skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کسب‌و‌کار

تحریریه پیوست

با وجود حذف چیلیوری از بازار سفارش آنلاین غذا:

دیوان عدالت رای شورای رقابت بر انحصارطلبی اسنپ‌ فود را باطل کرد

تحریریه پیوست

۲۲ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ آبان ۱۴۰۰

یک سال بعد از رای شورای رقابت برای توقف انحصار اسنپ ‌فود در بازار ارائه خدمات آنلاین غذا که به دنبال شکایت چیلیوری اتفاق افتاده بود، حالا دیوان عدالت اداری این رای را باطل کرده است. رد شدن انحصارطبی اسنپ فود از سوی دیوان عدالت اداری در حالی اتفاق می‌‌افتد که انتهای سال گذشته چیلیوری در اطلاعیه‌ای از پایان کار خود در بازار  آنلاین سفارش غذا خبر داد. در این اطلاعیه توقف کار چیلیوری علاوه بر شیوع کرونا، ادامه دار بودن حرکت‌های انحصارطبی اسنپ ‌فود اعلام شده بود.

به گزارش پیوست، ۲۲ مهر ماه سال گذشته شورای رقابت با اکثریت آرا اقدام اسنپ‌فود در بازار ارائه خدمات آنلاین غذا را در بخش‌هایی مصداق ایجاد انحصار دانسته بود و همچنین این شرکت را محکوم به پرداخت یک میلیارد ریال جریمه نقدی کره بود. در ادامه هم در بهمن ماه سال گذشته شورای رقابت تجدید نظر خواهی اسنپ فود در پرونده شکایت چیلیوری از این شرکت را وارد ندانست و در رای نهایی خود علیه اسنپ فود رای داد.

حالا با وجود اینکه دیگر رقیبی به نام چیلیوری در بازار سفارش آنلاین غذا نیست، دیوان عدالت اداری رای شورای رقابت در مورد انحصارطلبی اسنپ‌فود را باطل کرده است. به نظر می‌رسد در حالی که مدارک ارائه شده توسط چیلیوری به شورای رقابت برای محکوم کرد اسنپ ‌فود مبنی‌ بر ایجاد انحصارش در این بخش از بازار کافی بوده، این مدارک از دید دیوان عدالت اداری قابل استناد نبوده است؛ چرا که این دیوان تصمیم شورای رقابت را به دلیل عدم وجود مدارک و مستندات لازم برای اثبات اتهام‌ مذکور وارد ندانسته است.

در این زمینه و براساس گزارش روابط عمومی اسنپ ‌فود در حکم دیوان عدالت اداری آمده است:«…طرف شکایت صرفا با توسل به اظهارات کلی و بدون ارائه مدارک و اسناد مثبت وقوع تخلف از سوی خواهان، مبادرت به صدور حکم نموده و هیچگونه مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد، لذا رای صادره واجد ایرادات شکلی و ماهوی موثر است.»

سال گذشته انتشار رای شورای رقابت مبنی بر انحصارطبی اسنپ ‌فود و پیروزی چیلیوری براساس این رای در حالی اتفاق افتاد که همان زمان مدیران اسنپ‌ فود اعلام کرده‌ بودند که نزدیک به ۹۵ درصد از بازار آنلاین سفارش غذار را در اختیار دارند.

علیرضا صادقیان، مدیرعامل چیلیوری بعد از پیروزی در پرونده شکایت از اسنپ‌فود در گفت‌گو با پیوست اعلام کرده بود: «در دوران انحصاری که اسنپ‌فود در بازار سفارش آنلاین غذا ایجاد کرده بود که مورد تایید مراجع قانونی هم قرار گرفت، این شرکت توانست بیش از ۲ سال سهم بازاری که پیش روی ما بود را با حرکت‌های انحصاری در اختیار خود بگیرد. جالا با نهایی شدن رای شورای رقابت و پایان انحصار اسنپ‌فود ما محق هستیم که خسارتی که در این سالها به ما وارد شده است را از این شرکت دریافت کنیم.»

در نهایت پس از این رای و در حالی که  چیلیوری با ادغام ریحون در این شرکت در تلاش برای یک پوست‌اندازی جدی در بازار سفارش آنلاین غذا بود، شیوع کرونا باعث شد تا مدیران این پلتفرم تصمیم به پایان کار خود بگیرند. در اطلاعیه‌ای که سال گذشته چیلیوری در مورد پایان فعالیت خود منتشر کرد، یکی از دلایل این تصمیم علاوه بر شیوع کرونا ادامه انحصارطلبی اسنپ‌فود ذکر شده بود: «در دوسال گذشته چیلیوری بخش بزرگی از انرژی  هزینه خود را به جای تمرکز روی کسب‌‌وکار صرف خنثی‌سازی اقدامات انحصارگرایانه رقیب کرد که با رقابت ناسالم خود جلوی همکاری رستورانها با چیلیوری را می‌گرفت. این انحصار‌طلبی با شکایت چیلیوری در شورای رقابت محکوم شد؛ اما متاسفانه به دلیل نبود رگولاتور و شرایط رقابتی سالم، این روش انحصارگرایانه حتی در این شرایط بحرانی هفته‌های اخیر نیز ادامه داشته است.»

http://pvst.ir/8sf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو