skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تام تائولی نویسنده میهمان

اسنوفلیک و درس‌های ارزشمندش برای کارآفرینان

نمی‌توان با یک چاقو به میدان جنگ با اسلحه رفت

تام تائولی
نویسنده میهمان

۳۰ شهریور ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

وقتی سال پیش فرانک سلوتمن، مدیرعامل شرکت اسنوفلیک را که تازه یک ماه از استخدامش در این شرکت می‌گذشت در کنفرانس اسنوفلیک (Snowflake) دیدم به من گفت: «وقتی برای اولین بار با اسنوفلیک مواجه شدم، نمی‌توانستم باور  کنم که این شرکت به چه چیز بزرگی تبدیل خواهد شد.»

به گزارش پیوست به نقل از فوربز، این گفته کسی است که خودش پیش از آنکه وارد شرکت اسنوفلیک شود، مدیرعامل دو شرکت بزرگ تکنولوژی دیگر نیز بوده است. او شرکت دیتا دومین (Data Domain) را در به مناقصه عمومی برد و پس از چندی آنرا به قیمت۲/۴ میلیارد دلار به EMC فروخت. پس از آن او اداره شرکت سرویس‌ناو (ServiceNow) را برعهده گرفت و درآمد این شرکت را از ۱۰۰ میلیون دلار به ۱/۴ میلیارد دلار رساند و آنرا عرضه عمومی کرد. سرمایه بازار این شرکت در حال حاضر به ۸۶  میلیارد دلار رسیده است.

با وجود تمامی فعالیت‌هایی که انجام داده است؛ اما مهمترین پست مدیریتی سلوتمن شرکت اسنوفلیک است. این شرکت همین هفته در عرضه عمومی ۳/۳۶ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد، این رقم بزرگترین عرضه عمومی یک شرکت نرم‌افزاری است، و ارزش بازار آن به حدود ۷۰ میلیارد دلار رسید. در اولین روز معامله قیمت سهام این شرکت ۱۱۱ درصد رشد کرد.

شرکت اسنوفلیک از نوآوران عرصه انبارداری فضای ابری محسوب می‌شود. این شرکت که درسال ۲۰۱۲ در کالیفرنیا تاسیس شد توانسته است با غول‌هایی همچون آمازون رقابت کند و جای پای خود را در بازار فضای ابری محکم کند. پلتفرم اسنوفلیک به صورت نرم افزار به عنوان خدمت (SaaS) امکان نگهداری و تحلیل داده‌ها را ارائه می‌دهد.

این شرکت ادعا می‌کند از آنجایی که زاده فضای ابریست و برمبنای آن  و به شکل تخصصی پایه گذاری شده است نسبت به رقبای خود از جمله شرکت ردشیفت آمازون خدمات بهتری ارائه می‌دهد.

به‌واسطه این پلتفرم که تنها روی فضاهای ابری عمومی فعالیت می‌کند شما می‌توانید داده‌های موجود را براساس زمان، مکان و یا موضوع مورد نظر خود مشاهده کرده و آنها را تحلیل کنید.

جالب اینکه در روز‌های اول بسیاری از سرمایه‌گذاری روی اسنوفلیک اجتناب کردند. اما با این وجود سرمایه‌گذاری عظیم روی این شرکت نشان داد که چطور سرمایه برخلاف منطق عرفی حرکت می‌کند.

این موفقیت عظیم اسنوفلیک از کجا منشا می‌گیرد؟ فاکتور‌های کلیدی کدامند؟ راب وولن مدیر ارشد تکنولوژی و یکی از بنیان‌گذاران شرکت محاسبات سیگما در این خصوص می‌گوید: «آنچه من را تحت تاثیر قرار داد این بود که این شرکت تنها در بازسازی یک محصول و اجرا در دیتاسنتری متفاوت نبود.‌ آنها واقعا نشان دادند که چطور در جهانی که تنها یک فضای ابری وجود دارد می‌توان چیزی را ساخت.»

او ادامه می‌دهد: «بنیان‌گذاران اسنوفلیک چشم‌اندازی از آینده داشتند و مسیر حرکت جهانی برای خود تعریف کردند و محصول خود را براساس آن ساختاربندی کردند. به این روش می‌توان محصولی ده‌ها برابر بهتر از محصولات موجود ارائه کرد.»

همچنین کریس لینچ، مدیرعامل شرکت تحلیل ابری اَت‌اسکیل (AtScale) در مورد درسی که از اسنوفلیک گرفته است می‌گوید: «درسی که من آموختم این بود که هیچگاه تعریفی به جز تعریف خودتان را قبول نکنید. اکثرا افراد تصور می‌کردند که این حوزه اشباع شده است و دیگر جایی برای نوآوری نیست. با این وجود بنیان‌گذاران اسنوفلیک و تیمشان موقعیتی را یافتند و نتیجه‌ای به جز آنچه مد نظرشان بود را قبول نمی‌کردند.»

جیتن وایدا، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت ارائه فضای ابری پلنت اسکیل نیز معتقد است: «مدت‌ها بود که مزایای نگهداری داده برای شرکت‌های بسیار بزرگ بود و آنها نمی‌توانستند مشکلات فنی دشوار را حل کنند. اسنو‌فلیک دریافت که با حل این مشکلات می‌تواند به مخاطبان گسترده‌ای دست پیدا کند.»

نگهداری داده یک صنعت ۳۰ ساله است و حداقل ۳ نسل از تکنولوژی را پشت سر گذاشته است. فضای ابری اما فرصت تازه‌ای برای استفاده از محاسبه لحظه‌ای و انعطاف فراهم کرد

آژیت سینگ، یکی از بنیان گذاران و رئیس اجرایی شرکت تحلیل داده‌ تات‌اسپات نیز می‌گوید: «یکی از درس‌ها این است که استارتاپ‌ها با ایده مناسب و تیم خوب می‌توانند در برابر شرکت‌های بزرگ حتی در جهان ابری نیز به پیروزی رسیده و میلیاردها دلار ارزش ایجاد کند.»

او صحبت‌های خود را اینگونه ادامه می‌دهد که «برای رسیدن به این سطح از موفقیت بر سر یک دوراهی قرار خواهید گرفت. یک استارتاپ با ۱۰۰ کارمند به‌واسطه محصول و اجرای مناسب می‌تواند شرکتی ۱۰۰هزار نفری را شکست دهد.»

رئیس‌اجرایی شرکت تحلیل داده تات اسپات معقد است که اسنوفلیک در ساخت یک معماری بهینه برای فضای ابری از همه جلوتر بود. نگهداری داده یک صنعت ۳۰ ساله است و حداقل ۳ نسل از تکنولوژی را پشت سر گذاشته است. فضای ابری اما فرصت تازه‌ای برای استفاده از محاسبه لحظه‌ای و انعطاف فراهم کرد که در غیر این صورت امکان‌پذیر نبود. به عقیده او جهش در یک لایه از تکنولوژی فرصتی تازه ایجاد خواهد کرد.

دو ایتیکریا، مدیرعامل شرکت پایگاه داده مونگو دی‌بی نیز می‌گوید: «منطقی است که با ارزش‌ترین بخش زیرساخت مربوط به داده است. داده تمام کاربردهای مدرن از جمله بازی، خرده فروشی و بانکداری را در بر می‌گیرد. این سازمان‌ها از داده‌های خود سود می‌برند و برای اداره و تحلیل آن هم به راه حلی درجه یک نیاز دارند.»

از نظر او هرچند بازار هنوز در اختیار شرکت‌‌های تکنولوژی بزرگ و سنتی است، اما مشتریان حالا این گزینه را دارند که به قابلیت‌های چندگانه ابری نیز دسترسی داشته باشند.

استارتاپ‌ها با ایده مناسب و تیم خوب می‌توانند در برابر شرکت‌های بزرگ حتی در جهان ابری نیز به پیروزی رسیده و میلیاردها دلار ارزش ایجاد کند

چتان ماتور، مدیرعامل شرکت مدیریت آی‌تی نکست پَسوِی نیز در این خصوص می‌گوید: «جایگزینی باب ماگلیا با فرانک سلوتمن اقدامی درست اما بحث برانگیز بود. با اینکه ماگلیا دوست‌داشتنی بود اما سلومتن متخصصی تمام و کمال محسوب می‌شود که می‌تواند شرکت را به جایگاه تازه‌ای برساند.» از نظر وی سلوتمن متخصص عرضه عمومی شرکت‌های با رشد بالا محسوب می‌شود و او این استراتژی را به خوبی پیاده کرد.

مانیش سود، مسئول ارشد تکنولوژی، بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیره شرکت مدیریت داده‌های اساسی رلیتو با نگاهی دیگر به اسنوفلیک می‌نگرد از نظر او مدیران این شرکت هیچگاه از بهبود راه‌حل‌های خود دست نکشید و از هدف خود منحرف نشدند.

به عقیده او آنها در مسیر باقی ماندند و در دورانی که تازه این شرکت در حال شناخته شدن بود صبوری پیشه کردند. آنها می‌دانستند که چه کاری باید انجام دهند و زمانی که نیاز به تغییر بود تیم مدیریت در مراحل مختلف تغییرات لازم را انجام داد.

آنشو شارما، مدیرعامل و یکی از پایه‌گذاران شرکت اسکای‌فلو آب پاکی را روی دستان رقیب می‌ریزد و می‌گوید: «محصول شرکت اسنوفلیک بهتر از شرکت رقیب خود کار می‌کند.»

او معتقد است: «در بازاری شلوغ و در مسیر رقابت با بزرگترین شرکت‌های جهان، آنها سال‌های اولیه خود را روی ساخت محصول بهتر متمرکز کردند. اکثر استارتاپ‌های امروزی بدون «محصولی با اعتبار حداقل»‌(MVP) وارد بازار می‌شوند. در بازار‌های بزرگی همچون نگهداری داده نمی‌توان با یک چاقو به میدان جنگ با اسلحه رفت.»

منبع: forbes

http://pvst.ir/8n3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو