skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش استفاده از هوش مصنوعی و نگرانی بیشتر درمورد امنیت شغلی

۲۴ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

براساس یک نظرسنجی جدید با اینکه کارکنان بیشتری از هوش مصنوعی در روند کار خود استفاده می‌کنند اما نگرانی آنها درمورد امنیت شغلی هم با افزایش نقش این فناوری بیشتر شده است. به گزارش CNBC براساس تحقیقاتی مانکی‌سروی، ۷۲ درصد از کارکنان می‌گویند هوش مصنوعی بهره‌‌وری آنها را افزایش داده است اما ۴۲ درصد نگران تاثیر این فناوری بر مشاغل خود هستند.

به گزارش پیوست، این تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه کارکنان بیشتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند بیشتر نگران تاثیر آن بر امنیت شغلی خود هستند و ۶۰ درصد از آنهایی که دائم از این فناوری برای کار بهره‌ می‌گیرند درمورد آینده شغلی ابراز نگرانی کرده‌اند.

طبق داده‌های این نظرسنجی، ۳۷ درصد از نسل زد و ۳۵ درصد میلنیال‌ها به احتمال زیادی از هوش مصنوعی در مشاغل خود استفاده می‌کنند. گفتنی است که داده‌های این تحقیق با بررسی دیگری از شرکت مشاوره ارنست اند یانگ (EY) که استفاده نسل زد از هوش مصنوعی را کمتر از میلنیال‌ها گزارش کرده بود مغایرت دارد.

اما با وجود بازخورد مثبت کارکنان به هوش مصنوعی، ۴۲ درصد از آنها نگران تاثیر این فناوری بر مشاغل خود هستند. از بین کارمندان معمولی ، ۴۴ درصد «بسیار یا تا حدی نگران» بودند و در بین مدیران و رده‌های بالاتر نرخ نگرانی ۳۸ درصد است.

نگرانی از این فناوری با توجه به سطح درآمدی هم متفاوت استو کارکنانی که زیر ۵۰ هزار دلار در سال درآمد دارند بیشتر (۴۷ درصد) نگران تاثیر فناوری هستند و سطح درآمدی ۵۰ تا ۹۹ هزار دلار (۳۹ درصد) در رده بعدی و ۱۰۰ هزار دلاری‌‌ها یا بالاتر نیز کمترین سطح نگرانی (۳۶ درصد) دارند.

داده منتشر شده از این نظرسنجی نشانگر آن است که کارکنان رنگین پوست بیشتر از دیگر همتایان خود از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند: ۴۱ درصد از آسیایی‌ها، ۳۸ درصد از سیاه‌ پوستان و ۳۶ درصد از کارکنان لاتین تبار در مشاغل خود از نرم‌افزار هوش مصنوعی استفاده‌ کرده‌اند و این در حالی است که در بین سفید پوستان این نرخ به ۲۳ درصد کاهش می‌یابد.

استفاده بیشتر اما باعث نگرانی بیشتر کارکنان رنگین پوست هم شده است: ۵۳ درصد از کارکنان آسیایی و سیاه‌پوست و ۴۶ درصد از لاتین‌ تبار‌ها «بسیار یا تا حدی نگران» تاثیر این فناوری روی شغل خود هستند و در بین سفید پوستان میزان نگرانی به ۳۷ درصد کاهش می‌یابد.

به طور کلی می‌توان گفت که براساس داده‌های این تحقیق، هرچه کارکنان بیشتر از هوش مصنوعی در کار خود استفاده می‌کنند، بیشتر نگران امنیت شغلی هستند. شصت درصد از کسانی که دائم از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند می‌گویند نگران تاثیر آن روی شغل‌شان هستند و تنها ۳۵ درصد از آنهایی که از این فناوری در کارشان استفاده‌ای نمی‌کنند از این مساله هراس دارند.

تحقیقات فوق در تاریخ ۴ تا ۸ دسامبر و توسط SurveyMonkey و با مشارکت ۷ هزار ۷۷۶ نیروی کار ایالات متحده انجام گرفته است.

با این حال آرتور سی بروکس، استاد دانشگاه هاروارد، که روی شادی مطالعه می‌کند، می‌گوید هوش مصنوعی شکل و ماهیت تازه‌ای به مشاغل می‌دهد اما به احتمال زیاد نابودگر آنها نیست: «در شغل هر فردی، وظایف خاص بیشماری وجود دارد. هوش مصنوعی این وظایف را تفکیک و دوباره ساختاربندی می‌کند» به گونه‌ای که شغل فردا با آنچه امروز شاهدش هستیم متفاوت است.

 

https://pvst.ir/h86

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو