skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

مونا میرزایی نویسنده میهمان

معرفی کتاب: «چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود»، راه‌های جدید رسیدن به موفقیت

مونا میرزایی
نویسنده میهمان

۱۰ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

کتاب چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چرا برخی از پروژه‌ها به موفقیت می‌رسند در حالی که برخی دیگر به شکست‌های بدنام تبدیل می شوند؟ در کتاب «چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود» نوشته بنت فلیوبیرگ، متخصص برجسته و دن گاردنر، داستان‌نویس ماهر، آناتومی موفقیت پروژه را تشریح شده است. آن‌ها اسطوره‌های رایج را از بین می‌برند و فاکتورهای شگفت‌انگیزی را آشکار می‌کنند که واقعا تعیین‌کننده موفقیت یا شکست پروژه است.

به گزارش پیوست، راهنمای معقولانه این کتاب پس‌زمینه‌‌ی کتاب‌های سنتی مدیریت پروژه را رد می‌کند و خوانندگان را با اصولی که مبتنی بر تحقیقات است، به تسلط لازم بر پروژه‌ها در هر مقیاسی چه بسا بزرگ و مهم مجهز می‌کند. در اینجا چند موضوع کلیدی وجود دارد که توجه‌ها را جلب کرده و به خواننده این حس را القا می‌کند تا با راهنمایی‌های این کتاب، در مسیر به واقعیت تبدیل کردن آرزوهای خود قدم بردارید.

رد تردید و جسارت خلاقیت

آیا تاکنون رویای راه‌اندازی یک کسب‌وکار را داشته‌اید؟ یا رویای اینکه خانه خود را با ایده‌ خلاقانه خود بازسازی کنید یا به هدفی که به‌نظر غیرممکن می‌رسد دست بیابید؟ اما وقتی با واقعیت مواجه می‌شوید و بار برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و پذیرفتن مخاطرات موجود در آن اقدام را بررسی می‌کنید ممکن است دچار تردید شوید و انجام هدف را به تعویق بیاندازید. اگر تا به حال این احساس را داشته‌اید، سری به کتاب «چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود» اثر بنت فلایوبرگ و دن گاردنر بزنید. این کتاب برای شما نوشته شده است تا شک و تردید را کنار بگذارید و دست به عمل بزنید.

مفهوم اصلی کتاب و هدف نویسنده

کتاب با یک واقعیت شگفت‌آور آغاز می‌شود. در ابتدای این کتاب آمده است که برای اکثر پروژه‌های بزرگ بیش از حد نیاز بودجه و زمان صرف می‌شود. فلایوبرگ، یکی از بزرگترین متخصصان در زمینه پروژه‌های بزرگ، به علل این شکست‌ها و انتظارات غیرواقعی، برنامه‌ریزی ناکارآمد و سوگیری به سوی بهترین حالت  پرداخته است.

Flyvbjerg، استاد دانشکده بازرگانی آکسفورد، دهه‌ها تحقیق و تحلیل را روی میز آورده است. او پروژه‌های بزرگ را در سراسر جهان، از پل‌ها و تونل‌ها گرفته تا سدها و فرودگاه‌ها، مطالعه کرده است. گاردنر، روزنامه‌نگار و نویسنده، داستان‌سرایی جذابی را به کتاب تزریق می‌کند و نمونه‌هایی از دنیای واقعی را در روایت به تصویر می‌کشد تا بینش‌های فلیوبیرگ را نشان دهد.

 کتاب چگونه کارهای بزرگ انجام می شود، چگونه مخاطبان را به مطالعه آن تشویق می‌کند؟!

  • فراتر از تعصب خوش بینی

موضوع اصلی در «چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود» مفهوم تعصب خوش‌بینی است. این تمایل به دست کم گرفتن هزینه ها و دست کم گرفتن منافع، یک دام بزرگ برای پروژه ها است. Flyvbjerg و Gardner استدلال می‌کنند که برنامه‌ریزی سنتی پروژه اغلب طعمه این سوگیری می‌شود که منجر به زمان‌بندی و بودجه غیرواقعی می‌شود.

  • قدرت برنامه‌ریزی آهسته و اقدام سریع

این کتاب رویکرد سنتی «آماده، آتش، هدف» را برای مدیریت پروژه به چالش می‌کشد. در عوض، Flyvbjerg و Gardner از «برنامه ریزی آهسته، اقدام سریع» دفاع می کنند. این امر مستلزم برنامه‌ریزی دقیق از قبل، صرف زمان برای درک دامنه واقعی پروژه و چالش های بالقوه است. با این حال، هنگامی که یک برنامه محکم در حال انجام است، اقدام سریع و قاطع برای اجرا بسیار مهم است.

  • تفکر از راست به چپ، با هدف شروع کنید نه از وظایف

نکته کلیدی دیگر اهمیت «تفکر راست به چپ» است. بسیاری از پروژه ها با تمرکز بر وظایف و نقاط عطف بدون چشم‌انداز روشنی از هدف نهایی گرفتار می‌شود. این کتاب بر اهمیت شروع با نتیجه مطلوب و سپس کار به عقب برای شناسایی مراحل لازم برای دستیابی به آن تأکید می‌کند.

پیدا کردن «Lego» خود، بلوک‌های سازنده برای موفقیت

Flyvbjerg و Gardner اهمیت «پیدا کردن لگو» را برجسته می‌کنند. این استعاره به شناسایی اجزای مدولار اشاره دارد که می‌تواند برای دستیابی به اهداف پروژه شما جمع آوری شود. تجزیه پروژه به واحدهای قابل مدیریت و قابل تکرار، امکان انطباق و انعطاف‌پذیری را در حین گسترش پروژه فراهم می‌کند.

فراتر از کتاب؛ ابزارهای عملی برای موفقیت پروژه

«چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود» فقط در مورد تئوری نیست. ابزارهای عملی را برای مدیران پروژه و هر کسی که در تلاش‌های بزرگ درگیر است ارائه می‌دهد. این کتاب چارچوب‌هایی برای برآورد هزینه‌ها و زمان‌بندی‌ها به‌طور واقعی‌تر و همچنین استراتژی‌هایی برای مدیریت ریسک و تقویت ارتباطات موثر در طول چرخه عمر پروژه ارائه می‌دهد.

 راهنمای پیمایش در پیچیدگی‌های پروژه‌های بزرگ

چه در حال انجام یک بازسازی خانه یا یک پروژه ساخت و ساز چند میلیون دلاری باشید، «چگونه کارهای بزرگ انجام می‌شود» بینش‌های ارزشمندی را ارائه می‌دهد. با درک عوامل پنهان موثر بر موفقیت پروژه و به‌کارگیری چارچوب‌های عملی کتاب، می‌توانید شانس خود را برای دستیابی به اهداف خود به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

https://pvst.ir/hif

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو