skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات: بحثی برای فیلتر کلاب هاوس مطرح نشده است

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۱۱ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که این روزها در برخی گروه‌های کلاب هاوس حاضر و به سوالات برخی کاربران پاسخ می‌دهد امروز (۱۱ فروردین) در یکی از همین گروه‌ها در پاسخ به سوالی در مورد احتمال فیلتر کلاب‌ هاوس اعلام کرد که بعید می‌داند برنامه‌ای برای فیلتر این شبکه وجود داشته باشد و تا کنون بحثی در این مورد مطرح نشده است.

به گزارش پیوست، استفاده از شبکه اجتماعی کلاب هاوس در هفته‌های اخیر در ایران بسیار داغ شده است. البته فعلا اپلیکیشن این شبکه اجتماعی در اختیار کاربران سیستم عامل ios قرار گرفته و به زودی نسخه اندروید آن، به گفته صاحبان این اپلیکیشن به زودی روانه بازار می‌شود. هرچند که برخی کاربران اندروید با استفاده از نسخه غیر اصل امکان استفاده از کلاب هاوس را دارند. در این پلتفرم افراد می‌توانند به‌طور زنده با یکدیگر صحبت کنند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. در این اپلیکیشن برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی تنها می‌توانید از صوت برای برقراری ارتباط استفاده کنید. نکته‌ای که به باور برخی کارشناسان جنبه «اجتماعی» شبکه‌های اجتماعی را پررنگ کرده است.

در کنار سرگرمی جدیدی که به تازگی کاربران در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اند، برخی کاربران ایرانی نگران شنود و ضبط مکالمات از طریق کلاب هاوس توسط برخی نهادها در کشور هستند. نگرانی که امروز یکی از حاضرین در گروهی در همین شبکه از وزیر ارتباطات به سوال گذاشت. محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به این سوال اعلام کرد که همواره صحبت‌های مطرح شده در این شبکه در یک فضای عمومی و آشکار انجام می‌شود، پس هرکسی می‌تواند مکالمات آن را روی گوشی خودش ضبط کند. او در پاسخ به این سوال که آیا نهادی این مکالمات را زیر نظر دارد یا برنامه‌ای برای فیلتر این شبکه وجود دارد گفت: «بعید می‌دانم برنامه‌ایکه برای فیلتر این شبکه وجود داشته باشد و تا به حال من نشنیده‌ام و چنین چیزی مطرح نشده است، ولی در مورد ضبط آن هم باید بگویم هر کسی که در این کلاب است می‌تواند صحبت‌های گروه‌ها را ضبط کند، یعنی بحث آزاد و آشکاری است چون صحبت‌ها در یک محیط عمومی اتفاق می‌افتد.» پیش از این نیز جهرمی با حضور در یکی از گروه‌های کلاب‌ هاوس گفته بود که انسداد سایت‌ها به سیاق گذشته منسوخ شده و دیگر با فیلتر و فیلترینگ نمی‌توان جلوی شکاف بین نسل‌ها را گرفت.

همچنین او در پاسخ یکی از حاضرین در گروه که اعلام کرد  این شبکه برای کاربران معمولی خطر خاصی ندارد توضیح داد که این شبکه برای هیچ‌کس خطری ندارد. جهرمی ادامه داد: «این شبکه برای هیچ‌کسی خطر ندارد، همه باید طبیعتا ادب را در هر فضایی رعایت کنند، چون جمع یک جمع عمومی است و احترام همدیگر را باید نگه دارند. حضور در این کلاب مانند مواجه در جلسات حضوری است.»

تخلفات از طریق ارزش افزوده همچنان در حال بررسی

در ادامه این گپ و گفت یکی از حاضران در این کلاب در مورد سامانه‌های هواداری (VAS) که در طول سالیان سال باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از طریق آن برای خودشان پول جمع‌آوری می‌کردند پرسید. براساس توضیحات این فرد در طول این سال‌ها چندین بار قراردادها بین اپراتورها و باشگاه‌ها فسخ شده ولی سامانه‌ها همچنان در حال کار هستند و ده‌ها میلیارد تومان به حساب سامانه‌ها ریخته شده، بدون اینکه پول به باشگاه داده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مورد توضیح داد که یک هیات بازرسی مسئول پیگیری این ماجرا است. جهرمی در این زمینه با اشاره به جلسه‌هایی که با مدیران استقلال و پرسپولیس داشته است گفت: «همان زمانی که مدیرعامل سابق پرسپولیس آقای رسول‌پناه بودند به همراه مدیرعامل استقلال جلسه‌ای در دفتر ما آمدند و چنین مطلبی را مطرح کردند. من هیات حسابرسی مشخص کردم. این هیات در حال بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم است.» او با اشاره به ناشفاف بودن مواردی در این بین توضیح داد: «یک ناشفافیت‌هایی در واسطه‌هایی که فی مابین باشگاه و اپراتورها قرار داشتند وجود داشته است. من نمی‌توانم بگویم خلافی اتفاق افتاده است چون برایش سند لازم است و هنوز این مستند در دستم نیست، مثل شما خیلی چیزها را شنیدم، می‌توانم بگویم فرایندهای غیرشفافی بوده است.» به گفته او حسابرسی که برای بررسی این موضوع گذاشته شده  مشغول حسابرسی است و طبیعتا بعد از پایان بررسی‌ها وزارت ارتباطات می‌تواند در این مورد اظهار نظر کند.

http://pvst.ir/9sg
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو