skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش ابرآروان از حملات گسترده هکرها تا ساعاتی دیگر منتشر خواهد شد

مدیرعامل آسیاتک: حمله به ابر آروان ارتباطی با آسیاتک ندارد

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۷ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

نیمه شب گذشته مدیرعامل ابر آروان در توییتی از حملات گسترده به زیرساخت پردازش ابری آروان در آسیاتک خبر داد و اعلام کرد برای جلوگیری از آسیب به دیتای مشتریان، موقت تمام دسترسی‌ها به این دیتاسنتر قطع شده است. این درحالی است که یوسفی‌زاده مدیرعامل آسیاتک، در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد: «مشکل به وجود آمده برای ابر آروان ارتباطی با دیتاسنتر آسیاتک ندارد.»

از سوی دیگر هستی شهریزفر، مدیر روابط‌عمومی ابر آروان در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد بازیابی اطلاعات در مراحل پایانی است و تا ساعاتی دیگر گزارش و جزئیات این حمله منتشر خواهد شد. او همچنین توضیح داد که در حال حاضر فقط سرویس رایانش ابری، آن هم فقط روی سرور آسیاتک در دسترس نیست و باقی سرویس‌ها ارتباطی با این زیرساخت نداشته و بدون مشکل کار می‌کنند.

پویا پیرحسینلو، مدیرعامل ابر آروان هم در توئیتر خود اعلام کرد به محض اطلاع از حمله در محل دیتاسنتر حاضر شده‌اند و در حال رفع مشکل هستند. او همچنین از کاربران ابر آروان خواسته تا برای جلوگیری از ایجاد مشکل در حذف اطلاعات، پلن‌های Disaster Recovery خود را فعال کنند.

توییت مدیرعامل ابر آروان درخصوص وقوع حمله به زیرساخت رایانش ابری آروان

در همین خصوص محمدعلی یوسفی‌زاده مدیرعامل آسیاتک اعلام کرد: «پس از حمله هکرها به ابر آروان به سرعت تیم پشتیبانی آسیاتک برای همراهی لازم با آنها با عنوان یکی از مشتریان مهم صورت گرفت تا هرچه سریع‌تر بتوانند مشکل را برطرف کنند و این همراهی و پشتیبانی را برای همه مشتریان داریم و خواهیم داشت.»

یوسفی‌زاده ادامه داد: «آسیاتک به عنوان تامین‌کننده و بزرگ‌ترین دیتاسنتر ایرانی مسئولیت حفظ و نگهداری زیرساخت‌های دیتاسنتر را برعهده دارد و حفظ و نگهداری و امنیت پلتفرم‌ها و خدمات آنها بر عهده خود مالکان آن‌هاست.»

با تمام اینها مدیرعامل ابر آروان هم اعلام کرده که حملات به سرویس ابری آنها به‌صورت هدفمند برای تخریب و حذف اطلاعات انجام شده است. او در این مورد گفت: «هیچ نشت اطلاعاتی از کاربران اتفاق نیافتاده است.» او ادامه داد: «اختلالات ۳ روز گذشته در زیرساخت IaaS، مرتبط با این موضوع بوده استو سرویس‌های CDN و DNS دارای شبکه‌ مستقل هستند و تحت تاثیر این رخداد قرار نگرفته‌اند.»

همچنین مدیرعامل آروان در آخرین اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد: «حدود ۹۰ درصد از اطلاعات سرورهای ابری، به کمک نسخه‌های پشتیبان بازیابی شد‌ه است. هم‌زمان در حال انجام عملیات Forensics و جلوگیری از بروز مجدد مشکل به هنگام برقراری سرویس هستیم.»

مدیر روابط‌عمومی آروان هم با اشاره به این که تنها سرویس رایانش ابری آروان روی دیتاسنتر آسیاتک با مشکل مواجه شده و به این دلیل که حملات برای آسیب رساندن به اطلاعات مشتریان بود ما مجبور به قطع کل ارتباطات با این دیتاسنتر شدیم تا اطلاعات مشتریان آسیب نبیند،افزود: «به محض اطلاع از حمله، توانستیم از وقوع حمله روی دیگر دیتاسنتر‌ها مانند مبین‌نت پیش‌گیری کنیم.»

او در پاسخ به این سوال که چه میزان دیتا آسیب دیده است، با اشاره به این که در مراحل پایانی Recovery هستند، گفت:‌ «تا زمانی که فرآیند بازیابی کامل نشود نمی‌توان در این مورد نظر قطعی داد؛ اما مشخصا حجم بسیار زیادی از اطلاعات هیچ آسیبی ندیده است.»

حمله هکر‌ها به زیرساخت ابری آروان تقریبا همزمان با انتشار گزارش سالانه این شرکت اتفاق اتفاده است. از همین رو از مدیر روابط‌عمومی ابر آروان در مورد این که آیا ارتباطی بین این دو اتفاق وجود دارد یا نه گفت: «ارتباطی بین این دو موضوع نیست؛ اما حمله از دفعات پیش گسترده‌تر و کاملا هدفمند بوده است.»

او در مورد این که منشا این حملات از داخل کشور بوده یا از خارج از کشور اعلام کرد:‌ «یک سری اطلاعات اولیه و یک سری حدسیات وجود دارد؛ اما هنوز نتوانستیم در این زمینه اطلاعات دقیق به دست بیاوریم.»

ابر آروان در حالی از برطرف شدن مشکل در ساعات آتی خبر می‌دهد که بسیاری از مشتریان این شرکت از روند پاسخگویی و همچنین مشکلات پیش آمده برای سرویس رایانش ابری آروان گله‌مند هستند و در صفحه مدیرعامل و همچنین صفحه ابر آروان در توییتر دست به اعتراض زده‌اند.

 

http://pvst.ir/9r1
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو