skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر مرکز عملیات پرداخت الکترونیک سداد: ۷۵تا ۸۰ درصد اختلال‌ها به عوامل خارجی برمی‌گردد

۱۰ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ مهر ۱۴۰۲

محمد آریان مدیر مرکز عملیات پرداخت الکترونیک سداد معتقد است ۷۵ تا ۸۰ درصد اختلال‌های پرداخت الکترونیک سداد در سرویس‌دهی به عوامل برون‌سازمانی مربوط می‌شود. او می‌گوید: ۷۵ تا ۸۰ درصد اختلال‌ها به عوامل خارجی برمی‌گردد. این موضوع را می‌توان از طریق گراف‌ها و مستندات موجود درباره Uptime سرویس‌ها و سرورها مشخص کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سداد واحد NOC(مرکز عملیات شبکه)، از ابتدای سال ۹۴ آغاز به کار کرده است و از آن سال تاکنون، تقریبا هشت بار ممیزی انجام شده که پرداخت الکترونیک سداد  هفت بار، نمره کامل شاپرک را دریافت کرده‌ است و به جز سال اول در سال‌های بعد توانسته تطبیق صددرصدی را بگیرد.

محمد آریان مدیر مرکز عملیات پرداخت الکترونیک سداد در زمینه اقدامات شرکت در مواقعی که سرویس‌دهی به دلیل اختلال‌های برون‌شبکه دچار مشکل است می‌گوید: قطعا برای ارائه بخشی از سرویس‌ها نیازمند دریافت خدمت از شرکت‌های بیرونی یا پروایدرهای خارج از سازمان هستیم؛ مانند سرویس عوارض خروج از کشور ناجی یا فروش پین‌شارژها و بسته‌های اینترنت که مربوط به اپراتورهاست. اگر هرکدام از این اپراتورها یا یکی از سازمان‌های بیرونی که در حال خدمت به ما هستند، مانند استعلام قبوض، عوارض خروج از کشور، خلافی، گواهینامه و غیره با مشکلی مواجه شوند، مشتری ما تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

در این لحظه، سرویس ما از A تا Z، چه از نظر شبکه و چه از نظر زیرساخت و تجهیزات مشکلی ندارد و به درستی سرویس می‌دهد؛ یعنی سرویس ما بالاست به هر حال ممکن است سازمان خدمت‌رسان به هر دلیلی نتواند در آن لحظه خدمت بدهد یا زیرساخت کشوری مشکل داشته باشد اما با وجود تمام مشکلات زیرساختی کشور، سوئیچ پذیرندگی و درگاه ما به درستی خدمات ارائه می‌دهد.

به گفته او، درصد عوامل خارجی در بروز اختلال‌ها بسیار بالاست؛ چون اگر قرار باشد تغییراتی اعمال شود، مثلا مجوز تغییرات پیش‌بینی شده گرفته شود، قطعا قبل از آن اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد. همکاران ما تا جای ممکن، فرایند ریسک را درنظر می‌گیرند و تغییر را در بازه‌های زمانی انجام می‌دهند که کمترین تاثیر را برای مشتری داشته باشد، مانند بازه نیمه‌شب که حجم تراکنش، کمتر از همیشه است. بنابراین نمی‌توان برای برخی از این اختلال‌ها، کاری انجام داد.

آریان در پاسخ به اینکه چند درصد از اختلالات سرویس‌دهی به عوامل برون‌سازمانی مربوط می‌شود، گفت: اگر نسبت را لحاظ کنیم، ۷۵ تا ۸۰ درصد اختلال‌ها به عوامل خارجی برمی‌گردد. این موضوع را می‌توان از طریق گراف‌ها و مستندات موجود درباره Uptime سرویس‌ها و سرورها مشخص کرد. مثلا مهرماه پارسال به خاطر اتفاقاتی که رخ داد، اپراتورهای اینترنتی به شدت، اختلال و قطعی داشتند. این موضوع، بسیار وحشتناک بود. عملا در برخی مواقع، اصلا روی کارتخوان‌های سیار یا درگاه اینترنتی‌، امکان سرویس‌دهی نداشتیم. به دلیل قطعی مکرر پروایدرهای اینترنتی، حملات سایبری به آنها و مشکلاتی که در زیرساخت کشوری اعمال می‌شد، ما هم نمی‌توانستیم به خوبی سرویس بدهیم اما در بازه‌های دیگر، معمولا سرویس‌های استعلامی مانند قبض گاز و برق یا عوارض خروج از کشور، بیشتر قطعی داشت.

https://pvst.ir/g27

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو