skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بازار سهام چه تاثیری روی قیمت بیت‌کوین خواهد داشت

تحریریه پیوست

۳ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تنهای چیزی که امروزه بازار‌های سهام را هدایت می‌کند نقدینگی است. یعنی دارایی‌ها تنها براساس جذب، حرکت و توزیع پول قدیمی و جدید هدایت می‌شوند. ارزش‌گذاری حداقل تا مدتی به جریان پول بستگی دارد و در جایی که جریان پولی در کار نباشد ارزش سقوط می‌کند. تمامی بازار‌ها از طلا گرفته تا بیتکوین یا سهام در حال حاضر همین وضعیت را دارند.

به گزارش پیوست به نقل از فوربز، جریان پول در دوران کرونا و به دلیل تزریق نقدینگی از سوی دولت‌ها شدت گرفته است و این حجم از پول و اعتبار، بازار را حفظ کرده است. با پایان برنامه‌های حمایتی شرایط در حال حاضر به شکلی متزلزل درآمده و بسته‌های حمایتی آمریکا و برنامه‌ریزی آن تا حدی بازیچه انتخابات پیش‌ رو شده است.

همین امر موجب بروز نگرانی‌هایی شده است، بازارهای سهامی در صورت سقوط همه چیز را با خود به زیر خواهند کشید. حفظ حاشیه امن مالی یا همان اصطلاح مارجین در بازار‌های سهامی سرمایه گذاران را وادار می‌کند تا دارایی‌های فرعی خود را برای حمایت از سرمایه اصلی نقد کنند از همین رو ارزش بسیاری چیز‌ها که به ظاهر ارتباطی با بازار سهام نیز ندارند سقوط خواهد کرد. درنتیجه بیت‌کوین، طلا و احتمالا سایر بازارها قربانی حمایت از دارایی‌های مهم خواهند شد. این فرایند ممکن است به سقوط آزادی در ارزش این دارایی‌ها منتهی شود. در حال حاضر تنها تزریق پول از سوی دولت است که مانع از روند نزولی شده است.

این تزریق نقدینگی به بازار‌های سهام آنچنان که تصور می‌شود خوشایند نخواهد بود. درنتیجه بسته‌های حمایت نقدی دولت آمریکا در دوران کرونا، بورس نیویورک در عین بحرانی که جهان را فرا گرفته است روندی رو به رشد را تجربه کرد. البته طبیعی است که برخی شرکت‌های خلاق و خصوصا شرکت‌های حوزه دیجیتال در این دوره شاهد رشد باشند اما آنچه تحلیلگران بازار را نگران کرده است رشد بیش از حد و غیرمنطقی بخش تکنولوژی در بحران کرونا است.

برای مثال یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در دوران بحران و قرنطینه را می‌توان شرکت آمازون دانست. آمازون تنها در سال ۲۰۲۰ چیزی بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار به سرمایه بازار خود افزوده است و سهام این شرکت رشدی ۶۰ درصدی  را نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۰ تجربه کرده است. با این همه ماه سپتامبر برخلاف ماه‌های گذشته چندان برای آمازون مطلوب نبود و شاهد شروع روندی نزولی در ارزش سهامش بودیم. شاید این موضوع را بتوان ناشی از اصلاح قیمت بازار و در واقع خالی شدن باد حبابی دانست که در سال ۲۰۲۰ برای آمازون و البته بسیاری شرکت‌های دیگر در نتیجه تزریق نقدینگی شکل گرفته است.

همانطور که گفتیم این جریان صعودی تنها محدود به شرکت آمازون نبود. شاخص نزدک (Nasdaq) آمریکا در این دوره روند صعودی داشته است؛ این شاخص که بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ سهم را در خود جای داده است، سهام مربوط به شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی و اینترنت را دنبال می‌کند، از این رو نزدک را می‌توان شاخص مناسبی برای سنجش بازار کلی شرکت‌های تکنولوژی دانست. به عقیده تحلیلگران بازار روند صعودی این شاخص در دوران بحران اقتصادی ناشی از کرونا را نمی‌توان یک جریان معقول دانست و حباب شکل گرفته در بخش شرکت‌های تکنولوژی در این شاخص نمود پیدا کرده است.

با این تفاسیر با قطع حمایت‌های نقدی از سوی دولت و کاهش نقدینگی، بازارها به سمت اصلاح قیمت یا حتی سقوط پیش خواهند رفت. در شرایط فعلی به نظر می‌رسد قیمت‌ها بسیار بالا هستند. ارزش‌گذاری‌ها برای بخش تکنولوژی سر به فلک کشیده است و انتخابات پیش رو نیز نگرانی‌هایی جدی را ایجاد کرده است.

این شرایط یعنی عدم تزریق نقدینگی و سقوط بازار‌های سهامی، روند نزولی را در کوتاه مدت برای بیتکوین به همراه خواهد داشت.  در این شرایط شما می‌توانید از طریق معامله و بواسطه نوسان قیمت کسب سود کنید یا آنچه دارید را برای بلند مدت ذخیره کنید و اصلاح قیمت را پشت سر بگذارید.

اما احتمال یک روند صعودی نیز وجود دارد که البته وابسته به عدم سقوط بازار سهام است. سختی شبکه استخراج بیت‌کوین در طول چند ماه گذشته با افزایش قدرت استخراج ۱۰ درصد بیشتر شده است.

سختی برابر است با قیمت. هرچه رسیدن به سکه‌ها دشوارتر باشد، آنها ارزشمندتر خواهند بود. همین منطق است که باعث می‌شود با وجود افزایش هزینه تراکنش‌ها در اتریوم قیمت این رمز‌ارز نیز افزایش پیدا کند. برخلاف سیستم رایج اثبات سهم، سیستم اثبات کار ارزش خود را براساس کاری که برای به دست آوردن یک سکه نیاز است تعیین می‌کند. با اینکه سیستم اثبات سهم به گونه‌ای رعیت و اربابی به ثروتمندان پاداش بیشتری می‌دهد، سیستم اثبات کار برای سخت‌کوشی و باهوشی ارزش قائل است. درنتیجه فعالیت بیشتر مساوی است با بیت‌کوین بیشتر و سرمایه گذاری ساده و بدون کار باعث سود چندانی نخواهد شد. افزایش دشواری با افزایش ارزش برابر است.

در این شرایط تکلیف سرمایه‌گذار چیست؟ به نظر می‌رسد بهترین کار حفظ بیت‌کوین‌های فعلی و خرید در زمان کاهش قیمت است. این روش، رایج‌ترین روش برای کسب درآمد در بازاری است که از لحاظ استراتژیک روند صعودی دارد. هرکجا که پس از طی شدن اوج قیمت روند نزولی شکل می‌گیرد با اینکه نمی‌توان رکود را پیش بینی کرد اما در هنگام مشاهده سقوط می‌توانید اقدام به خرید کنید.

اگر بازار سهام سقوط کند بیت‌کوین احتمالا تا چندین هفته در برابر فشار وارده مقاومت خواهد کرد. اما اگر در این دوره شما بیت‌کوین خود را بفروشید و قیمت سقوط نکند، ممکن است در چشم به هم زدنی قیمت ۲ هزار دلار افزایش یابد و دیگر شانس خرید نداشته باشید.

بیت‌کوین در طولانی مدت بسیار گران خواهد شد اما نمی‌توان تمامی پستی و بلندی‌های این مسیر را پیش‌بینی کرد. آنچه مسلم است روند صعودی در طولانی مدت است. شاید کار دشواری باشد که بخرید و نگهدارید و خرید خود را زمانی انجام دهید که قیمت به حداقل رسیده است. اما اگر در زمان حداقل قیمت حاضر به خرید نباشید برای سختی‌های بازار آماده نیستید.

منبع: forbes

http://pvst.ir/8p3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو