skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل مومنت: بلاک‌چین لحظات را ماندگار می‌‌کند

سمانه سمیع تحریریه

۲۲ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مومنت یک پلتفرم با استفاده از فناوری بلاکچین است که با برگزاری کمپین‌هایی با همکاری سازمان‌های غیرانتفاعی، اقدام به ثبت «لحظه‌های اثرِ کمک» افراد می‌کند و این لحظه‌ها را در قالب تصویر و فیلم به شکل توکن غیرمثلی (NFT) در اختیار افراد قرار می‌دهد.سوگل ثابت‌فر مدیر عامل مومنت علت انتخاب بستر بلاک‌چین را ابدی و ماندگار کردن لحظه‌های نیکوکاری و اشاعه آن می‌داند.

سوگل ثابت‌فر مدیر عامل مومنت در رابطه با مومنت به پیوست می‌گوید: مومنت تیمی ۵ نفره است که از سال ۱۴۰۱ در دل استارت‌آپ استودیوی چینووا شکل گرفته و ایده اصلی مومنت برای ثبت کردن لحظه‌ها به صورت ماندگار است. ما برای محقق کردن این ایده از یک سری تکنولوژی‌ها مثل NFT و بلاکچین استفاده کردیم. در واقع مومنت یک پلتفرم بر بستر بلاک‌چین است و کاربرانی که راجع به بلاکچین و NFT هم اطلاعاتی نداشته باشند با ورود به سایت هیچ مشکل و مسئله‌ای برای استفاده کردن از سرویس‌های مومنت ندارند.

او در ادامه می‌گوید: مومنت پلتفرمی است که سعی دارد با ثبت لحظات نیکوکاری، اعتماد را به رابطه خیر و خیریه‌ها برگرداند و هم به افراد نیکوکار پاداشی مادام‌العمر از لحظه اتفاق‌افتادن کمک و کار نیک‌شان بدهد، تا بتوانند شاهد اثر کار خیر خود باشند. مومنت این کار را با تبدیل لحظه اثر کمک افراد نیکوکار به NFT انجام می‌دهد و آن لحظه را برای این افراد ابدی می‌کند.

سوگل ثابت‌فر مدیرعامل مومنت

بلاک‌چین ابدی است

به باور ثابت‌فر بستر بلاک‌چین ابدی است و محتواها روی آن بدون نگرانی از حذف یا تغییر دادن، باقی می‌مانند. او توضیح می‌دهد: ما برای اینکه به این لحظات برسیم در مومنت سه سرویس مختلف ارائه می‌دهیم، یکی اینکه سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) و خیریه‌ها می‌توانند لحظات خاص کمپین‌های خود را در مومنت ماندگار کنند و لحظات محقق شده را به عنوان NFT  با مالکیت معنوی به افراد نیکوکار هدیه بدهند.

سرویس بعدی صدقه آنلاین روی بستر بلاکچین است هر خیریه که امکان پذیرش صدقه را داشته باشد می‌تواند از این سرویس استفاده کند. در نهایت یک فروشگاه  برای فروش آثار NFT وجود دارد. ضمن اینکه  اگر نیکوکاری  کیف پول رمزارزی نداشته باشد و در مورد ان اف‌تی‌ها به قدر کافی نداند، ما  آن را به صورت امانت در کیف پول پروفایل مومنت نگهداری می‌کنیم.

توسعه و بازار بزرگ‌تر

ثابت‌فر در ادامه از چالش‌ها و چشم‌اندازهای مومنت می‌گوید: وقتی از تکنولوژی‌های جدید حرف می‌زنیم از فضاهایی صحبت می‌کنیم که عموم مردم از آن اطلاع ندارند. ما مجبوریم طوری رفتار کنیم که عموم مردم متوجه این موضوع شوند، چون به عنوان یک استارت‌آپ برای توسعه بازار به بازار بزرگ‌تری نیاز داریم. خیلی از افراد در مورد فناوری بلاکچین و NFT اطلاعات کافی نداشتند و ندارند و در واقع درگیر کردن کاربرانی که در فضای اینترنت عمومی وب۲ فعالیت می‌کنند با  وب۳ برای ما سخت بود. در واقع هدف اصلی این است که بتوانیم لحظات نیک آدم‌ها را ثبت کنیم و در نهایت میزان تاثیرگذاری  را به آنها نشان بدهیم و با برگزاری کمپین‌هایی در تلاشیم بازار مومنت را گسترده‌تر کنیم.

او در رابطه با این کمپین‌ها توضیح می‌دهد:کمپین «۶ هزار لحظه ماندگار» به این شکل است که ما از عموم افراد به‌ویژه علاقه‌مندان به امور نیکوکاری و فعالیت‌های داوطلبانه دعوت می‌کنیم تا با ثبت لحظه و روایت داستان آن لحظه از اقدام‌های خیرخواهانه خود در پلتفرم  یک میراث ماندگار از فرهنگ نیکوکاری ایجاد کنند و هم زمینه لازم برای حمایت از کودکان بیمار و کم برخوردار را فراهم کنند. لحظه های ثبت شده در این کمپین به فروش گذاشته می شوند و افراد و سازمان‌ها در جهت مسئولیت اجتماعی خود می‌توانند این لحظه ها را خریداری  کرده و چرخه نیکوکاری را ادامه دهند. عواید حاصل از این کمپین با همکاری دو موسسه خیریه بنیاد غیردولتی سپاس لحظه حال و موسسه مردم نهاد نوید همیاری صرف هزینه‌های درمانی، دارویی، بهداشتی و مراقبتی کودکان بیمار و کم برخوردار خواهد شد. در پایان کمپین نیز تصویر اثر کمک به این کودکان در قالب NFT به خریداران انتقال داده می شود.

https://pvst.ir/fx1
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو