۲۰ میلیون تراکنش شاپرک در شبکه به انجام رسید. روز ۲۰ اسفند ۲۳۱ میلیون تراکنش ثبت شد و حتی پنجشنبه ۲۱ اسفند که تعطیلی عید مبعث بود ۲۱۶ میلیون تراکنش شاپرک انجام شد. این روندهای افزایشی همچنان ادامه یافت به‌طوری که در روز ۲۸ اسفند ۹۹ تعداد ۳۲۵ میلیون تراکنش در شاپرک و ۲۵۳ میلیون تراکنش در شتاب با پایداری ۹۹.۹ درصد مدیریت شد.»

در بخش دیگری از این گزارش اعلام شده است که در مجموع نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تراکنش در سامانه‌های تحت پوشش بانک مرکزی به ثبت رسیده و همچنین حدود ۴۰۰ میلیون تراکنش سامانه‌های متمرکز و کارت بانک‌ها، صرفا در ۲۸ اسفند ماه همزمان با اجرای مانورهای ورود به سال ۱۴۰۰ انجام شده است.

از سوی دیگر سامانه‌ّهای شاپرک و شتاب در آن روزها رکوردی جدید به ثبت رساندند و در سامانه شاپرک هر ثانیه ۸ هزار تراکنش و در سامانه شتاب هر ثانیه ۶۶۰۰ تراکنش انجام شد.

در سال گذشته همچنین سامانه نسیم که سامانه مدیریت حساب‌های دولتی بانک مرکزی است، پردازش بیش از ۱۰ میلیون قبض دولتی تنها در بازه زمانی ۲۰ اسفند ۹۹ لغایت ۷  فروردین ۱۴۰۰ برای وصول درآمدهای دولت و سرویس‌دهی همزمان به حدود ۵ هزار کاربر ذی‌حساب دولتی در سازمان‌های دولتی به منظور صدور بیش از ۳۰۰ هزار حواله الکترونیکی را انجام داده است.

در گزارش بانک مرکزی به فعالیت سامانه صیاد نیز اشاره شده و آمده است که در آستانه اجرایی شدن قانون جدید چک و اتصال ۱۶ بانک جدید به صیاد ۲، پاسخگویی به بیش از ۳ میلیون استعلام از صیاد اعم از چکاوکی، دولتی و پیامکی، صدور بیش از ۲۲ هزار دسته چک جدید بالغ بر ۷۷۰ هزار برگ چک جدید در سال نو، صدور بیش از ۱۲۷ هزار دسته چک در ۵ روز پایانی سال انجام شد.

https://pvst.ir/a3s

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو