skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هزینه تراکنش‌های بیت‌کوین افزایش قابل توجهی یافت

۴ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

چند سال از آخرین باری که هزینه تراکنش بیتکوین به این سرعت افزایش یافت گذشته است. آیا این موضوع نشانه خوبی است؟

هزینه تراکنش‌های بیت‌کوین روز پنجشنبه به بیشترین مقدار خود از میانه آگوست رسیده است و سرعت افزایش هزینه‌ها از جولای ۲۰۱۸ به این میزان نبوده است. این افزایش سریع هزینه که تنها در چهار روز باعث افزایش ۲۳۱ درصدی هزینه تراکنش‌ها شد را شاید بتوان ناشی از افزایش قیمت بیتکوین در هفته گذشته دانست.

چندی پیش خبرهایی از مذاکرات در واشنگتن برای ارائه یک کمک دولتی دیگر به شهروندان آمریکا منتشر شد و تحلیلگران معتقد بودند که این خبر باعث افزایش قیمت بیت‌کوین و شکست مقاومت ۱۲ هزار دلاری خواهد شد. حالا با گذشت تقریبا دو هفته از انتشار این خبر و با وجود اینکه هنوز این بسته حمایتی به واقعیت تبدیل نشده است قیمت بیت‌کوین علاوه بر شکست مقاومت ۱۲ هزار دلاری خود از مرز ۱۳ هزار دلار نیز عبور کرده است.

بیتکوین و بازار بورس نیویورک به واسطه بسته حمایتی پیشین دولت آمریکا روزهای سبزی را سپری کردند و این موضوع باعث شد که حتی در دوران بحران ناشی از کووید-۱۹ نیز بازارهای سهامی و همچین رمزارزها روزهای خوبی را سپری کنند. بسته‌های حمایتی دولتی یکی از راه‌های حمالت دولت از مردم محسوب می‌شود و پاندمی کووید-۱۹ باعث اوج گرفتن حمایت دولتی نه تنها در آمریکا بلکه در سطح جهان شد. تا ماه سپتامبر ۲۰۲۰ ارزش بسته‌های حمایتی دولت در کشور‌های بزرگ به ۱۰ تریلیون دلار یا ۷ درصد از تولید ناخالص جهان رسید. بسیاری از مردم به خصوص در کشور‌های ثروتمند از کمک‌های دولتی و بسته‌های حمایتی برای مخارج فوری خود استفاده نمی‌کنند و نسبت به مخارج در زمان بحران رویکردی محافظه کارانه تر دارند. برای مثال میزان پس انداز در بین شهروندان آمریکایی به واسطه بحران از ۷ درصد به ۱۵ درصد رسیده است. یکی از راه‌های رایج پس انداز و حفظ ارزش پول سرمایه‌گذاری در بورس و البته خریدرمزارز‌ است.

بررسی‌ها نشان داده است که مردم از بیت‌کوین عمدتا به عنوان یک دارایی و برای کسب سود استفاده می‌کنند و با وجود اینکه رمزارزها قرار بود جایگزینی برای ارز رایج باشند اما هنوز کاربرد چندانی در حوزه پرداخت ندارند. یکی از مشکلات مهمی که باعث شده تا استفاده از بیت‌کوین به عنوان روش پرداخت محدود شود را می‌توان هزینه تراکنش بالای آن دانست که عملا استفاده از آن را برای خریدهای کوچک و روزمره غیرممکن کرده است. البته که تلاش‌هایی برای رفع این مشکل و کاهش زمان تراکنش‌ها انجام گرفته است اما هنوز هیچ‌کدام از راه‌حل‌ها تا به امروز قادر به رفع مشکل نبوده و هرکدام کاستی‌هایی دارند که باعث شده استقبال چندانی از این روش‌ها را شاهد نباشیم.

حالا پس از مدت‌ها این مشکل همیشگی بیت‌کوین شدت گرفته است. روز پنجشنبه میانگین هزینه پردازش یک تراکنش در بلاکچین بیت‌کوین به ۶.۳ دلار رسید؛ این مقدار بیشترین هزینه تراکنش از ۶ آگوست محسوب می‌شود. البته از دیروز شاهد کاهش تدریجی هزینه تراکنش هستیم که میانگین هزینه تراکنش را به ۵.۷ دلار رساند.

یکشنبه گذشته میانگین هزینه هر تراکنش در بلاکچین بیت‌کوین ۱.۹ دلار بود. این افزایش ۴.۴ دلاری در بازه یک هفته‌ای سریع‌ترین و شدیدترین افزایش هزینه از تابستان ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. هزینه تراکنش بیت‌کوین زمانی افزایش پیدا می‌کند که فعالیت در بلاکچین بیت‌کوین زیاد شود. این هزینه‌ تراکنش به ماینر‌های بیت‌کوین پرداخت خواهد شد.

بنابراین هرگاه میزان تقاضا برای پردازش از قدرت پردازش ماینر‌ها بیشتر شود، هزینه تراکنش افزایش پیدا می‌کند زیرا ماینرها در واقع قیمت تراکنش‌ها را ملاکی برای اولویت بندی آنها می‌دانند.

افزایش قیمت بیت‌کوین با افزایش فعالیت و تراکنش در بلاکچین بیت‌کوین رابطه مستقیم دارد. هرگاه قیمت افزایش پیدا می‌کنند عده زیادی برای همراهی و سود از این افزایش قیمت به خرید آن روی می‌آورند و بسیاری نیز که در قیمت پایین بیتکوین را خریداری کرده‌اند تصمیم به فروش و استخراج سرمایه و سود خود می‌کنند. ماینر‌ها در این شرایط همچون دلال‌های بازار زمانی که تقاضا برای قدرت پردازشی آنها افزایش پیدا می‌کند قیمت را بالا برده و به کسانی که حاضرند پول بیشتری پرداخت کنند خدمات و سرعت بیشتری ارائه خواهند داد.

http://pvst.ir/8tw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو