skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارمندان شرکت سفرهای علی‌بابا سهامدار می‌شوند

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۹ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

شرکت سفرهای علی‌بابا قصد دارد تا پایان سال ۹۹ به تمامی پرسنل خود بخشی از سهام این استارت‌آپ را در قالب سهام تشویقی تخصیص دهد.

به گزارش پیوست، سهام تشویقی (ESOP) یا سهام کارمندان طرحی است که در آن شرکت بخشی از سهام خود را به کارمندان خود اختصاص می‌دهد. شرکت سفرهای علی‌بابا نیز در حال حاضر در حال عقد قرارداد سهام تشویقی با همکارانش است و تا پایان سال ۹۹ پرسنل علی‌بابا صاحب بخشی از سهام این شرکت می‌شوند.

نیما قاضی، هم‌بنیانگذار گروه علی‌بابا و مدیرعامل شرکت سفرهای علی‌بابا درمورد چرایی تخصیص سهام به کارمندان خود به پیوست گفت: «در علی بابا مبنا براین است که افراد هستند که شرکت را بزرگ و ثروت تولید می‌کنند. در یکسال اخیر با وجود کرونا شرکت چند ماه فروش خود را از دست داد،در دوره کوتاهی مجبور شدیم با مبالغ بسیاری هزینه بلیط‌ها را استرداد کنیم. بسیاری پیش‌بینی کرده بودند که شرکت با مشکلات شدید مالی مواجه شود یا مانند برخی از شرکت‌ها سهام خود را با پایین‌ترین قیمت به سهامدار بفروشد؛ اما در این شرایط علی بابا راه برعکس را در پیش گرفت و به پرسنل خود تکیه کرد.»

او ادامه داد: «در این شرایط convertible loan (وام قابل تبدیل به سهام) را اجرایی کردیم. حتما شنیدید که در برخی شرکت‌ها پرسنل شرکت‌ها داوطلبانه بخشی از حقوق خود را کمتر دریافت می‌کنند تا نیروی کمتری تعدیل شوند. ابتدای سال طرحی را اجرا کردیم و همکارانمان با تخفیف خیلی بالا بخشی از حقوق ماهانه خود را به عنوان قسط پرداخت می‌کردند و سهام می‌گرفتند. در آن طرح ۲ درصد سهام شرکت واگذار شد و بیش از ۲۵۰ نفر از همکاران در این طرح شرکت کردند.»

به گفته قاضی طرح کنونی با نگاه به آینده است و مدیران علی‌بابا براساس قولی که به همکاران خود داده بودند مبنی براینکه همه آنها سهامدار می‌شوند، این طرح را تعریف کردند. او همچنین بیان کرد: «به جای اتکا کردن به منابع مالی و سرمایه‌گذار، روی نیروی انسانی اتکا کردیم. این طرح و طرح‌های مشابه همه از نگاه مجید حسینی نژاد، بنیانگذار علی‌بابا نشات می‌گیرد. چون او معتقد است که آدم‌ها هستند که ثروت را تولید می‌کنند.»

نیما قاضی، هم‌بنیانگذار گروه علی‌بابا و مدیرعامل شرکت سفرهای علی‌بابا

او با بیان اینکه هم‌اکنون در طرح جدید حدود ۸ درصد از سهام کل شرکت در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد، گفت: «البته این سهام براساس رتبه‌بندی که الگوریتم‌های خاص خود را دارند به همکاران تعلق می‌گیرد.»

قاضی در پاسخ به این سوال که پس از دریافت سهام، تکلیف نیرویی که می‌خواهد از مجموعه خارج شود،چه می‌شود، بیان کرد: «واگذاری سهام در ازای یک تعهد چهار ساله‌ است.این موضوع یک کلیف (cliff) دو ساله دارد. کلیف یعنی از زمانی که فرد وارد شرکت شده است، ۲ سال باید بگذرد. هرفردی که دوره کلیف آن گذشته باشد، سهام خود را ماه به ماه دریافت می‌کند.یعنی همکارانی که بیش از ۲ سال با شرکت همکاری داشتند، از روز اول در این شرکت سهامدار می‌شوند.بنابراین وقتی از شرکت جدا شوند، این سهام را دارند. افرادی که دو سال از همکاریشان با شرکت نگذشته است،هروقت به دو سال برسند سهام کل دوره‌ای که در شرکت بودند را دریافت می‌کنند.»به گفته قاضی برای خرید و فروش سهام سازوکار داخلی تعریف کردند که به زودی درمورد جزئیات آن اطلاع‌رسانی می‌کنند.

براساس اعلام علی‌بابا همچنین افرادی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک سهام خود شده باشند امکان خرید و فروش سهم خود بر اساس ارزش‌گذاری دوره‌‌ای که توسط منابع معتبر بین‌المللی انجام می‌شود را خواهند داشت. همچین سهام تشویقی علی‌بابا به افرادی که از این پس جذب این مجموعه شوند هم تعلق خواهد گرفت. قاضی در مورد منبع معتبر بین‌المللی که ارزش‌گذاری دوره‌ای را انجام می‌دهد نیز گفت: «پیش از این بانک سرمایه‌گذاری سوئدی pareto سه تا چهار نوبت ارزش‌گذاری شرکت ما را انجام داده است و پس از آن دیگر این کار را انجام نداد. حالا باید برنامه‌ریزی کنیم که در آینده با چه شرکت معتبر بین‌المللی فعالیت کنیم.»

او همچنین از ارزش‌گذاری این شرکت توسط شرکت‌های ایرانی خبر داد و بیان کرد: «حداقل سه شرکت داخلی پیشتر ارزش‌گذاری را برای ما انجام دادند. یکی از آنها شرکت لوتوس بود که یک دوره برای ما ارزش‌گذاری کردند. شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری ترنج هم چندین نوبت شرکت علی‌بابا را ارزش‌گذاری کرد.»

او در ادامه صحبت‌های خود به آماده‌سازی شرکت علی بابا برای ورود به بورس در سال آینده اشاره و گفت: «قصد داریم سال ۱۴۰۰ وارد بورس شویم. تنها باید روال‌های داخی را براساس آنچه که سازمان بورس مدنظر دارد، مطابقت دهیم که تاکنون اقدامات لازم انجام شده است و سال آینده برای ورود به بورس اقدام می‌کنیم.» قاضی در ادامه درمورد اینکه پس از ورود به بورس تکلیف سهام کارمندان چه می‌شود، بیان کرد که چنین تعریف کردند تا در لحظه ورود به بورس هرکدام از همکاران که سهام‌دار هستند، سهامشان به سهام شرکت بورسی تبدیل شود.

http://pvst.ir/9gx
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو