skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

صدا و سیما تمام سهام تلوبیون را می‌خرد

تحریریه پیوست

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سازمان صدا و سیما می‌خواهد تمام سهام تلوبیون را خریداری کند و با این تصمیم به‌جای اینکه شریک آن باشد صاحب تلویبیون خواهد شد. تغییر ساختار درتلوبیون، به عنوان اولین سرویس همکار در پخش زنده و آرشیو برنامه‌های سازمان صدا و سیما قرار است این سرویس را به صورت کامل به محصولی متعلق به این سازمان تبدیل کند. با این اتفاق تلویبیون دیگر به عنوان یک Broadcast VOD یا BVOD یعنی رسانه‌ای که وابسته به Broadcaster یا صدا و سیما است به فعالیت خود ادامه می‌دهد و دیگر همکار آن به شمار نمی‌آید.

براساس شنیده‌های پیوست رایزنی صداوسیما با تلوبیون برای خرید سهام کامل این سرویس ادامه دارد و مشخص نیست که آیا در نهایت این رایزنی‌ها منتج به نتیجه خواهد شد یا خیر. پیش از این و در گفت‌وگوهای منتشر شده از سوی مدیران تلوبیون، این سرویس متعلق به شرکت سیما رایان شریف اعلام شده و برند آن متعلق به صداوسیما بوده است.

مجید ترک‌آبادی، مدیر مارکتینگ تلوبیون،‌ اعلام می‌کند که از این رایزنی‌ها مطلع نیست اما همیشه تلوبیون همکاری مستقیمی با صداوسیما داشته است. به گفته او در اوایل دهه ۹۰ و زمانی که تلوبیون به عنوان یک استارت‌اپ شروع به فعالیت برای پخش برنامه‌های آرشیوی و زنده  صداوسیما کرد به خاطر نو بودن فعالیتش با محدودیت‌های گوناگونی از سمت این سازمان روبه‌رو شد. آنطور که ترک‌آبادی می‌گوید درست است که حالا این کسب‌وکار به مرحله‌ای از رشد رسیده که شاید گروهی به دنبال خرید سهام آن باشند؛ اما در سال‌های اولیه فعالیت تلاش تلوبیون برای همکاری با این نهاد با مقاومت‌های بسیاری همراه بوده است. او در این مورد به پیوست توضیح داد: «در ابتدای کار به دلیل ناشناخته بودن فعالیت سرویس‌های اینترنتی برای صداوسیما و اینکه فضای کاری شرکت‌های IPTV هم چندان شفاف و روشن نبودن این سازمان با فعالیت ما در این بازار بسیار مخالفت می‌کرد. از طرف دیگر به نظر می‌رسید که صداوسیما نگران این بود که انحصارش در این بازار با پخش برنامه زنده یا آٰرشیوی آن از سمت یک سرویس دیگر از بین برود و به همین دلیل چندان با ما همراهی نمی‌کردند.» به گفته او حالا کمتر از ۳ سال است که رسانه‌های اینترنتی از جمله تلوبیون جایگاه خود را در کشور پیدا کرده‌اند و صداوسیما هم نسبت به اهمیت آنها در جامعه آگاه و شروع به گسترش همکاری خود با این سرویس‌ها کرده است.

ترک‌آبادی در باره مدل همکاری تلوبیون با صداوسیما گفت:‌ «در چند سال گذشته در ازای اینکه بتوانیم از محتوای برنامه‌های این سازمان استفاده کنیم آنها روی درآمد تلوبیون سهیم شده است. در واقع صداوسیما براساس مدل‌های مختلف درآمدی ما یک درصدی را بر می‌دارد. البته طی یک سال گذشته مدل همکاری صداوسیما با تلوبیون در حال تغییر است و این سازمان در حال رایزنی برای خرید تمام سهام این سرویس است.» آنطور که ترک‌آبادی اعلام می‌کند در صورت موفقیت صداوسیما در این زمینه سازمان به صاحب این سرویس تبدیل خواهد شد و دیگر شریک تلوبیون نخواهد بود.

اما ترک‌آبادی در مورد اینکه نوع همکاری تلوبیون با صداوسیما تاکنون برای آنها سودمند بوده یا خیر توضیح داد: «تلوبیون به عنوان یک استارت‌آپ کارش را به درستی و براساس منطق یک تیم استارت‌آپی موفق پیش برد و همین هم باعث شد تا این کسب‌وکار در ادامه با رشد و سود همراه شود و بتواند صداوسیما را راضی به همکاری با خود کند. این همکاری هم برای ما و هم مخاطبان و هم برای صداوسیما سودمند بوده است.»

براساس اعلام مدیر مارکتینگ تلوبیون این سرویس هم اکنون نزدیک به ۱۰ میلیون کاربر دارد و رتبه ۵ الکسا در ایران نیز به نام این سرویس ثبت شده است. این سرویس به صورت میانگین ۱۳۰ میلیون نمایش پخش زنده دارد و نمایش آرشیو آن در ماه به صورت میانگین به ۲۳۰ میلیون نمایش می‌رسد.

http://pvst.ir/7ye
برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو