skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارشناسان بلاک‌چین: نباید منتظر دولت ماند

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ آذر ۱۳۹۸

کارشناسان حوزه بلاک‌چین معتقدند روند قانون‌گذاری در این حوزه از سوی دولت کند است، این در حالی است که این حوزه می‌تواند با ایجاد فضای رقابتی یکی از نقاط کلیدی برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به شمار آید. از همین رو نباید منتظر دولت ماند و باید زمینه جذب سرمایه‌های بزرگ را فراهم کرد. 

به گزارش پیوست، رویداد معرفی کارچین روز گذشته (۱۵ اردیبهشت)در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف برگزار شد. در این رویداد پنلی با عنوان «تکنولوژی بلاک‌چین و اکوسیستم استارتاپی» برگزار شد و در آن اکوسیستم استارت‌‌آپی فعال در حوزه بلاکچین مورد بررسی قرار گرفت. معاون فنی شرکت ققنوس ،محمد جواد صمدی راد، در این پنل گفت: «تعداد اکانت‌های بیت‌کوینی حدود ۳۰ میلیون اکانت است، این میزان در مقابل تعداد بیش از یک میلیارد کاربر اینترنت مقداری ناچیز است.» 

او با اشاره به اینکه بارزترین مشخصه بلاک‌چین بدون مرز بودن آن است، گفت: «در فضای فعلی که بر اقتصاد کشور حاکم است این مشخصه می‌تواند به توسعه اکوسیستم منجر شود. فضای رگولاتوری نیز می‌تواند با استفاده از یک چارچوب مشخص از این ظرفیت استفاده کند.» او تاکید کرد نیروی کار ارزان، مزیت دیگری است  که می‌توان برای ایجاد فضای رقابتی از آن استفاده کرد.

در ادامه این پنل،  مصطفی نقی‌پورفر مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک‌چین نیز گفت: «تغییرات دلاری باعث شده خیلی از سرمایه‌گذاران از حوزه استارت‌آپی کنار بکشند. به‌طور مثال جامعه استارت‌آپی کشوری که نام نمی‌برم ۶۰۰ میلیون دلار در حوزه بلاک‌چین سرمایه جذب کرده است. من فکر نمی‌کنم کل استارت‌آپ‌های ایران این مقدار را جذب کرده باشند.» به گفته او در فضای کار استارت‌آپی همواره ۳۰ درصد کار فنی و ۷۰ درصد کار اجتماعی و کسب‌وکار است. او در این باره گفت: «بنابراین باید از حوزه آکادمیک خارج شویم. همچنین باید بیخیال دولت شد. این توصیه شرکت‌های بزرگ مانند دیلویت برای بانک‌ها است.»

او معتقد است در فضای فعلی اقتصاد ایران باید شرکت‌های بزرگ استارت‌آپی شکل بگیرند و اکوسیستم بازگشتی وجود داشته باشد. نقی‌پورفر در توضیح اکوسیستم بازگشتی گفت: «این اکوسیستم مانند بارش باران است که ابرهای بزرگ شکل می‌گیرند و سپس همان‌ها بازمی‌گردند و روی نقاط بسیاری می‌بارند. اما در ایران چنین ساختاری وجود ندارد و بخش‌های دولتی روی کسب‌وکارهای کوچک تمرکز کرده‌اند. این در حالی است که باید کاری کرد که سرمایه‌گذاری در این حوزه از دلار و دیگر موارد سودآورتر باشد.»

در ادامه سپهر محمدی، رئیس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران نیز گفت: «اکوسیستم استارت‌آپی ما ارتباط اندام‌وار با خارج از کشور ندارد و در حوزه بلاکچین در دو حوزه رمزنگاری و متن باز ضعیف عمل کرده‌ایم. متن باز هنوز در جامعه اتفاق نیفتاده و این کار وظیفه انجمن‌ها است تا فرهنگ آن را جا بیندازند. پس از او مهدی نوری استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه رمزارز، گفت: «استارت‌آپ‌ها در کشور باعث شفافیت و رقابت شده‌اند. بلاکچین می‌تواند فضای ناکارآمد انحصاری را از بین ببرد.»

http://pvst.ir/5xa

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو