skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

نسرین ابوئی نویسنده میهمان

جدیدترین آمارها از دنیای هوش مصنوعی، پیشروی AI در همه ابعاد زندگی

نسرین ابوئی
نویسنده میهمان

۱۷ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲۰ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۱ فروردین ۱۴۰۳

هوش مصنوعی عنوان پرحاشیه امروزی موجب ایجاد تغییرات قابل‌توجهی در زمینه‌های مختلف کاری و به‌طور کلی ابعاد زندگی شده است. آمارها نشان از رشد سریع‌تر این فناوری و ایجاد تغییرات بیشتری است. انتظار می‌رود اندازه بازار هوش مصنوعی هر ساله حداقل ۱۲۰ درصد رشد کند. همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۲۵، ۹۷ میلیون نفر در فضای AI کار خواهند کرد.

به گزارش پیوست، با وجود خطراتی که از سمت هوش مصنوعی متوجه برخی از مشاغل است اما ۴۲ درصد از بازاریابان موافق هستند که استفاده از هوش مصنوعی برای ایمیل مارکتینگ و به‌طور کلی برند آن‌ها درآمد بیشتری در بازار ایجاد می‌کند. در ادامه آمارهای بیشتری از تاثیرات مثبت و منفی هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف آورده شده است.

فهرست محتوای کلیدی

  • آمار برتر هوش مصنوعی
  • اندازه بازار AI
  • پذیرش AI: رشد هوش مصنوعی
  • چگونه کسب‌وکارها هوش مصنوعی را می‌پذیرند؟
  • AI در بازاریابی، خدمات مشتری و آمار فروش
  • AI جایگزین مشاغل و آمار اشتغال
  • امروزه در کدام بخش‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌شود؟
  • آمار عملکرد AI محبوب
  • چالش‌ها و پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی

آمار برتر هوش مصنوعی

۱- ارزش بازار جهانی هوش مصنوعی بیش از ۱۹۶ میلیارد دلار است.

۲- پیش‌بینی می‌شود ارزش صنعت AI طی ۷ سال آینده بیش از ۱۳ برابر افزایش یابد.

۳- پیش‌بینی می‌شود بازار هوش مصنوعی ایالات متحده تا سال ۲۰۲۶ به ۳۰۰ میلیارد دلار برسد.

۴- بازار هوش مصنوعی با CAGR به میزان ۳۸.۱ بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ در حال گسترش است.

۵- تا سال ۲۰۲۵، ۹۷ میلیون نفر در فضای AI کار خواهند کرد.

۶- انتظار می‌رود اندازه بازار هوش مصنوعی هر ساله حداقل ۱۲۰ درصد رشد کند.

۷- ۸۳ درصد از شرکت‌ها ادعا می‌کنند که هوش مصنوعی در اولویت طرح‌های کسب‌وکار آن‌ها قرار دارد.

۸- نتفلیکس سالانه ۱ میلیارد دلار از توصیه‌های شخصی‌سازی شده خودکار به‌دست می‌آورد.

۹- ۴۸ درصد از کسب‌‌وکارها از نوعی هوش مصنوعی برای استفاده موثر از داده‌های بزرگ (big data) استفاده می‌کنند.

۱۰- ۳۸ درصد از ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی از کامپیوتر به‌عنوان بخشی از تشخیص خود استفاده می‌کنند.

اندازه بازار AI

بر اساس گزارش GrandViewResearch تا پایان سال ۲۰۲۳ ارزش بازار هوش مصنوعی حدود ۱۹۶.۶۳ میلیارد دلار برآورد شده است. این عدد افزایشی حدود ۶۰ میلیارد دلاری از سال ۲۰۲۲ را نشان می‌دهد. این رشد در درجه اول به لطف افزایش موارد استفاده عملی از فناوری هوش مصنوعی، از تولید محتوا تا خودروهای خودران اتفاق افتاده است. همچنین GrandViewResearch تخمین زده است که ارزش این بازار تا سال ۲۰۳۰ به ارزش ۱.۸۱ تریلیون دلار برسد.

در حالی که بازار فعلی هوش مصنوعی قابل توجه است، قرار است در یک دهه آینده بیش از ۱۳ برابر رشد کند. پیش‌بینی می‌شود که در طول این دوره بازار هوش مصنوعی با ۳۸ درصد CAGR  افزایش یابد.

طبق آمار Omdia درآمد سالانه جهانی بازار نرم‌افزار هوش مصنوعی در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیارد دلار است.

درآمد سالانه جهانی بازار نرم‌افزار AI  از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵:

سالدرآمد
۲۰۱۸۱۰.۱ میلیارد دلار
۲۰۱۹۱۴.۶۹ میلیارد دلار
۲۰۲۰۲۲.۵۹ میلیارد دلار
۲۰۲۱۳۴.۸۷ میلیارد دلار
۲۰۲۲۵۱.۲۷ میلیارد دلار
۲۰۲۳۷۰.۹۴ میلیارد دلار
۲۰۲۴۹۴.۴۱ میلیارد دلار
۲۰۲۵۱۲۶ میلیارد دلار

نمایش درخشش هوش مصنوعی با چت‌بات OpenAI

ChatGPT طی ۵ روز به ۱ میلیون کاربر رسید. در اواخر سال ۲۰۲۲، ChatGPT رکوردها را شکست. زیرا این پلتفرم هوش مصنوعی در کمتر از یک هفته به ۱ میلیون کاربر رسید. تا اوایل سال ۲۰۲۳، ChatGPT بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر ماهانه جمع‌آوری کرده بود.

بر اساس آمار MIT Sloan Management از هر ۱۰  سازمان، ۹ سازمان از هوش مصنوعی حمایت می‌کنند تا به برتری رقابتی نسبت به رقبا دست پیدا کنند.

یک نظرسنجی نشان داد که ۸۷ درصد از سازمان‌های جهانی معتقدند که فناوری‌های هوش مصنوعی به آن‌ها مزیت رقابتی می‌دهد. این عدد نسبت به سال قبل ۱۲ درصد افزایش داشته است.

پذیرش AI، رشد هوش مصنوعی

Gartner می‌گوید بین سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۹، تعداد کسب‌و‌کارهایی که از خدمات هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، ۲۷۰ درصد رشد داشته است. در سال ۲۰۱۵، تنها ۱۰ درصد از سازمان‌ها از هوش مصنوعی استفاده کردند و بخش بزرگی نیز برای استفاده از این فناوری در آینده نزدیک برنامه‌ریزی کردند. این عدد تا سال ۲۰۱۹ به ۳۷ درصد افزایش یافت. به گزارش Adobe تقریباً از هر ۱۰ سازمان، ۴ سازمان برنامه‌هایی برای استفاده از هوش مصنوعی دارد.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط Adobe، نزدیک به ۴۰ درصد از شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری در خدمات هوش مصنوعی برنامه‌ریزی کرده‌اند.Grand View Research می‌گوید هوش مصنوعی جهانی با CAGR تقریبا ۴۰ درصد در حال رشد است. رشد سریع اخیر هوش مصنوعی بعید است در آینده نزدیک کند شود.

در واقع، پذیرش جهانی هوش مصنوعی توسط سازمان‌ها قرار است بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ با CAGR ۳۸.۱ درصد افزایش یابد.

Omdia می‌گوید درآمد خدمات هوش مصنوعی در مدت ۵ سال بیش از ۶ برابر افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۲۰ ، خدمات هوش مصنوعی تقریبا ۲۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد. در سال ۲۰۲۲، تخمین زده شد که بازار به میزان ۶۲.۵میلیارد دلار رشد کند. تا سال ۲۰۲۵، پیش‌بینی می‌شود که فضای هوش مصنوعی به ۱۲۶ میلیارد دلار درآمد سالانه برسد. Global Market Insights پیش‌بینی کرده است بازار هوش مصنوعی پوشیدنی تا سال ۲۰۲۵ به ارزش ۱۸۰ میلیارد دلار برسد.

موفقیت محصولاتی مانند اپل واچ (Apple Watch) و بیتس فیت (Fitbits) ارزش بازار جهانی هوش مصنوعی پوشیدنی را افزایش می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ ارزش این بازار به ۱۸۰ میلیارد دلار برسد.

بر اساس گزارش PwC فناوری هوش مصنوعی می‌تواند در دهه آینده درآمد را بیش از ۱۵ تریلیون دلار افزایش دهد. برخی برآوردها نشان می‌دهد که فناوری هوش مصنوعی می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۵.۷  تریلیون دلار درآمد ایجاد کند. همچنین AI تولید ناخالص داخلی اقتصادهای محلی را تا ۲۶ درصد بیشتر افزایش می‌دهد.

گزارش‌های Tractica حاکی از آن است که  بازار هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۵ به میزان ۲۶ درصد رشد خواهد کرد. آخرین داده‌های موجود آینده‌ای نزدیک و سودآور را برای بازار هوش مصنوعی پیش بینی می‌کند.

بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، بازار هوش مصنوعی ۴۷درصد رشد خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که این سیر صعودی سال به سال ادامه داشته باشد، به‌طوری که تا سال ۲۰۲۵ هر سال حداقل ۲۶ درصد افزایش یابد.

رشد بازار نرم‌افزار هوش مصنوعی بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵:

سالرشد سال به سال
۲۰۱۹۵۴ درصد
۲۰۲۰۵۴ درصد
۲۰۲۱۵۴ درصد
۲۰۲۲۴۷ درصد
۲۰۲۳۳۸ درصد
۲۰۲۴۳۳ درصد
۲۰۲۵۲۶ درصد

 

The Insight Partners می‌گوید درآمد جهانی تراشه یا چیپ هوش مصنوعی در پنج سال آینده از ۸۰ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که درآمد جهانی تراشه‌های هوش مصنوعی قرار است تا سال ۲۰۲۷ به ۸۳.۲۵  میلیارد دلار برسد.

گمانه‌زنی‌های We Forum نشان از اشتغال تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر در فضای کاری هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ دارد. اگر پیش‌بینی‌ها در مورد رشد در فضای هوش مصنوعی محقق شود، نیروی انسانی بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

تا سال ۲۰۲۵ ، تقریبا ۹۷ میلیون نفر برای برآوردن نیازهای کاری این صنعت رو به رشد ضروری خواهد بود.

تحلیلگران کسب‌وکار(PR Newswire) تخمین زده‌اند که تا سال ۲۰۲۶، اندازه بازار هوش مصنوعی ایالات متحده به عددی نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

با کاهش وابستگی به هوش انسانی، قرار است این رقم در نیم دهه تقریبا ۱۵ برابر افزایش یابد.

GlobeNewsWire می‌گوید چین تا پایان این دهه بیش از یک چهارم بازار جهانی هوش مصنوعی را به خود اختصاص خواهد داد.

دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین، تا سال ۲۰۲۶ دارای صنعت هوش مصنوعی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار خواهد بود. این عدد رشد ۳۹ درصدی CAGR را شامل می‌شود. تا سال ۲۰۳۰، چین ۲۶ درصد از سهم بازار جهانی AI را به خود اختصاص خواهد داد.

چگونه کسب‌وکارها هوش مصنوعی را می‌پذیرند؟

به گزارش Forbes حدود ۴ شرکت از هر ۵ شرکت، هوش مصنوعی را اولویت اصلی در استراتژی کسب‌وکار خود در نظر می‌گیرند. ۸۳ درصد از شرکت‌ها ادعا می‌کنند که استفاده از هوش مصنوعی در استراتژی‌های کسب‌وکارشان در اولویت اصلی است. ایمیل‌های خودکار و چت‌بات‌ها ۲ مورد از رایج‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در ارتباطات کسب‌وکار روزمره است.

در ادامه نگاهی به استفاده فعلی شرکت‌ها از هوش مصنوعی داریم:

درصد سطح استفاده شرکت‌ها از AI

استفاده از AIدرصد
در حال حاضر از هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند، اما در حال بررسی آن هستند.۷ درصد
چند اثبات مفهوم (POC) را با موفقیت محدود آزمایش کرده‌اند.۱۴ درصد
چند اثبات مفهوم امیدوارکننده دارند و به دنبال مقیاس‌گذاری هستند.۲۱ درصد
دارای فرآیندهایی هستند که به‌طور کامل توسط AI با پذیرش گسترده فعال می‌شود.۲۵درصد
پیاده‌سازی را با موارد استفاده محدود از هوش مصنوعی آغاز کرده‌اند.۳۳درصد

منظور از اثبات مفهوم یا proofs of concepts نمایش محصول برای تعیین این است که آیا یک ایده صرف نظر از تقاضای بازار یا روش تولید می‌تواند به واقعیت تبدیل شود یا خیر.

گزارش‌های Analytics Insight نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از مدیران خرده‌فروشی انتظار دارند که کسب‌وکارهایشان تا سال ۲۰۲۵ از اتوماسیون هوش مصنوعی استفاده کنند.

بیشتر مدیران خرده‌فروشی مورد بررسی بر این باورند که شرکت آن‌ها ظرف ۳ سال آینده از اتوماسیون هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد.

PWC می‌گوید حدود ۱۷ مدیرعامل از هر ۲۰ مدیرعامل ادعا کردند که هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ «فناوری اصلی» در شرکت آن‌ها خواهد بود.

۸۶ درصد از مدیران اجرایی موافق هستند که هوش مصنوعی و کسب‌وکار دست به دست هم می‌دهند، زیرا هوش مصنوعی در دفاتر آن‌ها فناوری اصلی است. همچنین انتظار می‌رود هوش مصنوعی بهره‌وری کارکنان را تا ۴۰ درصد بهبود بخشد.

داده‌ها نشان می‌دهد که هوش مصنوعی این قابلیت را داردکه تا سال ۲۰۳۵ بهره‌وری کارمندان را تقریبا ۴۰ درصد افزایش دهد.

به گزارش Business Insider درآمد سالانه فناوری توصیه‌های نتفلیکس ۱ میلیارد دلار است. بسیاری از مشتریان احتمالا موافق هستند که استفاده نتفلیکس از هوش مصنوعی یکی از بزرگترین نقاط فروش آن است. این پلتفرم استریم از هوش مصنوعی برای شخصی‌سازی توصیه‌ها و متناسب کردن آن‌ها با علایق بینندگان استفاده می‌کند.

شرکت‌های فناوری که روی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند، اغلب درآمد خود را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. زیرا الگوریتم‌ها می‌تواند مشتریان را به‌صورت مستمر برای خرید بیشتر بازگرداند.

طبق تحقیقات Loup Ventures بهترین دستیار صوتی از نظر دقت، دستیار گوگل است.

دستیار گوگل از رقبای دستیار صوتی خود مانند سیری (Siri) شرکتاپل و کورتانا (Cortana) مایکروسافت با رکورد دقت ۹۸ درصد در جهت‌یابی پیشی گرفته است.

مقایسه ویژگی‌های ۳ دستیار صوتی محبوب

نوع ویژگیدستیار گوگلسیریالکسا
محلی۹۳ درصد۸۹ درصد۸۵ درصد
تجاری۹۲ درصد۶۸ درصد۷۱ درصد
جهت‌یابی۹۸ درصد۸۶ درصد۷۲ درصد
اطلاعات۹۶ درصد۷۶ ردصد۹۳ درصد
فرمان‌دهی۸۶ درصد۹۳ درصد۶۹ درصد

Gartner می‌گوید ۵۲ درصد از سازمان‌های مخابراتی از چت‌بات‌ها برای افزایش بهره‌وری کلی خود استفاده می‌کنند. داده‌های اخیر نشان‌دهنده شتاب قابل توجهی در پذیرش اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است.

یکی از کاربردهای کلیدی AI در کسب‌وکار، ارائه توصیه‌های محصول شخصی‌سازی شده از طریق پیش‌بینی رفتار مصرف‌کننده و تبلیغات هدفمند است. تبلیغات بازاریابی پاپ‌آپ و چت‌بات‌ها هر کدام نمونه‌هایی از عملیات هوش مصنوعی است. اتوماسیون معمولا به معنای زمان انتظار کمتر برای مشتریان است.

O’REILLY اعلام کرده است که ۴۸ درصد از کسب‌وکارها برای حفظ دقت داده‌های خود از یادگیری ماشین (ML)، تجزیه و تحلیل داده‌ها و ابزارهای AI استفاده می‌کنند.

Accenture گزارش داده است که  صنعت تولید تا سال ۲۰۳۵ به میزان ۳.۷۸ تریلیون دلار از هوش مصنوعی به دست خواهد آورد.

صنعت AI در عملکردهای مختلف کسب‌وکار نقش دارد. از رایانش ابری برای مجموعه داده‌ها تا ساده‌سازی تصمیم‌گیری شرکت. بخش‌های صنعتی که فناوری AI در آن بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل فروش مرتبط با فناوری، بیمه، بانکداری، مخابرات، مراقبت‌های بهداشتی، تولید، خرده‌فروشی و بازاریابی است.

سهم افزوده هوش مصنوعی در صنایع مختلف

صنعتخط مبناسهم افزوده هوش مصنوعی
خدمات اسکان و غذا۱.۵ تریلیون دلار۴۸۹ میلیارد دلار
کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری۵۵۴ میلیارد دلار۲۱۵ میلیارد دلار
هنر، سرگرمی و تفریح۴۵۳ میلیارد دلار۸۷ میلیارد دلار
ساخت و ساز۲.۷۶تریلیون دلار۵۲۰ میلیارد دلار
آموزش۱.۰۶ تریلیون دلار۱۰۹ میلیارد دلار
خدمات مالی۳.۴۲ تریلیون دلار۱.۱۵ تریلیون دلار
مراقبت‌های بهداشتی۲.۲۶ تریلیون دلار۴۶۱ میلیارد دلار
اطلاعات و ارتباطات۳.۷۲ تریلیون دلار۹۵۱میلیارد دلار
تولید۸.۴ تریلیون دلار۳.۷۸ تریلیون دلار
سایر خدمات۵۳۵ میلیارد دلار۹۵ میلیارد دلار
خدمات حرفه‌ای۷.۴۷ تریلیون دلار۱.۸۵ تریلیون دلار
خدمات عمومی۳.۹۹ تریلیون دلار۹۳۹ میلیارد دلار
خدمات اجتماعی۱.۰۸ تریلیون دلار۲۱۶ میلیارد دلار
حمل و نقل و انبارداری۲.۱۳ تریلیون دلار۷۴۴ میلیارد دلار
خدمات رفاهی۹۶۲ میلیارد دلار۳۰۴ میلیارد دلار
عمده فروشی و خرده‌فروشی۶.۱۸ تریلیون دلار۲.۲۳ تریلیون دلار

MarketWatch بازار خودروهای خودران با کسب ۱۷۳ میلیارد دلار درآمد جهانی بیش از یک بازار یا niche  جدید به شمار می‌رود.

Accenture می‌گوید فقط ۷ درصد از مردم هنگام نوشتن ادعانامه یا مطالبات حقوقی به ربات‌های چت اعتماد می‌کنند. رواج چت‌بات‌ها ممکن است در حال افزایش باشد، اما این ابزارها هنوز راه زیادی در پیش دارد. کمتر از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر  هنگام ارائه نوشتن ادعانامه به ربات‌های چت اعتماد می‌کنند. این میزان تفاوت فاحش اعتماد ۴۹ درصدی به مشاوران انسانی را نشان می‌دهد.

Accenture می‌گوید به احتمال زیاد  تا سال ۲۰۳۵، فناوری هوش مصنوعی یک میلیارد دلار به صنعت بانکداری اضافه خواهد کرد.

بر اساس آخرین داده‌های Markets and Markets ارزش بازار ارتباطات هوش مصنوعی ۲.۵ میلیارد دلار است. این بازار با ۴۶.۸ درصد  CAGR در طول دوره پیش‌بینی یعنی ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ رشد می‌کند.

به گزارشGartner، حدود ۳۸ درصد از ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی از سیستم‌های کامپیوتری به‌عنوان دستیار تشخیص خود استفاده می‌کنند. تا سال ۲۰۲۵ از هر ۲۰ تعامل با مشتری ۱۹ مورد با کمک و دستیاری هوش مصنوعی خواهد بود.

طبق نمونه‌های آزمایش شده توسط Microsoft کسب‌وکارهای تولیدی که از AI استفاده می‌کنند، ۱۲ درصد بهتر از کسب‌وکارهایی که همچنان به استفاده از روش‌های سنتی ادامه می‌دهند، عمل می‌کنند.

در چند سال آینده، صنعت خرده ‌فروشی می‌تواند بسیاری از ارتباطات خود را به هوش مصنوعی واگذار کند.

در واقع، بیش از ۹۵ درصد از ارتباطات آنلاین و تلفنی از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

Demandbase می‌گوید ۸۰ درصد بازاریابان پیش‌بینی کردند که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۰ بازاریابی را متحول خواهد کرد.

AI در بازاریابی، خدمات مشتری و آمار فروش

به استناد Forbes بخش‌های بازاریابی و فروش برای موفقیت در کسب درآمد بازار، AI و ML را ۴۰ درصد بیشتر از سایر بخش‌های صنعتی در اولویت قرار می‌دهد. در واقع هوش مصنوعی راه‌حلی برای نقش‌های پرکار ارتباط با مشتری است.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی همچنین داده‌هایی را آشکار می‌کند که کدام محصولات بالاترین حاشیه سود را به‌وجود می‌آورند. به‌علاوه بینش ارزشمندی را در مورد عادات خرید مشتریان ارائه می‌دهد.

داده‌های اخیر نشان می‌دهد که استفاده از هوش مصنوعی برای فروش، سرنخ‌ها را تا ۵۰ درصد افزایش، زمان تماس را تا  ۶۰ درصد کاهش می‌دهد. به‌طور کلی استفاده از این فناوری در زمینه فروش منجر به کاهش هزینه کلی تا ۶۰ درصد می‌شود.

به گزارش Statista در مجموع ۴۲ درصد از بازاریابان موافق هستند که استفاده از هوش مصنوعی برای ایمیل مارکتینگ درآمد بیشتری در بازار ایجاد می‌کند.

AI جایگزین مشاغل و آمار اشتغال

پس از ورود هوش مصنوعی به بازار کار بسیاری از مردم نگران موقعیت شغلی خود هستند. مشاغل حوزه حمل و نقل و انبارداری با بیشترین خطر اتوماسیون شغلی مواجه‌اند.

در ادامه، داده‌های مربوط به سهم اشتغال و نسبت مشاغل در معرض خطر بالای اتوماسیون تا اوایل دهه ۲۰۳۰ برای تمام بخش‌های صنعت بریتانیا آمده است:

سهم اشتغال و ریسک اتوماسیون شغلی در مشاغل مختلف

صنعتسهم اشتغالریسک اتوماسیون شغلی
تجارت عمده فروشی و خرده فروشی۱۴.۸ درصد۴۴ ردصد
تولید۷.۶۰ درصد۴۶.۴ درصد
خدمات اداری و پشتیبانی۸.۴۰ درصد۳۷.۴ درصد
حمل و نقل و انبارداری۴.۹۰ درصد۵۶.۴ درصد
حرفه ای، علمی و فنی۸.۸۰ درصد۲۵.۶ درصد
سلامت افراد و مددکاری اجتماعی۱۲.۴۰ درصد۱۷ درصد
خدمات اسکان و غذا۶.۷۰ درصد۲۵.۵ درصد
ساخت و ساز۶.۴۰ درصد۲۳.۷ درصد
مدیریت دولتی و دفاع۴.۳۰ درصد۳۲.۱ درصد
اطلاعات و ارتباطات۴.۱۰ درصد۲۷.۳ درصد
مالی و بیمه۳.۲۰ درصد۳۲.۲ درصد
آموزش۸.۷۰ درصد۸.۵ درصد
هنر و سرگرمی۲.۹۰ درصد۲۲.۳ درصد
سایر خدمات۲.۷۰ درصد۱۸.۶ درصد
املاک۱.۷۰ درصد۲۸.۲ درصد
مدیریت آب، فاضلاب و پسماند۰.۶۰ درصد۶۲.۶ درصد
کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری۱.۱ درصد۱۸.۷ درصد
تامین برق و گاز۰.۴۰ درصد۳۱.۸ درصد
معدن و استخراج معادن۰.۲۰ درصد۲۳.۱ درصد
پرسنل داخلی و خودمعیشتی۰.۳۰ درصد۸.۱ درصد
مجموع / میانگین برای همه بخش ها۱۰۰ درصد۳۰ درصد

ترس از بیکار شدن می‌تواند برای کارگران صنایع حمل و نقل و ذخیره‌سازی، تولید و عمده‌فروشی و خرده‌فروشی در بریتانیا موجه باشد.

انتظار می‌رود در کمتر از نیم دهه در تمام صنایع ایالات متحده، هوش مصنوعی و ML جایگزین ۱۶ درصد از مشاغل این کشور شود.

امروزه در کدام بخش‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌شود؟

کاربردهای AI بسیار فراتر از نوشتن فهرست محتوای سبد خرید آنلاین است. سیستم‌های هوش مصنوعی می‌تواند به‌عنوان دستیار شخصی دیجیتالی عمل کنند. چراغ‌ها را در خانه‌های هوشمند روشن کنند و حتی در برابر بیماری‌های عفونی مانند کووید-۱۹ حافظت لازم را ارائه دهد.

Statista گزارش داده  از هر ۵ بزرگسال آمریکایی، بیش از ۱ نفر دارای اسپیکر هوشمند است. بیش از نیمی از آمریکایی‌ها از دستیارهای صوتی به‌منظور کسب اطلاعات استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها از فناوری تشخیص گفتار برای ارائه پیش‌بینی آب و هوا، پخش موسیقی یا برقراری تماس‌های تلفنی اضطراری استفاده می‌کنند.

قبل از اینکه کووید-۱۹ به یک اصطلاح بسیار رایج در بخش مراقبت‌های بهداشتی تبدیل شود، گزارش‌های هوش مصنوعی شامل شیوع یک نوع ناشناخته از ذات الریه بود. اما اکنون بنا به گفته OECD هوش مصنوعی در پیشگیری از بیماری برای کشف سویه‌های ناشناخته قبلی استفاده می‌شود.

برخی از ساعت‌های هوشمند از هوش مصنوعی برای زمان‌بندی شست‌وشوی دست‌ها برای حداکثر تمیزی استفاده می‌کنند. فناوری پوشیدنی حتی می‌تواند به مأموریت بخش مراقبت‌های بهداشتی برای ایجاد دنیایی سالم‌تر کمک کند.

آماری از عملکرد AI محبوب

BusinessWire می‌گوید در حال حاضر بیش از ۴ میلیارد دستیار صوتی در حال استفاده است. ممکن است ربات‌های چت هنوز و پیش از ورود مصرف‌کنندگان به این پلتفرم‌ها نیاز به بهبود در پردازش زبان طبیعی داشته باشند. اما دستیارهای صوتی نمونه بارز هوش مصنوعی‌ای هستند که به‌طور یکپارچه با زندگی روزمره افراد ادغام می‌شود.

تعداد دستیارهای صوتی دیجیتالی که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ در سراسر جهان در حال استفاده است، در این جدول آمده است:

تعداد دستیارهای صوتی دیجیتال از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴

سالتعداد دستیارهای صوتی دیجیتال
۲۰۱۹۳.۲۵ میلیارد
۲۰۲۰۴.۲ میلیارد
۲۰۲۴۸.۴ میلیارد

در سال ۲۰۲۴، دستیارهای صوتی مجهز به فناوری پردازش زبان طبیعی ممکن است با ۸.۴ میلیارد دستگاه از تعداد افراد زنده در دنیا بیشتر هم باشد. بیش از ۱۱۰ میلیون کاربر دستیارهای مجازی در ایالات متحده ساکن هستند. از اوایل سال ۲۰۲۰، دستیارهای صوتی منبع کسب اطلاعات برای ۵۱ درصد از ساکنان ایالات متحده بودند.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۴ سهم بازار NLP به بیش از ۳۷ میلیارد دلار افزایش یابد.

پردازش زبان طبیعی (NLP) به رایانه‌ها کمک می‌کند تا با دستکاری داده‌ها، زبان انسان را به اطلاعاتی که متوجه آن می‌شوند ترجمه کنند. شرکت‌ها در تلاش هستند تا شکاف بین زبان انسان و هوش ماشین را تکمیل کنند.

در ادامه نگاهی به درآمد جهانی از بازار NLP از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ داریم:

درآمد جهانی بازار NLP از سال ۲۰۱۷  تا ۲۰۲۵

سالدرآمد
۲۰۱۷۳.۱۸ میلیارد دلار
۲۰۱۸۵.۰۷ میلیارد دلار
۲۰۱۹۸.۲۱ میلیارد دلار
۲۰۲۰۱۲.۴ میلیارد دلار
۲۰۲۱۱۷.۵۸ میلیارد دلار
۲۰۲۲۲۴ میلیارد دلار
۲۰۲۳۳۰.۳۵ میلیارد دلار
۲۰۲۴۳۷.۳۳ میلیارد دلار
۲۰۲۵۴۳.۲۹ میلیارد دلار

در دوره پیش‌بینی ۲۰۱۷-۲۰۲۵، بازار NLP حدود ۱۴ برابر رشد خواهد کرد. طبق آمارهای Markets and Markets طی ۵ سال آینده، دانلود و به اشتراک‌گذاری داده‌های پزشکی شخصی برای بیماران رایج‌تر خواهد شد.

احتمال استقاده از منابع ابری مانند ML، پردازش زبان طبیعی و یادگیری عمیق در بخش مراقبت‌های بهداشتی بسیار است.

به گزارش Algorithmia تا سال ۲۰۲۱، ۵۷ درصد از مشاغلی که از هوش مصنوعی یا ML استفاده می‌کردند، از این فناوری برای بهبود تجربه مشتری بهره بردند.

الگوریتم‌ها و ML، رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا الگوها را پیش‌بینی، دقت را ارزیابی و فرآیندها را به‌طور مداوم بهینه کنند.

قابلیت تشخیص گفتار کامپیوتر و توانایی تلفن هوشمند برای برچسب‌گذاری جغرافیایی (geotag) محتوای ویدیویی پیش از اشتراک‌گذاری نمونه‌هایی از ML هستند.

کاربردهای ML و تغییرات آن در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

موارد استفاده۲۰۲۰۲۰۲۱تغییر
ایجاد بینش مشتری۳۷ درصد۵۰ درصد۱۳ درصد  ↑
بهبود تجربه مشتری۳۴ درصد۵۷ درصد۲۳ درصد ↑
حفظ مشتریان۲۹ درصد۳۱ درصد۲ درصد   ↑
تعامل با مشتریان۲۸ درصد۴۸ ردصد۲۰ درصد ↑
سیستم‌های توصیه‌گر۲۷ درصد۲۷ درصد۰ درصد   –
شناسایی و کشف تقلب۲۷ درصد۴۶ درصد۱۹ درصد ↑
کاهش ریزش مشتری۲۶ درصد۲۲ درصد۴ درصد  ↓
به‌دست آوردن مشتریان جدید۲۶ درصد۳۴درصد۸ درصد  ↑
افزایش وفاداری مشتریان۲۰ درصد۴۰ درصد۲۰ درصد ↑
افزایش تعامل طولانی مدت مشتری۱۹ درصد۴۴ درصد۲۵ درصد ↑
ایجاد آگاهی از برند۱۴ درصد۳۱ درصد۱۷ درصد ↑
سایر۱۵ درصد۱ درصد۱۴ درصد ↓

Google AI Blog ادعا می‌کند که فناوری ML عمیق گوگل تا ۹۹ درصد دقت دارد.

همچنین ML به سیستم هوش مصنوعی دانشگاه آکسفورد امکان می‌دهد تا با دقت ۹۳ درصد لب‌خوانی کند. این باعث می‌شود سیستم دقیق‌تر از لب‌خوان‌های انسانی عمل کند.

گوگل از فناوری‌های هوش مصنوعی جهانی برای پردازش۶.۹  میلیارد درخواست جست‌وجوی روزانه استفاده می‌کند. فناوری هوش مصنوعی جست‌وجو و سازماندهی مجموعه داده‌های کلان (big data) را ممکن می‌سازد.

زمانی که روش‌های مرسوم ذخیره‌سازی و جمع‌آوری داده‌های کلان با شکست مواجه می‌شود، فناوری هوش مصنوعی کنترل و پردازش میلیاردها عبارت جست‌وجویی را که موتورهای جست‌وجو روزانه دریافت می‌کند، به‌دست می‌گیرد.

طبق آمار Backlinko واتس‌اپ روزانه بیش از ۱۰۰ میلیارد پیام پردازش شده با هوش مصنوعی تولید می‌کند.

واتس‌اپ محبوب‎‌‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان در جهان است. هوش مصنوعی به پردازش بیش از ۱۰۰ میلیارد پیام در روز در این پلتفرم کمک می‌کند.

تنها ۱۰ درصد از داده‌ها به‌عنوان «داده‌های ساختار یافته» در نظر گرفته می شود. ۹۰ درصد از داده‌ها بدون ساختار هستند. به این معنی که بدون فناوری برای پردازش کلان داده‌ها، شرکت‌ها نمی‌توانند روی نقاط داده مهم تمرکز کنند. بنابراین، شرکت‌ها ممکن است فرصت‌های افزایش درآمد خود را از دست بدهند.

چالش‌ها و پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی

Tractica می‌گوید از دست دادن شغل یک نگرانی اصلی برای بدبینان به هوش مصنوعی است. پیشرفت هوش مصنوعی با مجموعه‌‌ای از نگرانی‌های اخلاقی، کسب‌وکاری و عملیات‌های مختلف همراه است. این نگرانی‌ها شامل از دست دادن شغل و پیامدهای اخلاقی ادغام کامپیوتر با تفکر آگاهانه است. ایلان ماسک هشدار می‌دهد که خدمات هوش مصنوعی می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ از انسان پیشی بگیرد.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ۷۶ درصد از مدیران اجرایی نگران شفاف نبودن و سوگیری هوش مصنوعی در بازار جهانی هستند.

با این حال، ۴۰ درصد از مدیران با این موضوع موافق‌اند که فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی و کارشناسانی که آن‌ها را اداره می‌کنند در حال حاضر برای پیاده‌سازی بسیار گران‌قیمت هستند.

جمع‌بندی

بازار هوش مصنوعی به وضوح آینده‌ای امیدوارکننده و سودآور دارد. در حالی که نگرانی‌هایی در مورد از دست دادن شغل وجود دارد، داده‌هایی یافت شده نشان می‌دهد این فناوری بیش از آنکه مشاغل را نابود کند، استارت‌آپ‌ها و مشاغل بیشتری ایجاد می‌کند. به هر طریق، هوش مصنوعی قطعا بخشی از زمان حال و آینده است.

منبع: explodingtopics

 

 

https://pvst.ir/hj6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو