skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

معصومه صیادی نویسنده میهمان

ارز دیجیتال دای(DAI) چیست؟

معصومه صیادی
نویسنده میهمان

۲۱ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ دی ۱۴۰۲

ارز دیجیتال دای

ارز دیجیتال دای استیبل‌کوین غیرمتمرکزی است که توسط وثیقه‌های رمزنگاری پشتیبانی شده و به صورت عمومی در بلاک‌چین اتریوم قابل مشاهده است. این ارز دیجیتال روی پروتکل Marker از طریق یک قرارداد هوشمند در بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است.

به گزارش پیوست،‌ یکی از اهداف ایجاد ارز دیجیتال دای، ارز دیجیتالی‌ای بود که نوسان شدیدی نداشته باشد. پشتیبانی در بیشتر صرافی‌ها،‌ سهولت فرآیند مبادله و غیرمتمرکز بودن آن از جمله مزایای این ارز دیجیتال به شمار می‌رود. پیچیدگی فرآیند برای تازه‌کاران و وابستگی به وام از معایب این ارز محسوب می‌شود.

ارز دیجیتال دای چیست؟

ارز دیجیتال DAI یکی از استیبل کوین‌هایی است که در دسامبر ۲۰۱۷ توسط Maker منتشر شد. یک برنامه نرم‌افزاری منبع باز که توسط MakerDAO نگهداری می‌شود. همانطور که گفته شد، ارز دیجیتال دای که با علامت DAI نمایش داده می‌شود یک استیبل کوین غیرمتمرکز است. این بدان معنا است که توسط یک مقام یا سازمان مرکزی مدیریت نمی‌شود، بلکه مدیریت آن توسط قراردادهای هوشمند صورت می‌پذیرد. ارز دیجیتال دای با دلار آمریکا مرتبط است و در تلاش است که ارزش آن را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال حفظ کند. در واقع، ارز دیجیتال دای برخلاف سایر استیبل کوین‌های محبوب که ارزش آن‌ها مستقیماً با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود توسط وثیقه‌های رمزنگاری پشتیبانی شده و به صورت عمومی‌ در بلاک چین اتریوم قابل مشاهده است.

ارز دیجیتال دای

دای ارزش خود را بدون یک سیستم متمرکز و به روشی هوشمندانه و جالب حفظ می‌کند. با تغییرات بازار تغییر کی‌کند و توانسته ارزش ثابتی را در برابر سایر ارزهای دیجیتال حفظ کند. این فرآیند توسط پلتفرم MKR همراه با توکن MRK، قراردادهای هوشمند CDP و چندین مکانیسم تثبیت کننده دیگر تسهیل می‌شود. بنابراین، استیبل کوین دای هیچ نیازی به یک مرجع متمرکز که بر استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات مانند تتر نظارت داشته باشد وجود ندارد. پروژه نام برده به طور کامل روی بلاک‌چین اتریوم و قراردادهای هوشمند آن قرار دارد. این مورد ارز دیجیتال دای را به یک استیبل‌کوین غیرمتمرکز تبدیل کرده است که نمی‌توان آن را تعطیل و سانسور کرد.

استیبل‌کوین چیست؟

استیبل‌کوین

استیبل‌کوین ارز دیجیتالی است که ارزش آن با دارایی‌هایی با نوسان کم مانند ارزهای فیات، وثیقه‌ها، سایر ارزهای رمزنگاری شده، فلزات گرانبها یا نفت مرتبط است. ایده کلی استیبل‌کوین‌ها بر تولید دارایی‌های رمزنگاری شده است که ارزش آن مستعد نوسانات شدید نباشد.

از جمله محبوب‌ترین استیل‌کوین‌ها عبارتند از دای(DAI)، تتر(USDT)، ترویو اس‌دی(TUSD)، پکسوس استاندارد(Paxos Standard Token)، دلار جمینی(GUSD) و موارد دیگر.

در کل چهار دسته متفاوت از استیبل‌کوین‌ها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

Fiat-collateralized: از رایج ترین نوع استیبل‌کوین‌ها است. این نوع استیبل‌کوین‌ها به نهادهای متمرکزی مانند تتر متکی است.

Crypto-collateralized: این نوع استیبل‌کوین‌ها به زیرساخت مالی سنتی وابسته نیستند و از دارایی‌های رمزنگاری به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند. این نوع از ارزهای دیجیتال از تمرکز و شفافیت کمتری برخودار است اما از نظر طراحی پیچیده است مانند ارز دیجیتال دای.

Algorithmic non-collateralized: استیبل‌های این گروه با استفاده از مدل‌های اقتصادی مبتنی بر نرم‌افزار به دنبال دستیابی به ثبات هستند. آن‌ها ذاتاً غیرمتمرکزند اما از پیچیدگی و ریسک بالاتری برخوردار هستند چرا که برای حفظ تعادل نیاز به رشد مداوم دارند مانند Basis.

استیبل کوین‌های Hybrid: این نوع از استیبل‌کوین‌ها بر ترکیبی از رویکردهای ذکر شده در موارد بالا متکی است مانند Saga.

تاریخچه ارز دیجیتال دای

دانیش رون کریستنسن در سال ۲۰۱۴ یک پروژه منبع باز به نام MakerDAO را راه‌اندازی کرد. او در سال ۲۰۱۵ با همکاری گروهی از توسعه دهندگان پروتکل MakerDAO را ایجاد کرد. پروتکل Maker (معماری زیربنایی استیبل کوین دای) امکان وام گرفتن را با ارز دیجیتال فراهم آورده است.

دای در پروتکل Maker از طریق یک قرارداد هوشمند در بلاک‌چین اتریوم در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد. هدف از ارز دیجیتال دای، ایجاد یک ارز دیجیتال غیرمتمرکزی بود که نوسان نداشته باشد. اما تیم Maker متوجه شدند که پیچیدگی ثابت نگه داشتن ارزش دای به دلیل پیچیدگی در فرآیند ایجاد دای است. قبلاً برای ثابت نگه داشتن ارزش دای، باید مرحله تبدیل ETH خود را به wETH انجام و سپس آن را برای ساختن pETH انجام می‌دادید. اما امروزه این فرآیند ساده شده است. تیم Maker یک dApp را برای تولید DAI از دارایی‌های ارز دیجیتال شما ایجاد کرده است. با اتصال یک کیف پول به dApp به راحتی می‌توانید CDP ایجاد کنید و از دای برای خرید یا تجارت استفاده کنید.

ارز دیجیتال دای به مرور زمان توانست جایگاه خوبی در میان سایر ارزها به دست آورد که از جمله می‌توان دلایل آن را این گونه برشمرد:

۱- ارز دیجیتال دای دارای درجه بالایی از تمرکز زدایی است. در حالی که استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر که دارای پشتوانه ذخیره‌ای از دارایی‌های فیات است توسط سازمان مدیریت مرکزی مدیریت و ارائه می‌شود، در صورتی که ارز دیجیتال دای توسط هیچ نهادی کنترل نمی‌شود.

۲-  برخلاف اکثر استیبل‌کوین‌ها که در برابر ارز فیات یا ارز دیجیتال وثیقه می‌شوند، دای می‌تواند از ارزهای مختلف به عنوان وثیقه استفاده کند. پروتکل Maker ابتدا تنها از اتر به عنوان وثیقه استفاده می‌کرد. اما در نوامبر سال ۲۰۱۹ به‌روزرسانی‌هایی انجام شد و سیستم دای امروزی از چندین ارز دیجیتال به عنوان وثیقه پشتیبانی می‌کند. افزایش تعداد ارزهای قابل وثیقه ریسک را برای کاربران کاهش می‌دهد و ثبات قیمت دای را افزایش خواهد داد.

۳- دارندگان توکن دای می‌توانند از آن سود ببرند. کسانی که MKR را دارند می‌توانند DAI Savings Rate(DSR) را تعیین کنند که به عنوان ضامن دای عمل می‌کنند. به این معنا که در صورت از کار افتادن سیستم، توکن‌های MKR آن‌ها می‌تواند حذف شود.

Maker چیست؟

Maker یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) است که روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است. همچنین یک ارز دیجیتال و یک توکن دولتی است که مسئول دو توکن Makercoin و DAI است. هر دو براساس استاندارد ERC-20 روی اتریوم ساخته می‌شود.

در واقع، Maker مأمویت دارد تا گروهی از دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز ایجاد کند که به ارزهای مختلف، طلا و سایر ابزارها مرتبط باشد. دارندگان Maker، مسئولیت مدیریت ریسک، منطق تجاری، پرداخت وام‌های Dai یا تعیین بدهی را برعهده دارد. هر دارنده MKR می‌توانند در مورد تصمیمات مهم مربوط به پلتفرم و صدور DAI از جمله پارامترهای ریسک، نرخ‌های هدف، تصمیمات تسویه حساب و موارد دیگر رأی بدهد. اگر کسی بخواهد در DAI وام بگیرد، باید از سکه Marker برای پرداخت کارمزد استفاده کند. این سکه‌ها قابل استخراج نیستند و در فرآیند تسویه سوزانده خواهند شد.

Dai چگونه کار می‌کند؟

توکن Dai

توکن DAI یک توکن مبتنی بر ERC-20 است که هم در صرافی‌های متمرکز و هم در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) قابل خریداری است. شما با باز کردن صندوق وثیقه Maker از طریق داشبورد MakerDAO’s Oasis Borrow می‌توانید ارز دیجیتال دای را ایجاد و قرض بگیرید و دارایی‌های مبتنی بر اتریوم را به عنوان وثیقه سرمایه‌گذاری کنید.

خزانه‌های وثیقه‌ساز قراردادهای هوشمندی است که وثیقه را تا زمان بازپرداخت وام نگه می‌دارد. ارزش وثیقه‌ای که سپرده‌گذاری می‌شود باید همیشه از ارزش دای صادر شده بیشتر باشد. اگر ارزش وثیقه کمتر از ارزش توکن‌های دای صادر شده باشد، وثیقه شما منحل می‌شود. دای یکی از یکپارچه‌ترین دارایی‌های دیجیتال در اکوسیستم بلاک‌چین است و پس از قرض گرفتن می‌توان از آن در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز استفاده کرد. سیستم کار با ارز دیجیتال دای به شکل زیر است:

۱- قرض گرفتن: به‌مانند روش بانک‌ها که در برابر ارائه وام از افراد وثیقه می‌گیرند در اینجا نیز نحوه کار به همین صورت است. در این سیستم نیز می‌توانید دلار را با ارائه ضمانت و پرداخت کارمزد ثابت قرض بگیرید. این دلارها از طریق توکن‌های دای صادر می‌شوند و ضمانت از طریق دارایی‌های رمزنگاری مختلف انجام می‌شود.

حداقل نسبت وثیقه بستگی به توکن مورد استفاده به عنوان ضمانت دارد. این نسبت معمولاً ۱۵۰ درصد ارزش بدهی است که به دلیل نوسان رمزارزهای پایه این ارزش برای آن‌‌ها تعیین شده است.

۲- سپرده: وثیقه با استفاده از یک قرارداد هوشمند غیرمتمرکز در یک انبار سپرده‌گذاری و مدیریت می‌شود. خزانه قفل خواهد شد و زمانی باز می‌شود که دای قرض گرفته شده و هزینه پایدار برگردانده شود.

۳- عودت DAI:‌ برای بازگرداندن وثیقه قفل شده خود، باید دای را برگردانید و سپس هزینه پایداری را پرداخت کنید. هزینه پایدار همانند سود وام‌های معمولی بانک‌ها است که به نام کارمزد شناخته می‌شود. این کارمزد پایدار بستگی به وثیقه قفل شده دارد. پس از طی شدن این فرآیند دای برگشتی سوزانده خواهد شد.

۴- انحلال و مزایده: در صورتی که ارزش قفل شده در صندوق کمتر از بدهی استقراض شده باشد وثیقه نقد می‌شود. برای هر انحلال مزایده‌ای گذاشته می‌شود که در آن کاربران علاقه‌مند، پیشنهاد خرید مبلغ وثیقه قفل شده را می‌دهند. بالاترین قیمت پیشنهادی باید برای ارزش وثیقه منحل شده با توکن دای پرداخت شود.

توکن حکومتی دای چیست؟

دای به عنوان یک استیبل‌کوین بومی ‌پروتکل Marker، توسط دارندگان Maker اداره می‌شود. از طریق سیستم MakerDAO، مدیریت توکن حاکمیتی Dai/Maker هم در داخل زنجیره و هم در خارج از آن انجام می‌شود. دارندگان توکن MKR با استفاده از سیستم حاکمیتی آنچین Maker به پیشنهادات رأی می‌دهند.

این سیستم دارای دو نوع رأی‌گیری مختلف نظرسنجی حکومتی و رأی‌های اجرایی است. هر دارنده توکن MKR می‌تواند در این رأی‌گیری‌ها شرکت کند تا به شکل‌گیری آینده پروتکل کمک کند.

همچنین، ذی‌نفعان MKR می‌تواند با تعامل با جامعه در مکان‌هایی مانند انجمن‌ها و تماس‌های وب حاکمیتی عمومی، رأی‌گیری آفچین را انجام دهند.

چرا تریدرها از ارز دیجیتال دای استفاده می‌کنند؟

شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چرا وقتی ارزهای فیات در دسترس است افراد از DAI یا سایر استیبل‌کوین‌ها استفاده می‌کنند؟ دلایل مختلفی برای این مورد وجود دارد که به شرح زیر است:

۱- بدون مرز: به این معنا که افراد می‌توانند ارز دیجیتال DAI را بدون توجه به جایی که حضور دارند یا حساب بانکی‌ای که دارند نگهداری کنند. همچنین به مردم اجازه می‌دهد تا منابع خود را ایمن نگه دارند. این امکان برای سرمایه افرادی که رشد توروم در جامعه آن‌ها شتابان است مفید و کاربردی خواهد بود.

۲- قابل برنامه‌ریزی: این رمزارزها توسط کدها کنترل می‌شود و انعطاف‌پذیری بسیاری را فراهم می‌کند. ارسال ارز دیجیتال دای به هر کجای دنیا آسان است. برخلاف حواله‌های بانکی بین‌المللی که به چندین روز کاری و هزینه بالایی نیاز دارد.

۳- شفافیت: ارز دیجیتال دای متن باز است و هر کسی می‌تواند کد دای را دانلود، بررسی و استفاده کند.

۴- غیرمتمرکز: توکن نیازی به مداخله شخص ثالث برای مدیریت وجوه ندارد.

۵- وثیقه شده: توسط سایر دارایی‌های رمزنگاری پشتیبانی می‌شود.

چگونه ارز دیجیتال DAI را خریداری کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال دای باید مراحل زیر را دنبال کنید:

ایجاد یک حساب کاربری

با افتتاح یک حساب کاربری با کمک یک کارگزار ارز دیجیتال که از توکن پشتیبانی می‌کند، ارز دیجیتال دای را خریداری کنید. با این حال، ممکن است هنگام انتخاب گزینه کارگزاری با گزینه‌هایی مانند پرداخت کمیسیون کارگزار و محدودیت در خرید ارزهای دیجیتال مواجه شوید.

خرید کیف پول

قدم بعدی شناسایی و انتخاب کیف پول است. خرید یک کیف پول ضروری است چرا که شما باید توکن‌ها را در محلی ذخیره کنید. همچنین تضمین می‌کند که کلیدهای شخصی در اختیار شما قرار می‌گیرد که ممکن است برای ذخیره ارزی استفاده شود. به‌طور کلی دو نوع کیف پول وجود دارد، کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول نرم‌افزاری.

خرید ارز دیجیتال

پس از تنظیم حساب خود با استفاده از یک کارگزار و انتخاب کیف پول، نوبت به خرید ارز دیجیتال خواهد رسید. برای این کار باید حساب کارگزاری خود را تأمین کنید، نوع سفارش را انتخاب کرده و در نهایت سفارش را ارسال کنید.

نحوه فروش ارز دیجیتال دای

هنگامی‌که تصمیم به فروش ارز دیجیتال دای گرفتید، قدم بعدی تصمیم‌گیری درمورد تبدیل این ارز است. در این مرحله ابتدا باید تجارت خود را تنظیم کنید، اگر دای را با دلار آمریکا معامله می‌کنید، مراحل ممکن است متفاوت از زمانی باشد که در حال خرید شکل دیگری از ارز دیجیتال هستید. در ادامه یافتن بهترین قیمت قسمت مهمی از روند فروش است. قیمت ارز دیجیتال لحظه به لحظه در حال تغییر است، بنابراین برای فروش ارز دیجیتال باید که تحقیقات مستمری صورت بگیرد.

پس از طی کردن این مراحل،‌ نوبت به فروش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. سود ارز دیجیتال مشمول مالیات است. حتماً به پیامدهای فروش ارز دیجیتال دای توجه داشته باشید و اگر می‌توانید با یک فرد متخصص مشورت کنید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال دای

با توجه به ساختار ارز دیجیتال دای، می‌توان گفت این ارز دارای مزایا و معایب خاص خود است. از معایب ارز دیجیتال دای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارز دیجیتال دای تا حد زیادی به وام محدود است.
  • یک قرارداد هوشمند و غیرشفاف است، اما می‌تواند مورد هک قرار بگیرد.
  • تنوع ارزهایی که به عنوان وثیقه پذیرفته شده‌اند به عنوان مشکلی سیستمی‌ وجود دارد.
  • این ارز کمی ‌پیچیده است و دسترسی به آن برای افراد تازه کار در دنیای DeFi دشوار است.

اما با وجود معایب، ارز دیجیتال دای برای بسیاری از افراد کاربردی است. مهمترین مزایای ارز دیجیتال دای عبارتند از:

  • این استیبل کوین در بیشتر صرافی‌ها پشتیبانی می‌شود.
  • ایجاد ابزارهای غیرمتمرکز مبادله و تأمین مالی را تسهیل می‌کند.
  • یک ارز دیجیتال استیبل کوین ایمن و غیرمتمرکز با سابقه امنیتی طولانی است.
  • به بانک وابسته نیست، زیرا یک استیبل‌کوین کاملاً متفاوت از USDT است. به این معنا که هیچ خطر دائمی ‌بسته یا توقیف شدن حساب بانکی که از کل پروژه پشتیبانی می‌کند وجود ندارد.
  • به راحتی قابل دسترس است و به حریم خصوصی کاربران احترام می‌گذارد. هر شخصی می‌تواند بدون نیاز به KYC به سیستم دسترسی داشته باشد یا داده‌های خود را به شخص ثالث بدهد.

در نهایت

شما می‌توانید با استفاده از ارز دیجیتال دای معامله کنید زیرا هنوز هم یکی از محبوب‌ترین و سریع‌ترین ارزهای دیجیتال در حال رشد است. این ارز دیجیتال در طول سال‌ها رشد خوبی داشته است و تغییرات روی پلتفرم  با رأی دادن به کاربرانی که دارای توکن‌های MKR هستند انجام می‌شود.

https://pvst.ir/gx4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو