skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قابلیت جدید ChatGPT: حافظه‌ای بلندمدت و به خاطر سپردن جزئیات شما

۲۵ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اوپن‌ای‌آی قرار است در تازه‌ترین نسخه ChatGPT، این چت‌بات را به یک حافظه بلند مدت مجهز کند، قابلیتی که مدت‌ها است بسیاری انتظار آن را می‌کشند و چت‌بات می‌تواند با استفاده از آن نمایه‌ای از شما را در مکالمه‌های آینده به خاطر بیاورد. به گفته شرکت شما هم می‌توانید مستقیما اطلاعات خود را به چت‌بات بگویید و هم این روبات در طول مکالمه به صورت خودکار گزیده اطلاعات را برداشته و ذخیره می‌کند.

به گزارش پیوست، این قابلیت که خیلی ساده تنها حافظه (Memory) نام گرفته به سیستم هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی را از شما دریافت کرده و در آینده مد نظر قرار دهد. برای مثال من روزنامه‌نگار حوزه فناوری در فلان شهر هستم و این اطلاعات در مکالمه‌های آینده مدنظر قرار می‌گیرد. به گفته اوپن‌ای‌آی شما می‌توانید در هر زمانی که خواستید این حافظه را پاکسازی کنید.

البته که پیش از این هم ChatGPT می‌توانست جزئیات یک مکالمه را از ابتدا به یاد داشته و مد نظر قرار دهد اما پس از عرضه این قابلیت دیگر حافظه چت‌بات از یک مکالمه فراتر می‌رود.

جالب اینکه حتی اگر اطلاعات دقیقی را خودتان به چت‌بات ارائه نکنید هم این سیستم در طول مکالمه از صحبت‌هایی که رد و بدل می‌شوند چیزهایی را برداشت می‌کند و به خاطر می‌سپارد.

این قابلیت به هردو نسخه رایگان (GPT 3.5) و پولی (GPT 4) اضافه می‌کند.

جوان جنگ، مدیر رفتار محصولی اوپن‌ای‌آی، این قابلیت را پیش از انتشار عمومی برای مجله وایرد به نمایش گذاشته که نشان می‌دهد این چت‌بات چطور جزئیات را به خاطر می‌سپارد. او برای مثال از چت‌بات خواست تا یک پست شبکه اجتماعی برای افتتاح کافه‌ای به نام کاتیو در روز ولنتاین طراحی کند و روبات این کار را انجام داد. در پست دیگری جنگ مشخص کرد که در حال افتتاح کافی‌ای به نام کاتیو در روز ولنتاین است. او سپس با مراجعه به تنظیمات ChatGPT نشان داد که چطور چت‌بات این جزئیات را ذخیره کرده است. در مکالمه مشابه دیگری، جنگ از روبات درمورد کد‌نویسی کمک خواست و سپس مشخص کرد که تنها از زبان پایتون استفاده می‌کند. ChatGPT پس از آن در حافظه خود ثبت کرد که جنگ تنها از زبان پایتون استفاده می‌کند.

این جزئیات در مکالمه‌های آینده جنگ با چت‌جی‌پی‌تی استفاده می‌شوند و حتی اگر اشاره مستقیم به کافه کاتیو نکند، چت‌بات در صورت نیاز آن را مد نظر قرار می‌دهد.

البته که با همین توضیح ابتدایی می‌توان به نگرانی‌های حریم خصوصی بسیاری درمورد این قابلیت اشاره کرد. ابزاری که گزیده داده‌های شما را به صورت خودکار از مکالمه‌ها استخراج کند و یک پروفایل کامل از شما تشکیل دهد به نظر ترسناک می‌رسد.

با این حال شرکت مدعی است که یک سری اطلاعات حساس را در بخش حافظه ذخیره نمی‌کند. برای ماثل اگر رمز عبور یا کد ملی‌تان را به چت‌بات بگویید، این بخش را فراموش می‌کند. شرکت با دریافت بازخورد از کاربران قرار است مشخص کند که آیا اطلاعاتی مثل قومیت و نژاد هم برای ذخیره خودکار حساس به حساب می‌آیند یا خیر. درنتیجه لیست داده‌های حساس هنوز کامل نیست.

کاربران همچنین در هر مرحله‌ای می‌هوانند با مراجعه به بخش تنظیمات حافظه این چت‌بات را پاکسازی کنند و اوپن‌ای‌آی می‌گوید پس از پاکسازی حافظه دیگر از این داده‌ها برای آموزش مدل هوش مصنوعی هم استفاده نمی‌شود.

البته مشخص نیست در حالت عادی چه میزانی از اطلاعات کاربران برای آموزش مدل‌ها استفاده می‌شود و برای اینکه داده‌های مکالمه شما برای آموزش استفاده نشود هم باید از بخش دیگری انصراف دهید.

علاوه بر اوپن‌ای‌آی، شرکت گوگل نیز قابلیتی تقریبا مشابه را با گمینی عرضه کرده که کاربر براساس آن می‌تواند بین یک مکالمه واحد و مکالمه‌های ادامه‌داری که در آن هوش مصنوعی گوگل محتوای مکالمه‌های قبلی‌ را به یاد می‌آورد انتخاب کند. چنین قابلیت‌هایی برای کسب‌وکارهایی که به دنبال یک رابطه بلند مدت و قدرتمند با مشتریان خود هستند مفید به نظر می‌رسد.

 

https://pvst.ir/h8b

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو