skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

سینا حسن‌زاده نویسنده میهمان

در اروپا و آمریکا مدیران استارت‌آپ‌ها چقدر به خود حقوق می‌دهند؟

سینا حسن‌زاده
نویسنده میهمان

۲۵ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تعیین حقوق برای مدیرعامل در یک شرکت که این تصمیمات در سطح هیئت مدیره گرفته می‌شود کار سختی نیست و معمولا طی مذاکرده میتوان به یک رقم رسید. اما زمانی که بنیانگذار یک استارت‌آپ باشید یا شرکت خود را مدیریت کنید، این کار پیچیدگی‌های مالی و روانی بیشتری خواهد داشت. در این مطلب کریستوف جانز به عنوان کارآفرین و سرمایه‌گذار در مورد تعیین حقوق برای مدیرعامل توضیح می‌دهد.

من چندین سال قبل درباره دستمزد بنیان‌گذاران تحقیق کردم و مدل ساده‌ای ساختم که براساس چند معیار ورودی، حقوق سالیانه یک بنیان‌گذار معمولی را محاسبه می‌کرد. پستی که در این باره منتشر کردم بسیار محبوب شد. دلیل محبوبیت آن به‌خاطر تحقیقات بنچمارکینگ گسترده نبود، بلکه «چقدر باید به خودم حقوق بدم؟» سوال همه بنیان‌گذاران به‌شمار می‌رفت. همچنین، منابع و راهنمایی‌های کمی درباره آن وجود داشت. در این مقاله از شرکت Figures کمک گرفتیم که پلتفرمی برای بنچمارک‌ و مقایسه دستمزدها است.

یادداشت‌ها و نمودارهای زیر به افزایش جزئیات مجموعه داده و روش تحقیق مدل زیر کمک می‌کند. حتما آن‌ها را ببینید.

چند نکته

 • تجزیه و تحلیل براساس ۷۲۸ داده انجام شده که شرکت فیگورز فراهم کرده‌است. Figures داده‌ها را از  بیش از ۱۰۰۰ استارت‌آپ و شرکت‌های بالغ‌تر حوزه فناوری اروپایی با اتصال به HRIS API مشتریانش به‌دست آورده است.
 • نمودار‌ها کل دستمزد نقدی را نشان می‌دهند که شامل پاداش‌ها می‌شود اما درآمد از سهام مشمول این نمودار‌ها نیست.
 • تکه‌های مختلف مجموعه داده را که کمتر از ۳ نقطه داده داشتند از نمودار نسبی حذف کردیم. به همین دلیل، نمودار Founder Salaries at Series C by Location تنها پنج نوار را نشان می‌دهد. تعداد نقاط داده را بعد از لوکیشن در داخل پرانتز آورده‌ایم.
 • محاسبه‌گر از فرمول ساده‌ای براساس داده‌های لوکیشن فاکتور Paris و Figures استفاده می‌کند. دلیل اصلی این رویکرد، کافی‌نبودن نقاط داده برای بسیاری از ترکیب‌های مکان و مرحله کنونی استارت‌آپ (مثلاً استارت‌آپ سری A در پراگ) است. فاکتور مکان براساس تجزیه و تحلیل هزینه زندگی، هزینه ارزشیابی بازار و دیگر معیار‌ها تعیین شده‌است.
 • همانطور که انتظار می‌رود، حقوق سالیانه بنیان‌گذاران بستگی زیادی به مرحله رشد کسب و کار دارد، پس بیایید به داده‌های جداشده براساس مرحله بلوغ استارت‌آپ نگاه کنیم. در نمودار‌های شمعی زیر، پایین‌ترین و بالاترین حقوق سالیانه مجموعه داده‌ها به ترتیب در پایین‌ترین بخش و بالاترین بخش فتیله دیده می‌شود. پایین شمع، اولین چارک و بالای آن سومین چارک را نشانه‌گذاری می‌کند.

دستمزد بنیان‌گذاران در مرحله بذری

حقوق سالیانه بیشتر بنیان‌گذاران در مرحله بذری بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار یورو است. نکته جالب آن است که آمستردام پایین‌تر از بارسلونا قرار دارد، در حالی‌که هزینه زندگی در آمستردام بیشتر است. احتمالا به‌خاطر کمبود نقاط داده چنین اتفاقی رخ داده‌است.

دستمزد بنیان‌گذاران در سری A

خبر خوب برای بنیان‌گذاران هلندی اینست که اعداد برای آمستردام در سری A بهتر به‌نظر می‌رسد.

دستمزد بنیان‌گذاران در سری B

همانطور که می‌بینید، مجموعه داده Figures برای شهر پاریس بسیار غنی است و ۵۰ درصد نقاط داده در بازه محدود ۹۶ تا ۱۲۱ هزار یورو قرار می‌گیرد. داده what’s market برای بنیان‌گذاران پاریسی سری B بسیار مطمئن‌تر از موارد دیگر است.

دستمزد بنیان‌گذاران در سری C

 

زیاد به عدد بزرگ مخصوص افراد ریموت توجه نکنید، زیرا فقط براساس ۳ نقطه داده به‌دست آمده است.

دستمزد بنیان‌گذاران از مرحله پیش‌بذری تا سری C

حقوق مدیرعامل ها در مراحل مختلف

فاصله جنسیتی پرداخت

مجموعه داده Figures همچنین شامل اطلاعاتی درباره جنسیت‌ها بود. نمودارهای زیر، دستمزد سالیانه میانگین و میانه بنیان‌گذاران مرحله بذری و سری A را نشان می‌دهد.

مجموعه داده بنیان‌گذاران مونث کوچک است (۲۵ عدد در مرحله بذری و ۲۳ عدد در سری A)، اما به تفاوت آماری جالب توجهی اشاره می‌کند. فاصله چندان زیادی نیست، اما نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. مجموعه داده کوچک است، اما به بنیان‌گذاران مونث توصیه می‌کنم حقوق سالیانه خود را بالاتر ببرند.

ما تنها ۸ و ۴ نقطه داده برای بنیان‌گذاران مونث سری B و سری C داشتیم که برای میانگین و میانه گرفتن کافی نیستند. خود همین قضیه، نکته منفی برای اکوسیستم استارت‌آپی به‌شمار می‌رود.

چه چیزهایی تغییر کرده؟

نسخه سال ۲۰۱۷ محاسبه‌گر از منطق زیر استفاده می‌کرد:

 • شروع با ۵۰ هزار دلار
 • ضرب در ۱.۵، ۱.۹ و ۲.۳ به ترتیب برای سری A، B و C (مرحله بذری = ۱)
 • اضافه‌کردن ۱۰ هزار دلار به ازای هر کودک
 • ضرب در ۱.۳، ۱.۵ و ۱.۸ به ترتیب برای پاریس، لندن و سان فرانسیسکو (برلین = ۱)

در نسخه ۲۰۲۳، به موارد زیر تغییر دادیم:

 • شروع با ۶۰ هزار یورو
 • اضافه‌کردن ۱۵ هزار یورو برای مرحله بذری، ۲۵ هزار برای سری A، ۳۵ هزار برای سری B و ۶۵ هزار برای سری C (مرحله پیش بذری = ۰)
 • اضافه‌کردن ۱۰ هزار یورور برای هر کودک
 • ضرب در ۱. ۰۴ برای برلین و ۱. ۲ برای لندن (پاریس = ۱). (ما این دفعه سانفرانسیسکو را نیاوردیم، اما ۸۰ شهر اروپایی را اضافه کردیم)

با این خروجی، سناریو‌های مختلفی را می‌توان تصور کرد. مدل ما افزایش جالب توجهی را در حقوق سالیانه بنیان‌گذاران مرحله بذری دارد، اما این اتفاق در مراحل بعدی استارت‌آپ رخ نمی‌دهد. برلین استثنا به‌شمار می‌رود که برطبق معیار مکان Figures به گرانی پاریس است. در نتیجه، برلین در سال ۲۰۲۳، افزایش حقوق زیادی را در همه مراحل به خود دیده‌است. شهردار پیشین برلین، کلاوس ووریت، بیست سال پیش لقب فقیر اما جذاب را به این شهر داد. برلین امروزه دیگر فقیر نیست، اما هنوز جذاب مانده‌است.

https://pvst.ir/gej

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو