skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

«نصرفراگیر» برنامه‌های خود برای حضور در ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را اعلام کرد

تحریریه پیوست

۸ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۹

«نصرفراگیر» که پیش از این با نام «فراگیر» اعلام موجودیت کرده بود، به عنوان یکی از گروه‌های حاضر در ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای  برنامه‌های خود را اعلام کرد. «نصرفراگیر» برنامه خود را با توجه به سه اتفاق بزرگی که هم‌اکنون جامعه ایران درگیر آن است تنظیم کرده است: تحریم، تورم و انتخابات آینده ریاست‌ جمهوری. در بیانیه منتشر شده از سوی گروه نصرفراگیر اعلام شده که در صورت پیروزی در این دور از انتخابات برنامه‌های مختلفی از بازمهندسی سازمان نصر تا ترویج نوآوری باز و نجات کسب‌وکارها از شرایط التهاب‌آوری اقتصادی و حل مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی که برای سال‌های سال گریبان‌گیر کسب‌وکارها بوده را پیگیری کند. پیش از این گروه هم‌آفرینی صنفی نیز در دو بیانیه کلیاتی از اهداف خود برای حضور در ششمین انتخابات هیات مدیره سازمان نظام صفنی اعلام کرده بود.

به گزارش پیوست، هرچند هنوز نام افراد حاضر در لیست «نصر فراگیر» و «هم‌آفرینی صنفی» دو گروهی قرار است تاکنون در انتخابات با یکدیگر رقابت کنند، هنوز رسما منتشر نشده اما آنطور که سرلیست این گروه یعنی آزاد معروفی می‌گوید شاکله افراد این لیست همانی است که پیوست پیش از این منتشر کرده و وبا تغییر چندانی روبه‌رو نخواهد بود. آنطور که معروفی می‌گوید لیست نهایی ابتدا هفته جاری و با اتمام زمان نهایی تکمیل مدارک ثبت‌نام‌کنندگان در این انتخابات اعلام خواهد شد.

با این حال «نصرفراگیر» با توجه به سه اتفاق اصلی در کشور یعنی تحریم‌های بی‌سابقه و فلج‌کننده، پاندمی کرونا و تغییرات جدی سبک زندگی مردم و در نهایت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت در سال آینده برنامه‌ها و رویکرد‌های خود برای حضور در ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را تدوین کرده است.

نگرش‌ها و اهداف

در ابتدا با نگاهی به وضعیت کلی صنعت ICT «نصرفراگیر» اعلام کرده است که در دوره آتی باید از میان انبوده مسایل، چالش‌ها و فرصت‌ها، بر اولویت‌ها و فوریت‌ها متمرکز شد. براین اساس نصر فراگیر قرار سه سیاست اصلی را در دوره آتی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پیگیری کند. این سه اصل شامل تمرکز بر رفع موانع تداوم و توسعه کسب‌وکار در گلوگاه قانونی، اجرایی و نظارتی، مبارزه با انحصار و حمایت از بخش خصوصی واقعی و مطالبه‌گری سازنده و بی‌قید و شرط با حاکمیت است.

 «نصرفراگیر» اعلام کرده است: اگر شانس برنده شدن در ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای را داشته باشد می‌خواهد در قدم اول به افزایش تاب‌آوری مالی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در مقابل تحریم، تورم و کرونا کمک کند. برای رسیدن به این هدف هم هدایت و تجمیع منابع مالی دولتی، نظام بانکی و بازار سرمایه در نظر گرفته شده است.

در دروه‌های گذشته سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تلاش‌های زیاندی برای از بین بردن قوانین دست‌وپاگیر مالیاتی و بیمه‌ای در نظر گرفته شد که در نهایت آنطور که اعضای سازمان هم انتظار داشتند این برنامه‌ها باعث از بین بردن مشکلات این حوزه نشد. حالا لیست «نصرفراگیر» هم به مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی اشاره کرده که در شرایط کرونا و دورکاری به واسطه شیوع کرونا پیچیده‌تر هم شده است. در این زمینه در نصرفراگیر باور دارد که «صنف مستقل و برآمده از دل بخش خصوصی واقعی که البته وامدار نهادهای حاکمیتی و انحصارطلب نباشد می‌تواند صدای رسا و مطالبه‌گر بی‌قید و شرط اعضا برای خاتمه دادن به بساط مخرب فرایندها و رویه‌های ناکارآمد رسوب کرده در محیط کسب و کارها با رویکرد مقررات‌زدایی و خودتنظیم‌گری زیست‌بوم فاوا باشد.»

در قدم بعدی نصرفراگیر به نقش بی‌بدیل فاوا در بنا نهادن اقتصاد دانش‌بنیان کشور اشاره کرده است. با این حال نصرفراگیر یادآور شده که انحصار، رانت و سلطه‌گری برخی شرکت‌های حاکمیتی حتی در عرصه‌های غیرحاکمیتی، راه را بر حرکت‌های نوآورانه معدود شرکت‌های خلاق و توان‌مند دشوار کرده است. به باور گروه نصرفراگیر در همین مرحله است که که صنف می‌تواند نقشی تاریخی ایفا کند و ترجمان دو طرف برای تحقق تحول دیجیتال در تن رنجور صنایع کشور باشد.

در ادامه نصرفراگیر با اشاره به تغییرات در سال آینده به واسطه برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری اعلام کرده است که مطالبه‌ی فعالانه‌ی نصر از دولت جدید در جانمایی اولویت‌ها و فوریت‌های صنفی در برنامه‌های وزرای آتی صمت و فاوا و مشارکت فعال در تدوین برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی هفتم توسعه جمهوری اسلامی، تنها بخشی کوچک از ماموریت بزرگ نصر در سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

از سوی دیگر همراهی و مطالبه‌گری از مجلس شورای اسلامی، تلاش برای عضویت نماینده‌ی نصر در شورای‌عالی فضای مجازی و در نهایت تعامل با دادستانی فضای مجازی قوه قضائیه، ضابطان قضایی پلیس فتا و مراکز افتا، برای ایجاد نظام حقوقی و داوری تخصصی و ایفای هرچه بهتر نقش‌های تصمیم‌سازی، سیاست‌گذاری و نظارتی صنف، از مهم‌ترین اولویت‌های فهرست نصرفراگیر در حوزه مطالبه‌ی سازنده با حاکمیت اعلام شده است.

اولویت و برنامه‌ها

درنهایت برای رسیدن به این اهداف گروه «نصرفراگیر» ۷ تعهد مشخص را برای خود در صورت برنده شده در ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نظر گرفته است:

  1. اقدام عاجل برای افزایش تاب‌آوری مالی
  2.  مطالبه‌گری بی‌قید و شرط
  3.  انحصارستیزی و رقابت‌پذیری
  4. مقررات‌زدایی و خودتنظیم‌گری
  5.  بازمهندسی سازمان نصر
  6.  ایجاد نظام حقوقی و داوری تخصصی
  7. ترویج نوآوری باز

با توجه به این سرفصل‌ها هم «نصرفراگیر» مجموعه برنامه‌هایی برای رسیدن به اهداف خود در نظر گرفته است. برای نمونه  «نصرفراگیر» برای افزاش‌ تاب‌‌آوری مالی کسب‌وکارهای فاوا آن هم در این شرایط سخت جامعه تصمیم به ایجاد فوری ستاد تاب‌آوری مالی در سازمان برای تمهید راهکارهای مساهدت به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده  گرفته است. تعامل اثربخش با سازمان‌هایی بازرسی، بیمه‌ای، مالیاتی، بانک مرکزی،‌ سازمان بورس، تعامل با نهادهای حاکمیتی از جمله شورای عالی فضای مجازی و … از جمله راهکار‌هایی است که «نصرفراگیر» برای رسیدن به اهداف خود در این برنامه در نظر گرفته است.

شاید یکی از برنامه‌های جالب «نصرفراگیر» مربوط به بازمهندسی سازمان نصر باشد. در این زمینه «نصرفراگیر» تصمیم دارد به پیگیری تصویب و عملیاتی‌سازی طرح ایجاد سازمان نظام مهندسی فاوا (نمافا) اولین قدم در این زمینه را بردارد. افزایش مشارکت  اعضا و حیطه اختیارات از طریق بازنگری در اساسنامه، تنوع‌بخش و افزایش منابع درآمدی، بهبود تصویر سازمان در افکار عمومی، تقویت دبیرخانه سازمان، افزایش خدمات ارائه شده به اعضا در زمینه بیمه تکمیلی، مشاور صنفی و حقوقی، استفاده از ظرفیت‌ نهادهای صنفی و حرفه‌ای موجود و اجتناب از موازی‌کاری از دیگر فعالیت‌هایی خواهد بود که قرار است «نصرفراگیر» در صورت پیروزی در این دور از انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای بازمهندسی سازمان نصر انجام دهد.

توجه به توسعه نظام حقوقی و داوری تخصصی از دیگر برنامه‌هایی است که «نصرفراگیر» در نظر گرفته که به نظر می‌رسد این بخش از برنامه بی‌ارتباط با افزایش مشکلات حقوقی و قانونی کسب‌وکارها با نهادهای مختلف در چند سال گذشته نباشد. در این زمینه «نصرفراگیر» تصمیم دارد در تعامل با قوه‌قضائیه و دیگر نهادها تلاش خود برای پذیرش شورای انتظامی و مرکز داوری سازمان نصر به عنوان بازوهای تخصصی داوری حوزه فاوادر این نهادها را به کار بگیرد. تعامل با کانون کارشناسان دادگستری، فعال‌سازی واحد حقوقی و بین‌الملل، همکاری در تدوین مجموعه استانداردهای ملی و بین‌المللی، تعامل با نیروی انتظامی و … از دیگر فعالیت‌هایی است که نصرفراگیر قرارر است برای رسیدن به این برنامه خود انجام دهد.

در پایان «نصرفراگیر» تاکید کرده که  این برنامه‌ در نظر گرفته شده  حاصل هم‌اندیشی و کارشناسی اعضای حاضر در فهرست اولیه نصرفراگیر است که با تکمیل فهرست، ویرایش نهایی اصول بنیادین، ارزش ها، برنامه‌ها و اولویت‌ها، تقدیم فعالان و علاقمندان زیست‌بوم فاوای کشور خواهد شد.

ششمین انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ۲۹ آبان ماه و به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.

برای مطالعه متن کامل برنامه‌های لیست نصر فراگیر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

برنامه‌های نصر فراگیر برای انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

http://pvst.ir/8vz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو