skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در آرزوی PSP؛ بن‌بست صدور مجوز برای PSPها پابرجاست

سمانه سمیع تحریریه

۳ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

سال گذشته بانک مرکزی پس از ۱۳ سال خبر صدور مجوز PSP برای بانک‌ها را داد و چند بانک نیز درخواست خود را به بانک مرکزی ارسال کردند، اما از سال گذشته تاکنون هیچ مجوز جدید PSP صادر نشده و از میان بانک‌هایی که درخواست PSP کرده‌ بودند، تنها بانکی که همچنان پای دریافت مجوز PSP مانده بانک شهر است و سایر بانک‌ها یا پشیمان شده‌اند یا از عهده وثایق بانک مرکزی برنیامده‌اند، در واقع بن‌بست صدور مجوز برای PSPها همچنان پابرحاست.

به گزارش پیوست، بهمن ۱۴۰۱ بود که شورای رقابت، فعالیتِ بانک مرکزی در خصوص صادر نکردن مجوز جدید برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و همچنین شرط ۵۱ درصدی سهامداری بانک‌ها در اعطای مجوز جدید به شرکت‌های PSP را رویه‌ای غیررقابتی تشخیص داد. در واقع از آبان ۹۱ تاکنون هیچ مجوز جدید PSP در بازار صادر نشده است و با اینکه مدیرعامل اسبق شاپرک پس از رای شورای رقابت از درخواست چند بانک برای دریافت مجوز PSP خبر داد اما تاکنون هیچ بانکی موفق به دریافت مجوز PSP  از شاپرک نشده است و از میان بانک‌های خاورمیانه، کارآفرین، آینده و شهر که به نظر می‌رسید برای دریافت مجوز PSP درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه داده‌اند، حالا فقط این بانک شهر است که درخواست PSP را  گردن گرفته و تلاش جدی‌تری برای تصدی PSP به کار بسته است و مابقی یا اعلام می‌کنند برای دریافت مجوز PSP درخواستی ارائه نکرده‌اند یا از پاسخ طفره می‌روند.

اسامی شرکت‌هایی که مجوز پی‌اس‌پی را دریافت کرده‌اند.

تعداد محدودی از بانک‌ها بودند که به صورت خاص یا شرکت پی‌اس‌پی مستقل به خود نداشتند یا سهامدار یکی از شرکت‌های پی‌اس‌پی نبودند، خاورمیانه، آینده، سینا، شهر و کارآفرین از جمله این بانک‌ها بودند.

علی‌اصغر تقوی معاون فناوری اطلاعات بانک کارآفرین

بانک سینا پس از اینکه سهام فن‌آوا کارت را خرید از این لیست خارج شد اما روابط عمومی بانک خاورمیانه درباره نتیجه درخواست مجوز PSP اعلام کرد: «فعلا هیچ تصمیم و اقدامی راجع به PSP نگرفته‌ایم.»

علی‌اصغر تقوی معاون فناوری اطلاعات بانک کارآفرین نیز در این باره به پیوست گفت: «هیچ درخواستی از جانب ما برای مجوز PSP به بانک مرکزی ارسال نشده است. فعلا در مرحله بررسی بازار هستیم، باید تمام جوانب امر را بسنجیم، تحلیل‌های اقتصادی زمان‌بر است و باید ارزیابی کنیم که فضای بیزینس برای حضور مساعد است یا خیر.»

بانک آینده اما وضعیت دیگری دارد؛ در شرایط فعلی بانک آینده به دلیل مشکلات مالی توان ارائه درخواست برای دریافت مجوز PSP را ندارد و اگر درخواستی نیز از سمت شرکت ارتباط فردا ارائه شود احتمال اینکه بانک مرکزی به دلایل مختلف با آن موافقت نکند زیاد است. هر چند درخواست شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا اسفندماه سال گذشته برای ورود به بازار دوم فرابورس مورد موافقت هیات پذیرش بورس قرار گرفت اما به نظر نمی‌رسد در شرایط فعلی فعلا بانک مرکزی علاقه‌ای به صدور مجوز جدیدی برای بانک آینده باشد.

از بین سایر PSPها هم، با اینکه انیاک قبلا مجوز PSPگری داشت و مجوز آن سال ۹۷ باطل شده بود، علی‌رغم همه شکایت‌‌ها و پیگیری‌های خود همچنان به نتیجه نرسیده است و نتوانسته مجوز خود را دوباره زنده کند.

در واقع در یک سال گذشته با اینکه بانک مرکزی به بانک‌ها برای دریافت PSP چراغ سبز نشان داده است اما هیچ پی اس‌پی در سال اخیر به لیست PSPهای قبلی اضافه نشده است. گویا قواعد جدید بانک مرکزی مثل روغن سوخته‌ای است که نذر بانک‌هایی شده است که از عهده دستورالعمل‌های بانک مرکزی برنمی‌آیند.

روغن سوخته شاپرک نذر بانک‌های در آرزوی PSP

با اینکه بانک مرکزی سرمایه اولیه برای PSPها را یک همت تعیین کرده بود اما بازار غیر رسمی و اخبار تایید نشده این رقم را ۲ همت اعلام می‌کنند. برخی از بانک‌ها و شرکت‌هایی که از درخواست خود برای مجوز پی‌اس‌پی منصرف شده‌اند دلیل آن را بالا بودن سرمایه اولیه می‌دانند و می‌گویند نمی‌توانند ۲ همت را برای سرمایه اولیه شرکتی که نمی‌دانند نتیجه خواهد داد یا خیر بلوکه کنند.

تنها در این میان بانک شهر است که به نظر می‌رسد به خاطر دلگرمی‌های شهرداری و وجود بازار پرداخت‌های شهری پای مجوز PSP مانده است.

بانک شهر همچنان پای دریافت PSP ایستاده است

علی نوری مدیر هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر

علی نوری مدیر هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر درباره مجوز PSPگری این بانک به پیوست گفت: درخواست PSP را به بانک مرکزی ارسال کرده‌ایم، اسناد آپلود شده است و بانک مرکزی در حال ارزیابی است. بعد از بررسی‌ها باید نواقص رفع شود و ما منتظر اصلاحات مورد نیاز بانک مرکزی هستیم.

نوری درباره نبود موفقیت برخی بانک‌ها برای دریافت مجوز PSP هم گفت: قوانین بانک مرکزی راجع به مجوز PSP هم از لحاظ مالی، اقتصادی و هم قانونی سخت‌گیرانه است و با توجه به  حجم سرمایه‌گذاری موردنیاز از بعد اقتصادی نیز محل اشکال است.

نوری در پایان در زمینه توسعه فعالیت‌های بانکداری الکترونیکی و دیجیتالی بانک شهر و پروژه‌های الکترونیکی این بانک نیز گفت: ناوگان دستگاه‌های پرداخت الکترونیکی بانک شهر با احتساب ATMها، کیوسک‌ها، شهرنت و دستگاه‌‌های غیرنقدی حدود ۴۵۰۰ است و ما به طور کل  پروژه شهرنت بانک شهر را موفقیت‌آمیز می‌بینیم.ما قرار بوده است از طریق شهرنت‌ها بتوانیم شعبه‌ای متفاوت و الکترونیکی را ارائه دهیم که در واقع حجم مالی و تنوع خدمات آن، این موضوع را نشان داده است. ما با شهرنت‌ها می‌خواهیم سوپرمارکت مالی ایجاد کنیم و روند فعالیت‌های اخیر بانک شهر در حوزه الکترونیکی نشان از توسعه این حوزه دارد.

https://pvst.ir/i7i
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو