skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

رئیس کل بانک مرکزی: سند کیف‌پول الکترونیکی در اسرع وقت ابلاغ می‌شود

تحریریه پیوست

۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود ازابلاغ سند کیف‌پول الکترونیکی و پرداخت از طریق کیوآر کد در کوتاه‌ترین زمان ممکن داد.

به گزارش پیوست، عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد که برای بررسی دغدغه‌های موجود در خصوص پرداخت خرد، جلسه هم‌اندیشی با مسئولان حوزه فناوری اطلاعات بانک‌ها برگزار شد.

به نظر می‌رسد با توجه به نهایی شدن سند کیف‌پول الکترونیکی در کارگروه نظام‌های پرداخت بانک مرکزی این سند برای جمع‌آوری نظرات مختلف شبکه بانکی کشورد در اختیار بانک‌ها و معاونان فناوری اطلاعات آنها قرار گرفته است.

عبدالناصرهمتی با اشاره به اینکه در این جلسه، بحث مبسوطی درخصوص مبانی پرداخت‌های بدون تماس و کلیات استارنداردهای پرداخت خرو و کیف‌پول الکترونیکی انجام گرفته ‌است گفت: «از دغدغه‌های مهم بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در خصوص راه‌اندازی کیف‌پول الکترونیکی جلوگیری از خلق پول و موضوع پولشویی و تقلب است.»

در اوایل اسفند ماه اعلام شده بود که قرار است پرداخت بدون تماس به‌منظور یکی از راه‌های پرداخت و با هدف جلوگیری از شیوع کرونا تا پیش از پایان سال نهایی شود اما به نظر می‌رسد این طرح در آن دوره زمانی نهایی شد و با نهایی شدن سند مربوط به کیف‌پول الکترونیکی مقرر شده است که روش پرداخت از طریق کیوآرکد یا روش پرداخت بدون تماس به عنوان یکی از روش‌های پرداخت از طریق کیف‌پول در سند کیف‌‌پول الکترونیکی در نظر گرفته شود. نسخه اول سند پرداختبان به عنوان یکی از سندهایی که در برنامه فناوران مالی بانک مرکزی به آن اشاره شده بود بیش از یک سال است که ارائه شده اما تا کنون نهایی نشده است از سویی دولت نیز بارها بانک مرکزی را الزام به نهایی کردن سند مربوط به پرداخت‌های خرد کرده‌است.

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که نگرانی خلق پول، از طریق کنترل جدی و دقیق مانده‌ کیف‌پول در بانک‌ها وهمچنین تقلب و اقدامات پولشویی نیز با اعمال نظارت‌های لازم، قابل تأمین است.

هر چند که هنوز کیف‌پول الکترونیکی به صورت یکپارچه ارائه نشده است اما بسیاری از بانک‌ها از طریق شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت خود اقدام به ارائه سرویس‌های مبتنی بر کیف‌پول الکترونیکی و همچنین پرداخت از طریق کیوآر کد کرده‌اند اما همتی بر ارائه خدمات پدراخت خرد به مردم به صورت استاندارد و یکپارچه تاکید کرد.

او اعلام  کرد: در اسرع وقت بررسی‌های کارشناسی در خصوص کیف‌پول الکترونیکی انجام می‌شود و اسناد متناظر با آن به کلیه بانک‌ه و ذینفعان ابلاغ می‌شود.

http://pvst.ir/7w0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو